balıkçılara denize açılmadan önceki temenni sözüdür.
bu butonun bir de şöyle bir işlevi vardır:
"hooop basıyoruz tuşumuza,
hmm ne varmış burda?
hah tamam düştü bi şeyler..
hemen sesli düşüneyim, altına saçmalayayım, kimseyi ilgiendirmeyen yorumlar yazayım" şeklinde etrafa saldıracak yer arayan yazara ortaya karışık başlık sunar.
pek sallayamayan buton.2-3 tıklamada aynı başlığı getiriyor sol framee nedense.
Sözlük'te dün'de ve bugun'de yazacağınız her şey bitmiştir ama hala bir şeyler yazmak istiyorsunuzdur işte tam o anda sizi her daim kurtarabilecek butondur.
balıkcıların balıga cıkmadan once bırbırlerıne soledıkleri şansın bol olsun tadında bi cumle.
entry bulunmayan başlığı gösteren buton.
sözlükte rastgele 75 başlık gösteren buton.
sol frame'de saçma sapan başlıklar belirmesi ile birlikte imdada yetişen buton.
sol çerçeve*'in veritabanı*nda körebe oynaması ile yakaladığı entrylerin gösterilmesini sağlayan tuş
"sözlük bugün kafam bozuk, sen ayarla bişeyler gönder işte, yorma beni" demenin yolu.
istatistikte, belli bir plandan, önceden belirlenmiş bir düzenden yoksun olan, sistematik olmayan, olasılık içerikli.
eğer 3-4 ay önceki başlıklar geliyorsa şimdiki neden böyle başlıklar var o zaman daha iyiymiş demenize sebep olan buton
database e olta sallama butonu.
(bkz: hasbelkader)
(bkz: gelişigüzel)
artık bastığınızda 75 değil 100 başlık getiren mikser buton.
sürekli aynı şeyleri getirerek bıkkınlık getiren buton.
rastgele butonu aynı gün 100 tane aynı başlığı gösteren diğer gün farklı 100 başlığı gösteren fasilite. yalnız o da artık aramaya kapalıdır. artık sorun düzelsindir.
sözlüğün kaybolan tatlarını keşfetmek için kullanılabilecek imdat çekici.
(bkz: kolay gelsin)
bilgisayar gibi düzenli işleyen bir sistemin rastgele yani random komutunu nasıl işliyor?
winamp'ta rastgele parçaları bize nasıl çalıyor ya da sözlükteki butonun kerameti ne?

rastgele sayının bir formülü olamaz. formuller genelde hep aynı sayıyı çıkarır, bu nedenle bu sayıların sürekli değişmesini nasıl sağlarız?

cevap;

bilgisayar rastgele sayıyı üretmek için bir formul kullanıyor evet. ancak bu formülde sürekli değişen bir sayı var. peki bu değişken sayıyıyı nasıl sağlıyor.
beni kahreden de bu oldu; cevap: sistem saati.
saati milisaniyeler cinsinden çalıştırıyor ve biz komutu verdiğimizde o sayıyı bölüyor çarpıyor bize istediğimiz basamaklı bir sayı/sayılar verebiliyor.

rastgelenin çalışma prensibi budur. ben de bi bok sandıydım, evrenin sırrına ereceğimi düşünmüştüm. gidiyim bi çay koyayım.
sol freymden sıkılanların basması gereken eğlenceli button.
çaylak entry girerken " bakalım tam bilgi verilmemiş başlık var mı?" diyerek kullanılması gayet hoş olan buton..
gündemi değiştirme özelliğide mevcuttur.
büyük takımların futbol maçlarının olduğu gün sık sık kullanılan buton. * *