bugün

öğrenimi kolay, kullanımı daha kolay, güçlü, esnek, harika bir programlama dili... bana, çok kolay bir şekilde 9999^9999 sayısını hesaplayıp, bunu bir text dosyasına yazdırıp arkadaşlarıma ohannesburger yaşatma imkanı tanımıştır. beğeniyle kullanıyoruz.
israil yapimi havadan havaya fuze sistemidir. Daha cok alcak irtifadan ucan hedeflere karsi etkilidir.
oyunlar için mükemmel bir dil, yalnız cidden gıcık edebiliyor başlangıçta.
python programcılarının mottosu

The Zen of Python (by Tim Peters)

Beautiful is better than ugly.
Explicit is better than implicit.
Simple is better than complex.
Complex is better than complicated.
Flat is better than nested.
Sparse is better than dense.
Readability counts.
Special cases aren't special enough to break the rules.
Although practicality beats purity.
Errors should never pass silently.
Unless explicitly silenced.
In the face of ambiguity, refuse the temptation to guess.
There should be one-- and preferably only one --obvious way to do it.
Although that way may not be obvious at first unless you're Dutch.
Now is better than never.
Although never is often better than *right* now.
If the implementation is hard to explain, it's a bad idea.
If the implementation is easy to explain, it may be a good idea.
Namespaces are one honking great idea -- let's do more of those!
casper van dien ve robert englund un oynadığı 2000 yılı çıkışlı, başarılı bir film.
google ve youtube'un kullandığı programlama dili. yaratıcısı guido van rossum'dur ve şu an bu kişi google'da çalışmaktadır.
neredeyse çalışmadığı platformun olmadığı programlama dili. linux, mac, windows, Symbian os, unix ve amiga bunlardan bazılarıdır. Paint Shop Pro gibi programlarda da betik dili olarakta kullanılır.
matlab'ın yazıldığı dildir.gömülü kodlamayla uğraşanlar için görselliği ile şölen yaşatır
ders stresini atmak ve de boş kalan zamanlarımı öğrenerek geçirdiğim ve hemen anlaşılır, kolay bir yazılım dili.
symbian'ın birçok sürümünde özellikle os v9.4'te uyumlu birçok yazılımı bulunan dil.
http://www.istihza.combu site python'un en geniş türkçe kaynak sitesi. aynı zamanda sitenin sahibinin python hakkında kitabı var.
Türkçe döküman arayanlar için : http://istihza.com/py3/pdf/Python3x.pdf
Çoğu yerde piton resmi ile sembolize edilsede,

ismini 6 kişilik Monty python komedi gurubunun "Monty Python’s Flying Circus" adı gösterisinden almıştır.
diğer programlama dillerine göre daha kolay denilen dil. ama gelin görün ki c den geçince insan ister istemez afallıyor.

şimdi istiyorum ki benim bir dosyam olsun. kodu ona yazayım derleyim programım olsun. pythonda işler böyle yürümüyomuş. dur bakalım öğrencez. güzel gibi ama.
c ile aynı anda öğrenmeye başladığınızda kesinlikle python'un öğreniminin daha kolay olduğu ortaya çıkıyor. düz cümle yazar gibi kodları girdiğinizden evladınız gibi sevebilirsiniz. sevilesi, pamuklara sarıp saklanası bir program.**
programlamaya yeni başlayacak birisi için en ideal dillerden birisidir.

gayet basittir, algoritma yazmakla arasında sadece bir iki ufak fark vardır.
terimleri ingilizce olduğundan,öğrenilmesinin ingilizce öğrenmekten çok da farka sahip olmadığı güzel mi güzel programlama dili.google,nasa,cern,youtube gibi dünyaca ünlü platformlar kullanırken türkiye'de nasıl bu kadar tanınırlığı var,hayret doğrusu..
iyidir. yanakları al al, gözler çakmak çakmaktır. severim.
hem masaüstü hem web programcılığı için ideal programlama dili. tek eksiği popülerlik...
web programcılığı için çok da artısı olduğunu düşünmediğim programlama dili.

php'yi bıraktıracak hiç bir artısına henüz rastlamadım. ama web dışındaki her alanda tek geçerim kendisini.
(bkz: monty python) absürd çağrıştı.

vikipedi den edit:

--spoiler--
Dizinin adı Python programlama dilinin isimlendirilmesine kaynaklık etmiştir.
--spoiler--
colt firmasının alakasız büyüklükte ve güçte silah modelidir. 20 cm namluya sahip modelleri bulunmaktadır. .357 ve .44 cal mermi atabilir. silindir hazneli (toplu tabanca) olup çift tetik mekanizmaya sahiptir.

(bkz: colt python)
programlamaya başlamak için idealdir, esnektir, kolaydır, güzeldir; ama ileri seviyede bir programlama için çok verimsiz kalmaktadır.

en basitinden:
http://blog.kinix.org/kin...p-a-d-pythonpygame-oyunum

böyle basit sıradan bir oyunun bile kasım kasım kasılmasına sebep olmaktadır.
iki saattir nereden fps'yi arttırırım diye kastım, yok olmuyor.
tamam iyi dil güzel dil, ama c++ gibi dillerin yanında çok verimsiz kalıyor.
özellikle c kullanıcılarına bir lütuftur. c dilinin program yazarken verdiği esneklik ve hız gibi özelliklerini barındırmaktadır. buna ilave olarak; yapmak istediğiniz pek çok işi kısa ve basit kod parçaları ile yazmanızı sağlar.
gayet esnek ve seri olan programlama dilidir. karşılaştırma yaparsak c#'a göre daha basit yapıdadır ve kavraması daha kolaydır. web tabanındaki performansını göremediğim ancak masa üstünde gayet tatmin edici küçük hacimli programlama dili.
çabuk öğrenilen, keyifli ve ekonomik bir dil. tabii ki her konuda olduğu gibi python'da da uzmanlaşmak için bir hayli zaman ve emek harcamak gerekmektedir. interaktif grafik uygulamalar geliştirmek için pygame ve nodebox (yalnızca Mac OS) gibi alternatifler sunar. komünitesi gayet aktif ve yardım sever, kütüphane ve API'si zengindir.
insanda kısa zamanda "ben bu yazılım işini çözdüm hacı" hissini uyandırabilecek bir programlama dilidir.