1. 1.
  atatürk'ün kankası. beraber birçok cephede görev aldılar. milli mücadelenin en büyük komutanlarından biri. mondros ateşkes antlaşması'nı imzalayan amiral. (1881-1964)
  2 -2 ... hasnicktir
 2. 2.
  mondros mütarekesi altında imzası bulunduğundan dolayı atatürk kendisini çok istediğini bildiği halde lausanne a göndermemiştir.onun yerine ismet paşa gitmiştir.
  3 -1 ... disco inferno
 3. 3.
  Demokrat Parti'nin kurulma aşamasında Celal BAYAR ile görüşüp, ismet inönü'ye yaklaşmaması konusunda uyarılarda bulunarak, inönü'den pek haz almadığını ortaya koyan devlet adamı.
  2 ... sulh
 4. 4.
  Rauf Orbay 1881 yılında istanbul'da doğdu. Milli Mücadele'ye katılmak üzere Anadolu'ya geçtiğinde imparatorluğun hemen her yanına ün salmış milli kahramanlardan biriydi. Bahriye Mektebi'ni bitirmiş, Balkan Savaşı sırasındaki deniz savaşlarında büyük başarılar göstermiş ve bu nedenle "Hamidiye Kahramanı" ünvanını kazanmıştı. izzet Paşa kabinesinde Bahriye nazırlığı yaptı, bütün bu parlak başarıların sonunda Osmanlı imparatorluğu'nun çöküş belgesi olan Mondros Mütarekesini imzalamak zorunda kaldı.

  Malta sürgününden dönen Rauf Orbay 1921'de Ankara'ya gittiğinde kendisine Nafia vekilliği verildi. Bakanlıktan ayrıldığı yıl Meclis ikinci başkanlığına seçildi, 1922-1923 arasında bir kaç ay Başbakanlık yaptı. 1924'te Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kurulduğunda Rauf Orbay, daha önce ikinci Grupta başlattığı muhalefetini bu toplulukta sürdürmeyi daha uygun buldu. 1942-1944 yılları arasında Türkiye'nin Londra büyükelçisi oldu. Rauf Orbay 1964 yılında öldü.

  kaynak : osmanli700
  2 ... faati
 5. 5.
  kendisi lozan a gidip türk hükümetinin haklarını savunmak istemişse de inatçı bir karakteri olmaması ve daha önce kötü bir mondros tecrübesi olması sebebiyle atatürk tarafından lozana gönderilmemiştir. buna sinirlenen ve hiç bir zaman gururuna yediremeyen rauf bey her zaman bir muhalif olmuştur.
  1 -1 ... avedis
 6. 6.
  Birinci dunya savasindan sonra turkiye'nin dusman isgalinden kurtulmasi icin anadolu'da milli kurtulus hareketinin baslatilmasi icin calismis, terakkiperver cumhuriyet firkasi'nin genel baskanlik vekilini yurutmus asker, devlet ve siyaset adamiydi.
  1 ... radament
 7. 7.
  sohum esrafindan askharuva mehmet muzaffer pasanin oglu olup babasi cerkes, annesi ise balkan gocmenidir. kendisi bugun cerkesler arasinda gurur duyulan bir sahis olmakla birlikte 1923'de, vatana ihanetten dolayi balikesir-manyas civarinda yerlesik 14 cerkes koyunun surgun edilmesi kararinin altinda imzasi vardir.
  2 ... krasnayapolyana
 8. 8.
  Atatürk ile aynı tarihte doğmuş, kurtuluş savaşı'nın devam ettirilmesinde payı olan türk siyasetçidir.
  2 ... roman kahramani
 9. 9.
  deniz baykal gibi siyasi tarihimizin önde gelen muhaliflerindendir. önce abdülhamid istibdadına karşı ittihatçı saflara katılmış, ittihatçılar iktidara gelince enver grubunun alman yanlısı politikasına karşı ingilizleri tutmuş, ittihatçılar tasfiye edildikten sonra istanbul hükümetine karşı gelip anadolu'ya geçmiş, cumhuriyet ilan edilince chp'ye muhalif olmuş ve sonunda siyasetten çıkarılmıştır... oysa ne güzel eğleniyorduk.
  1 -2 ... duela dent
 10. 9.
  "cehennem değirmeni: siyasi hatıralarım" isimli 2 ciltten müteşekkil hatıratı güzeldir...
  2 ... temkin