bugün

Klasik Türk müziğinde bir makam.
huzur, neşe ve sefa kaynağıymış efendim bu makam.* farabi makamların ruha etkilerini sınıflandırdığında bu kanıya varmış.
(bkz: eski dostlar)
sifali turk muzigi makamlarindandir.
felc illetine devadir.
insana sefa yani nese ve huzur duygusu verir.
gunes iki mizrak boyu yukselince uygulanir.
kemik ve beyin uzerine etkilidir.
dusuk nabzin yukselmesine neden olur.
heyecani arttirir.
uyumayi engeller.
ic huzur ve rahatlik verir.
ulema meclisine etkisi fazladir.
*
--spoiler--
rast makamı

kelime anlami : farsça doğru, dosdoğru, sağ ve gerçek anlamına gelir.

açıklama : ilk defa 14.yy da safiyüddün abdülmümin’in eserlerinde rastlanılmaktadır. yerinde rast beşlisine,neva rast dörtlüsünün eklenmesiyle meydana gelir. seyri çıkıcıdır.en eski makamlardandır. sol rast perdesinde, rast beşlisine rast dörtlüsünün eklenmesinden meydana gelmiştir.

psikolojik etkisi : insana neşe,iç huzur,sefa,rahatlık,gevşeklik,hüzün verme gibi özellikleri vardır.

sağlığa etkisi : başa, gözlere ve felce iyidir.kaslara etkisi vardır.gerilim tipi baş ağrısı çekenlere gevşemeleri için öneriliyor.spazm çözücü etkisi nedeniyle spastik ve otistik çocukların tedavisinde destek amacıyla kullanılır. soğuk organlar olan kemik, beyin ve yağlara etkilidir. fazla uyumayı engeller. düşük nabzın yükselmesine yardımcı olur. özellikle çocuk bünyesinde nem hakim olduğu için; bu nedenle oluşan dengesizlikleri düzeltir. akıl hastalıklarına iyidir. tedavi değeri yüksek olan dört esas makamdan birisidir. sarışınlar ve yumuşak huylu insanların tedavisinde gün ağarırken kullanılır. esmerlere de iyi gelir.

astrolojik etkisi : koç burcu , oğlak burcu ve su ile ilişkilidir ateş tabiatlıdır, kuru-sıcak tabiatlı makam.sarı safra bağlantılıdır. erkek karakter gösterir. gündüz, salı günleri etkisi fazladır. mars gezegeni ile bağlantılıdır.

zamana etkisi : seher vakti ve gece yarısı daha etkilidir.güneş iki mızrak boyu etkilidir.

meclis adamlarina etkisi : ulema(alimler) meclisi’ne etkilidir.

örnek eserler : sevmekten kim usanır,ömrümce hep adım adım,gönül aşkınla gözyaşı dökmekten usandı artık,belki bir sabah geleceksin,neden saçların beyazlanmış arkadaş,unut beni kalbimdeki hicranla,nihansın dideden ey mest-i nazım...
--spoiler--

http://tsmnota.com/detail...d63515dbaccad4ab9e5640356
Yerinde Rast Beşlisi'ne, Neva perdesi üzerinde bir Rast dörtlüsü'nün eklenmesiyle meydana gelir.

örnek eserler;

(bkz: ağlama değmez hayat)
(bkz: ben küskünüm feleğe)
(bkz: bir gece ansızın gelebilirim)
(bkz: yine bir gülnihal)
(bkz: Ömrümce hep adım adım)
(bkz: Sen gözlerimde bir renk)
rast beşlisine, neva (re) perdesi üzerinde rast dörtlüsü eklenerek oluşur. bazen çıkıcı, bazen de inici-çıkıcıdır.

rast makamı sakin ve kararlı bir makamdır. her şey hızlıca olup bitmez, her şey yavaş, kesin bir şekilde kararındadır.

makamı öğrenmek isteyenler refik fersan bey'in rast peşrev'i dinlemelidir.
ikindi ezanı'nın makamı.