bugün

Meraklandığım günden bu yana içinde epeyce yol katetttiğimi düşündüğüm bilim dalı.
Kuramları, farklı bakış açılarını okudukça bilgilerim derinleşti, bilgilerim derinleştikçe de kendimi bulmaya, anlamaya başladım.
Hemen her sorunun kaynağının ne olduğunu, ne yapmam, nasıl düşünmem gerektiğini, neyi önemseyip neyi önemsememem gerektiğini, ne istediğimi vs anladım hep. Anladım da sürdürülebilirlik konusunu çözemedim daha.
Biliyorsun, anlıyorsun sorular ve cevaplar belli ama bu gönül neden tam huzurlu değil? Kimi zaman hala mutsuz. Ya da olması gereken bu belki de. Öyle bir seviye vardı ve ben oraya yeni ulaştım belki *
Neyse demekki farkındalığın artması problemlerin çözümünde her zaman işlevsel olmuyor. Hatta bazen daha da derinleşiyor bazı hüzünler.
her problemin de çözülmesi gerekmez, onu çözsek diğeri gelecek besbelli. Problemlerin arasındaki o duraklarda eğlenebiliyoruz neyseki *
ruh bilimi olarak da bilinir.
ruh sağlığı, hayatımızın en önemli alanlarından biridir ve zaman zaman destek gerekebilir. mersin ve çevresindeki insanlara bu destek için buradayız. içel psikoloji olarak, mersin psikolog hizmetlerimizle sizin ve sevdiklerinizin yanındayız.
ruh sağlığınıza odaklanmanızı sağlamak, işimizin merkezinde yer alır. her birey farklıdır ve biz bu farklılıkları saygıyla karşılar, kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımları sunarız.
mersin’deki icel psikoloji ekibi, sizi stresten, endişeden, depresyondan veya ilişki sorunlarından kurtarmak için buradır. deneyimli psikologlarımız, sizinle birlikte sorunları çözme yolculuğuna çıkarlar.
uzmanlarımız, en son bilimsel yaklaşımları ve terapötik teknikleri kullanarak size destek olur. size sadece sorunlarınızın üstesinden gelmede değil, aynı zamanda ruh sağlığınızı koruma ve geliştirmede yardımcı olur.
mersin uzman psikolog ekibimiz, kişisel gelişiminizi teşvik ederken güvenli bir ortam sunar. size rehberlik etmek, sizi anlamak ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeniz için buradayız.
ruh sağlığınıza gereken özeni gösterin ve içel psikoloji’nin uzman ekibi ile iletişime geçin. kendinizi daha iyi hissetmek ve hayatınızı daha pozitif bir şekilde yönlendirmek için ilk adımı atın.
unutmayın, ruh sağlığı önemlidir ve biz sizin için buradayız. size destek olmaktan mutluluk duyarız. ihtiyacınız olduğunda bize ulaşın ve ruh sağlığınıza katkıda bulunmamıza izin verin.

https://icelpsikoloji.com/
https://youtu.be/P0N9cItjfBU

“Dinle” ile enerji yüklemesi yapardım sabahları.

Mahsun’dan yenisi gelmiş.
her şeyin başlangıcı ve bitişdir.
yaşadıklarımdan dolayı daha fazla ilgi duymaya başladığım bilim dalı.
Karışık. Karmakarışık. Ama çok güzel.
Keşke yıllar önce okusaydım insanları daha iyi tanır ve beni yaralamalarına izin vermezdim dediğim pratik bir bilim dalı. Gaslighting yapan biri için üzülmezsin mesela, bu gaslighting yapıyor der geçersin aklın takılmaz ve vicdanen rahatlarsın mesela...
yaşanan bazı olaylar yüzünden bozulabilendir.
bence en yararlı bilim dallarından biridir.
bozuktur.
psikolojik sorunlar yaşadığımdan beri ilgi duymaya başladığım bilim dalı.
babası freud olan bilim dalı. insan ve davranışlarını inceler. ruha çok inmez. kişiliğin özünü araştırır.
Kusura bakmayın ama Psikoljimi s*ktiler, evet. Bu kafasını bozanların gittiği yere gidip kafamı dinlemek istiyorum.
Ülkem insanında pek bulunmayandır.
çok hassas dengeler bütünü. aman diyeyim kaybetmemeye bakın duman eder insanı.
güçlü durmayı bana öğreten bilim dalı ve deneylerinin/teorilerinin hepsini okumaktan sıkılmadığımdır. bu alan üzere yapılan çalışmaların hepsine saygı duyulması lazım kaynakları sizin öyle bulduğunuz ordan burdan kaynaklara benzemez direkt olarak insanın ta kendisidir kaynak, nevet.
Çoğu insanda kalmayan .
Bir dindir..
artık bende kalmayan şey.
Birkaç seneye aöf'e düşecek olan.
Gunumuzde iyice ele ayaga dusmus vaziyette olan bilimdir. Insanlar belli basli sorunlarin cevaplarini psikoloji kitaplari okuyarak bulmaya calisiyorlar. Bu kitaplari ne kadar anlayabiliyorlar tartisilir. Konuyla alakali olan olmayan herkes youtubeda videolar cekiyor. Spiritualistler herseyin icine ettikleri gibi psikolojiyede damladilar.
Toplumda yenibir insan tipi turedi. Onceden iki siir okuyan edebiyatciyim diye gezerdi simdi vikipediden frued okuyan sokakta insanlara senin psikolojin bozuk senin su sorunun var diyor. Cesitli ruh hastaliklarinin belli basli tanimlarini okuyanlar bende su var bu var diye geziyor. Oysa bu kadar net yargilara varabilmek icin ciddi bi bilgi birikimi gerekiyor yanliz psikoloji degil burada saymakla bitiremeyecegimiz sosyoloji tarih antropoloji siyaset gibi pek cok konuda derin bilgi birikimine sahip olmak gerekiyor. Cunku insan yasadigi cevreden,diger insanlardan ve mevcut siyasal ekonomik durumdan yalitilmis yalniz kendi kafasi icinde yasayan bireysel bir varlik degildir. Insani cozmek icin yasadigi dunyayi da cozmek gerekir. Bu is iki kitap okuyup insanlara kendi kafandan tanı koymaktan ibaret degildir.
Asgari ucretle gunde neredeyse 12 saat calisan maasinin yarisini kiraya veren iki cocuklu bi babayi dusunelim. Iste seflerinin mobbingine maruz kaliyor,evine gitmek icin bindigi havasız dolmusta bi dunya yolu ayakta bekleyerek sıkıs tikis bi sekilde gidiyor,evine gitmeden once markete ugruyor yine herseye zam gelmis eli bos donuyor,eve gidiyor toplum baskisindan evlendigi karisi kapida onu yuzuk asik karsiliyor ve en sonunda sinirlenip bagirmaya basliyor bu insanin sinir hastasi oldugunu bunun sebebininde kendi kafasindan ve olaylara bakis acisindan kaynaklandigini soylemek ne derece mantikli. Eger bu iscimiz Norvecte yasayan bir polis memuru olsaydi yine ayni sekilde tepki verirmiydi?
sıfır, yerlerde.
görsel

Edit: entrynin attı eksi dengesini sağlamak için tanım gireceğim arkadaşlar. insanların Davranış, zihin, duygu ve düşüncelerini inceleyen ve irdeleyen bilim dalıdır. Psikoloji biliminin hedefi zihinsel süreçleri, duygusal değişimleri ve gelişimleri, neden sonuç ilişkisi içerisinde ortaya çıkarmaktır.
son günlerde merak sardığım bilim dalı.
ruh bilimi olarak bilinir. davranışı ve zihni inceleyen bilim dalıdır.

klinik psikoloji alanı süperdir, enfestir resmen en uçtur.
güncel Önemli Başlıklar