1. 1.
  altlı üstlü yatak.
  2 ... jikase
 2. 2.
  kardeşler arasında küçükken üstte, büyüyüp hala ranzadan kurtulunamamışsa altta yatma kavgasına sebep olan çok katlı yatak. *
  ... cikarinbeniburdan
 3. 3.
  okul yıllarımda altta veya üstte yatmaya yeterince vakit bulduğum ve hiç bir zaman hoşlanmadığım bir yatak türüdür.
  ... maşrapa
 4. 4.
  çoğu yurtta en fazla insanı en verimli şekilde nasıl aynı odaya tıkarız mantığıyla kullanılan ama üstte yatan arkadaşınız sizin canınızın bir parçasıysa canınız sıkkın olduğunda el ele uyuma şansı veren iki kişilik yatak örneği.
  1 ... freedean
 5. 5.
  üstte yatılıyorsa ve odanın tavanı alçaksa* hiç hoşlanılmayan ve hoşlanılmayacak olan yatak türüdür.
  ... infectus
 6. 6.
  üstte yatmak için kardeşle kavga edilen altlı üstlü, dubleks yatak çeşididir. genellikle ranzanın üst katında büyük kardeş, alt katında küçük kardeş yatar.
  3 -1 ... yasak merve
 7. 7.
  askerliğin bittiğini kendine ispatlamak için kullanılan yegane yöntem. askerliğin bitmesini müteakip ertesi sabah -ki tezkere alınıp sabaha kadar geçen süre rüya gibi gelir, pek inanılmaz askerliğin bittiğine- göz yavaşça açılıp yukarıya bakılır. "ranza" yerine "tavan" varsa; askerlik bitmiştir.

  "ben mi kahvaltı yapayım lan" deyip, yatılır sonra tekrar... [hey gidi günler]
  1 ... redwinemania
 8. 8.
  ikiz yatağın seks yapılmayanı. (bkz: saldıray)
  1 ... david addison
 9. 9.
  altta yatarsanız üstteki, üstte yatarsanız alttaki horlar, kaçarı yoktur.
  ... glarsin
 10. 10.
  ranza denilince ilk öğrenci yurtları canlanıyor gözümün önünde.Böyle sıkıcı,sadece yatmadan yatmaya gidilen bir yer.Öğrendim ki ranza sadece böyle sıkıcı yerlerde olmuyormuş Republika Academic Apart'a gittim,gördüm, kaldım ve bittim.Havuzda vakit geçiriyorsun(havuzu var öyle düşünün) oda desen muazzam güzellikte.Yeme-içme derdinde yok.şa-ha-ne! http://bit.ly/16UdUnv
  ... g m n