bugün

güzel ülkemizin gecmiş dönemde yasadıgı depremlerden dolayı mecburen icinde yasamak zorunda kaldıgı, tüm sesi iceri alan,soguk, ürkütücü, korunaksız yasamsal mekan. bulundugum kentte halen 1999dan kalma prefabrikler vardır. üzücüdürki iclerinde hala yasayan vardır. ama prefabriklikten cıkmıs daha cok fabrika atıgı olmustur. üzülelim lütfen.
en iyisidir.
yaklaşık 10 sene önce kendi arazimize yaptırdığımız evdir.

kare olanı özellikle seçilmelidir.
muhakkak altında betondan bir kat yada bir yüksek kısım olmalıdır.
çok kolay ısınır.
maliyeti düşüktür.
yapım süresi kısadır.
ömrü uzundur.

merak edenler özgeyapıyı googledan bulabilir.
parçalar halinde olup da taşınarak birleştirilme ile yapılan ev.
türk insanının bir türlü keşfedemediği yapı. keşfetse belki toki'ye maruz kalmazdık bu kadar. sadece depremde geçici konut görevi gören bir şey zannediyor millet galiba.
Nerden geldiğini anlamadiğim telefon mesajlarimin içeriğidir. Bana prefabrik ev satmak için azimli azimli mesajlar atarlar.
Gazbetonlu olan versiyonuna da mutlaka bakın derim, yeni nesil prefabrik veya betofabrik mi diyelim bilemedim. Yapım şekli prefabrik ama betonarmeden farkı yok, hafif ve depreme dayanıklı olduğu için daha iyisi. Mesken Çelik Yapı adıyla patentli bir sistemleri var.
-Günümüz teknolojisinde çok kaliteli bir hal almış beton yapılardan çok daha sağlıklı olduğunu düşündüğüm görsel yönden tatmin edici ve fiyatıyla da beni benden alan yapılardır.
-Günün birinde emeklilik hayali kuran insanların hayalinde alacağı arsaya konduracağı evdir.
çelik konstrüksiyon ile karıştırılmaması gereken evlerdir. aralarındaki fiyat farkı yarı yarıyadır. çelik konstrüksiyon tabii ki daha güvenilir ve sağlamdır.
portatif ev. pratik, bir anı bir anına tutmayan ve göçebe hayatını seven kişiler için en uygun evdir.
kampüsteki boş arazilerden birine kondurmak istediğim evimsi yapı.
hem havadar, doğayla iç içe olurum hem de ulaşım derdim olmaz diye düşünüyorum.
En mantıklı olanıdır. Şimdi temelden bir ev yapılmaya kalkıldığında her şey dahil hiç yoksa 60bin liradan aşağı gitmez ki o da tek kat olursa. Prefabrik ile bunu yerine göre 10-15"bib liraya çok rahat çıkarabilirsiniz. Özellikle tarlası, bağı, bahçesi olanlar için en idealidir prefabrik. Al koy, yazdan yaza git.
şu tarz bir evi ortalama 70-90 bin arası alabiliyorsunuz.

görsel
ben de bağ bahçe için yaptırmayı düşünüyorum http://www.sunprefabrik.com.tr şurada ki projeler hoşuma gitti bakalım bi gidip görüşmem gerekecek, maliyet olarak betonarmeye göre daha uygun fiyat çıkıyor. biraz daha araştırma yapmam gerek henüz netleştirmedim aklımdaki projeyi, internetteki 3d çizimler harika görünüyor ama
geçen sene yaptırdığım evdir. özel tasarımlar betonermeden daha pahalıya gelir. Uygun bir şey yaptırmak istiyorsanız, konteyner'ları birleştirerek bir şeyler yapmanız daha mantıklıdır. yoksa prefabriğin mantığına ters düşüyorsunuz. 1 tane konteyner fiyatı 7000 lira civarında. 2 taneyi birleştirseniz size yeter.
Alınacaklar listemdedir.
eşimin dedesinin ceviz bahçesince var bir tane. her şeyiyle tam bir ev. yalıtımı biraz zayıf. bu tarz kısa vakit geçirmek için ideal. kışın yaşamak zor olur muhtemelen.
görünüşü çok hoşuma gidiyor. sanki amerikan tarzı warehouse'lar da yaşıyormuşuz gibi. eğer ilerde arsam olursa üstüne bir tane prefabrik yaptıracağım. ucuz ve sağlam.
Bursa da seri iş firması, prefabrik ev imalatında tercih edilebilir.
prefabrik yapı a.ş. işinde uzmandır. gerekli hesaplama yazılımlarını bile kendileri üretmek zorunda kalıyor adamlar.
alırken çok dikkatli olmak lazım.
dublex in kolay zarar görme ihtimali var. çökebilir. türkiyede pek güvenceli mi soru işareti. ayrıca konteynır ın ücreti 7 bin lira iken 2-3 konteynırı birleştirip, temeliydi döşemeleriydi, cephesiydi çatısıydı derken 50 bin liraya imal edebileceğiniz evi 100 binliraya satmaya çalışan firmalar var.
Yaklaşık 20 milyon Amerikalı prefabrik,taşınabilir evlerde yaşıyor.
Bunların hafif çelik yapılarından yaptırmayı düşünüyorum eğer uyguna gelirse ve uygun arazi koşullarını sağlayabilirsem neden olmasın?
istanbula yakın bir yerde ki arazim üzerine hafta sonları gidip geleyim diye yaptırmak için son günlerde sıkı araştırma içerisine girdiğim ve yaptırmaktan vazgeçtiğim yapı. Araştırmalarım da edindiğim izlenim, öyle göründüğü gibi değil detayı çok, kullanılan malzeme bildiğin bükülmüş galvaniz sac vidalarla lego gibi birleştiriliyor. Çok sağlamlık izlenimi alamadım. Yalıtımı iyi yapılmalı yoksa rüzgar sesi, yağmur sesi rahatsız edici boyutlarda olabiliyormuş, yazları ciddi sıcaklık sorunları yaşanma ihtimali yüksek, yaptıranların ve kullananların yorumları böyle. yalıtıma yüklendiğin zaman fiyatlar uçup gidiyor. Bu işi yapıyorum diyen her firmaya güvenmemek gerek, bir çok firma iş teslimi dolayısı ile sabıkalı, yarım bırakılmış, teslim edilmemiş, parası alınmış ama hiç başlanmamış projelerin şikayetleri ile dolu şikayetvar sitesi. Doğru firmayı bulmak da ayrı bir dert yani.
insanların kağıt üstünde şekilli şüküllü fotoğraflara aldanıp yaptırdıkları ama yazın içinde mülteci gibi şapır şıpır terledikleri ev çeşidi. Hem fiyat olarak da pek avantajlı değil, yöreye göre ahşap, kagir, taş veya kısmi kerpiç bir ev bile kesinlikle daha hesaplı ve daha yaşanılabilir olacaktır.