bugün

davranışlarımızı,gelişimizi,zihinsel süreçlerimizi inceleyen bir bilimdir.Bilimsel yöntemlere dayandığı için empiriktir.Genellikle psikoloji deyince insanların aklına sigmund freud'un id,ego ve süper ego olmak üzere zihnin 3 yapısı ve bastırılmış duyguları akla gelir.
okuduktan sonra mutlaka yüksek lisans yapılması gereken bölüm.
bence her insanın mesleğine adım atmadan önce bir nebze de olsa psikoloji eğitimi alması gerekir. yüksek lisans yapmayanın klinik açmayı rüyasında bile göremeyeceği bir daldır. bu nedenle yüksek lisans yapmaya erinen birçok psikoloji öğrencisi formasyon alıp rehberlik öğretmeni olmaktadır okullarda ya da dersanelerde. ucu çok açık bir daldır. tavsiye edilir. yüksek puanlalan eşitğırlıklı arkadaşlar da artık hukuk yerine bu dala yoğunlaşmaktadır.
felsefe ile ilişkili bilim dalı.
"nelere kadir" diyebileceğimiz muhteşem bir şartlanma örneğidir.

normalde bir tabak pilav yiyemezken, tencereyi tabak boyutunda düşündüğümden olsa gerek, pilav dolu tencereyi yarıladım. böyle bir bakış açım da var işte.
insanları yavaş yavaş bilgisayar ve robotlara benzetmeye başlayan bilim. artık o dereceye geldi ki insanların sorumlulukları ve özgür iradelerini çöpe atmak üzereyiz. her davranışın bir nedeni olduğunu düşünmeye başladık. bir çocuk ders çalışmıyorsa ailesi yüzündendir. bir adam suç işlemişse çocukluğuna inmek lazımdır. peki aynı şartlarda büyüyüp farklı sonuçlara varan insanlar ne anlama geliyor? her kötü şeyin mutlaka kötü bir dışsal nedeni yoktur. çoğu kötü davranış insanların kendi egolarına yenik düşmeleri sonucu yani kendi seçimleri sonucu oluşur.

ben de psikolojiyi tamamen çöpe atmıyorum. gerçekten depresyon ya da ruhsal çöküntü gibi ya da şizofreni gibi ruhsal hastalıklar ile ilgilenmelidir. ama ahlaki seçimlerin olduğu durumlara psikolojik açıklamalar yapmak her zaman yanıltıcıdır.
güneşi görünce bir nebze de olsa da düzelen baş belası.
insan ve hayvan davranışlarını ve zihinsel süreçlerini inceleyen bilim dalıdır. kendini geliştirme aşamasındadır. psikolog diye düşünüldüğünde akla gelen, terapi yapan psikolog görüntüsü klinik psikoloji alt alanına aittir.
sadece insanı ele alırsak en iyi psikiyatristlerin bildiğini düşündüğüm bilim , ders. çünkü psikiyatristler insan vücudunu tanır.
insanların ve hayvanların,gözlenebilir ve ölcülebilir davranışlarını deney ve gözleme dayanarak inceleyen pozitif bir bilim dalıdır.psikoloji bilgi ve ruh kelimelerinin birleşmesiyle oluşur...fakat psikoloji bir ruh bilimi degildir,çünkü ruh gözlenemez ve üzerinde deney yapılamaz..ayrıca insanın yanında hayvanın incelenmesinin nedeni de hayvanların (bazı)
insanlardan daha kısa ömürlü olmasıyla ilişkilidir bu şekilde hayvanlar üzerinde bazı deneyler tetkikler uygulanabilir..
insan davranışlarını anlamaya çalışır nedenlerini bulur...bir bilinç olayıdır,iç yaşam olaylarının bilimi olarak tanımlanmıştır..
uzaktan sevilmesi, takip edilmesi gereken bilim dalıdır, zira eğitimini alıp içine girdikçe bir türlü içinden çıkamayacağınız düşüncelere, buhranlara sebep olabiliyor.
yunanca ruh anlamına gelen psykhe deyimiyle bilgi anlamına gelen logos deyiminden türetilmiştir.dilimizdeki ruhbilim deyimi de bu anlama uygundur ve özellikle ruh'la tin deyimleri arasındaki anlam ayrılığını göz önünde tutmuştur. bu anlamda ruhbilim deyimi, canlı örgenliğin bedensel yanını inceleyen bilimi dile getiren fizyoloji deyimine karşı olarak canlı örgenliğin ruhsal yanını inceleyen bilimi dile getirir.insan bir canlı olarak çevresine uyum sağlamak ve kendi içinde de dengeli bir gelişme sağlamak ister. psikoloji de elde ettiği yasaları yine insana uygulayarak onun davranışlarını açıklayabilir, önceden kestirebilir, kontrol edebilir. böylece, insana bu gelişim ve uyum sürecinde yardımcı olabilir.ilgi duyduğum ve okumak istediğim halde bi türlü gerçekleştiremediğim daldır aynı zamanda.
şahsiyetlerin psikolojisi ile olayların meydana gelmesi arasındaki ilişkiyi kurmakta yararlanılan bilimdir.
(bkz: beni kategorize etme)
2 saat sonra sınavına gireceğim derstir. beynim sulandı ulan, nedir bu işkence?!
bir dönem şarkısı yapılmıştı. metin arolat söylüyordu hatta. zaten şarkı yapılmadık bir psikolojimiz kalmıştı, o da yapıldı tam oldu demiştik... güzel şarkıydı, saygıyla anıyoruz * .

--spoiler--
O deli gibi seven bendim evet
Ama takvime bakarsan tarih değişti
Senin bozup gittiğin günlerden beri güzelim
Psikolojim hızla değişti
--spoiler--
tasvip edilmeyen her davranışı tedavi adı altında bir kutuya koyan ve kişinin seçme özgürlüğü adına kutuyu kişiye veren bilimdalı.
insanların ve hayvanların davranışlarını * * , bu davranışın nedenlerini ve oluşturan hemde geliştiren zihinsel süreçleri inceleyen bilim dalıdır. kendi içinde birçok dala ayrılır:

klinik psikoloji
sosyal psikoloji
gelişim psikolojisi

vb... gibi.
insan ve hayvanın uyaranlar karşısındaki tepkilerinin tümünü ve bu tepkilerle ilgili psikolojik, toplumsal ve biyolojik prosesi inceleyen bir davranış ilimidir.
metin arolat'in insani kendine getiren sarkisidir.
eglencelidir.

sozleri de soyledir;

ben seni fazla abartmışım amma
doğru yerden bakamamışım
karşıma geçip de durmaya hala
yüzün varmış. tanımamışım

kapım kapalı. çalma zilimi.
evde yokuz dedim duymuyor musun?
baska kollarda mesut ol
bende bittin görmüyor musun?

o deli gibi seven bendim evet
ama takvime bakarsan tarih değişti
senin bozup gittiğin günlerden beri güzelim
psikolojim hızla gelişti

ah ruh halim çoktan değişti
psikolojim hızla gelişti
metin arolat'ın ayrılık sonrası terkeden kişiye yönelik tam kapak olacak şarkısı. ayrılık sonrası hala aşıksanız dinleyin bol bol, kendinize getirir.

http://www.facebook.com/v.../video.php?v=424644619856
bu sene çakacağım derslerden biridir.

(bkz: hukukla psikoloji n alaka)
psikoloji sözcüğü Psiko(ruh) kökünden gelmiştir. Canlıların davranışlarını inceleyen bilim dalı. Ruh bilimi deriz fakat canlıların ruhlarını incelemek mümkün olmadığından ruhun yansıması olan davranışları incelenir.
ota boka arıza verir.bozulur.
avrupa malı olmasına rağmen hiç ayar tutmuyor. her sebepten bozulabiliyor. bakımı da çok masraflı. çok para olacak ki ayarında duracak. o da nerdeee. bozuk gıcırdayan psikolojilerle idare ediyoruz. bi de cep telefonu gibi büyük küçük herkeste var bundan.