bugün

entry'ler (36)

kariyer net

öğrenciyken hesap açıp, staj aradığım site. 30 küsür yaşına geldim bana hala "sana uygun staj imkanları var" diye mail atıyorlar.

yazın sıcak su ile duş yapan insan

cereyanda kalmaktan da korktuğundan yazın bile kapı pencere kapalı oturur.

kola

çoğu zarardır büyük ihtimalle de mideye gayet iyi gelmektedir. özellikle cırcıra birebir.

squarepusher

ufabulum adlı yeni albümü ufukta belirmiştir. dark steering adlı bir parça da yütüpte yayımlandı.

uykusuzluk

her yüz çalışandan 99'unun haftanın 5 günü muzdarip olduğu durum. sikimsonik işlerde tiriviri şeylerin peşinde koştuktan sonra günden biraz bir şeyler alabilmek için sabaha karşı uyuyan insanın dramıdır aynı zamanda.

basic

90'lardaki "recreational coding" seanslarının ev sahibi. günümüzde kod yazmaya basic ile başlamanın kötü bir fikir olduğu düşünülmektedir. bilgisayar dünyasında herhangi bir şeye ms teknolojileri ile başlamak kötü fikirdir zaten.

(bkz: unix)

dizimag

şimdiye kadar gördüğüm, kullandığım en düzgün dizi sitesi. götünden başından liseli ergenlere yaptırılmış cpu kanırtan bannerların fırladığı, hem makineyi hem kafaları ahıra çeviren dizi sitelerinden sonra, adama cennet gibi geliyor. kesin tavsiye.

torrentleech

yeni tasarımına bir türlü alışamadığım torrent tracker. listelere bakarken resmen gözlerim şaşı oluyor, başım falan dönüyor. abartmıyorum. bir de retro bölümünü kapatmaları beni derinden yaraladı. bir zamanlar favori tracker'ımdı, artık eskiden iyi anlaştığımız şimdi ise yılda bir iki kez gördüğüm bir akrabam gibi.

christina hendricks

memeleri bir yana, yüzü de oldukça güzel bir hanımefendidir. zaten kızıl olsun çamurdan olsun.

can bonomo

ismiyle müsemma son derece can bir kardeşimizmiş kendisi. bravo.

sherlock

son 10 yılın en iyi 3 televizyon dizisinden biridir.

crank 2 high voltage

türünün opus magnum'udur bu film. şahanedir.

deadpool

tüm marvel evreninin en şahane karakteridir. dördüncü duvarın kıçını teklemekte de üzerine yoktur.

iglo

muadillerinden daha lezzetli gibi. gerçi donmuş gıdada neyin lezzeti onu hiç bilemiyorum. iyiden insanlıktan çıktık.

ayrıca (bkz: monosodyum glutamat)

ceo

memlekette harman olan ünvan. 2 arkadaşıyla iş kuran yapıştırıyor ünvanı. 3 çalışanı olup da bir ceo bir cto bir cfo'ya sahip stratup'larımız var. şahaneyiz.

iphone 4s

jailbreak edildikten sonra, ios file system kullanıcıya açılır. dolayısıyla örneğin; rapidshare'den arzu ettiğiniz bir dosyayı indirebilir, zip açabilir, içinden çıkan dosyaları editleyip, tekrar zip'leyip web'e upload edebilir ya da mail ile istediğiniz sayı ve uzantıda dosyayı gönderebilirsiniz. ssh sayesinde bilgisayarlarınıza ve sunucularınıza uzaktan bağlanıp kriz anlarının cool adamı olabilir, 3. parti player'lar sayesinde mkv de dahil birçok uzantıda video dosyasını alt yazılı olarak seyredebilirsiniz... vs.

tabii yukarıdaki gibi şeyler yerine tema değiştirip zil sesleriyle de oynayabilirsiniz. orası size kalmış. ama sonra uluorta "jailbreak zil sesi değiştirmeye yarıyor yea" demeyin. komik olur.

iphone 4s

berbat bir telefondur. hatta tüm iphone'lar berbat birer telefondur. bir iphone'un en zayıf özelliği telefon özelliğidir. 150 TL'lik telefonun çektiği yerde aynı operatör üzerinde çekmez, ses kalitesi kötüdür, konuşma kesilir vs.

ha piyasadaki en stabil ve kullanıcı dostu smartphone'dur orası ayrı.

not: birinci nesil iphone hariç diğer tüm modelleri kullanmış biriyim.

hrant dink

hala adamın 9 (!) yıl önce yazdığı ve laf atan tosunların birinin bile hala açıp okumadığı bir yazıdan cımbızla çekilen bir cümleyle saldırılan güzel insan.

alın ilgili tabiri de içeren yazı dizisinin tamamı aşağıdaki linkte.

hayatınızda hiç yapmadığınız bir şeyi yapın ve okuyun.

belki sonra 5 yıldır yaptığınız zevzeklikten, zalimlikten biraz da olsa utanırsınız.

ayıp, yazık, günah.


http://baskinoran.com/bel...ligiUzerine-HrantDink.pdf

iphone 4s

jailbreak ile birlikte bilgisayardan farkı kalmaz. jb'siz hali olsa olsa konsoldur, bilgisayar değil.

cinema 4d

maxon'un sürekli olarak geliştirdiği ve en son R13 sürümü yayımlanmış olan gelişmiş 3d programı. kendi partikül, fizik, saç, net renderer... sistemini barındırmaktadır. ayrıca python scripting desteği sunar. genelde türkiye'de çok bilinmez. 3d max ve maya'nın ezici bir üstünlüğü vardır bu konuda. ama gerek arayüzü ile olsun gerekse learning curve'ü ile olsun bu işe başlamak ve uzmanlaşmak için mükemmel bir programdır. son kullanıcı için rakiplerinden eksik kaldığı belirgin bir özelliği yoktur. üstelik daha ucuzdur.

http://www.maxon.com