bugün

islam vs hristiyan.
berabere olan vs. dir.
hatta vs si bile yapılamaz ikisininde ikiside kendine hastır ikiside yendikçe yenilir ikiside 1. sıradadır.
türk kültürü vs italyan kültürüdür. ama gel gör ki pizza dünya çapına yayılmıştır.
lahmacunun açık ara galip geleceği versus.
(bkz: kıymalı pide)
Pizza'ya bağlı olarak değişir. Ama aynı şartlarda pizza ve pide arasında seçim yapmak lazım gelirse pizza her zaman 3-5 adım öndedir.

Not: Sorun bizim alt katta ki pideci de de olabilir *
bunlar babadan oğula nesildir ama hangisi babadır bilinmez.

(bkz: babadan oğula nesil)
kaşarlı kavurmalı pide her türlü pizzayı alt eder. adres mi? elbette küçük ev.
köken olarak aynıdır. pizza sözcüğü pideden türemiştir. etliekmek yedirdiğim italyan arkadaşların itirafıdır.
samsun pidesini tek geçtiğimdir. pizza yanında peynir-domates kalır yani.
adres mi? samsun'a gel ordan doğru alaçam.*
pide amcaoğludur, pizza kuzen.
pide teyzedir,candır , pizza soğuktur,haladır.
pide tombul şişe efestir, tuborg golddur, pizza millerdır, coronadır.
pide eski açıktır, pizza numaralıdır, vipdir.

pideyi severiz, pizzanın ko götüne afedersin.
(bkz: pizza)
pide daha ekonomiktir, doyurur; pizza pahalıdır doyurmaz.
bir bafralı olarak pizza diyorum. pideden bıktım sonuçta. ama kuşbaşılı açık pide her türlü alır.

görsel
pide bizim icadımız olan harika yiyecek pizzada pidenin gavur hali.
pidenin yanında kola içerseniz 2,5 lira; pizzanın yanında kola içerseniz 10 lira ödersiniz.

ben kolama bakarım arkadaş.
(bkz: statüko vs darbe)
pide ayranla, pizza kolayla iyi gider.
italyan bir arkadaşım pide kelimesinin pizza ile aynı kökenden geldiğini iddia etmiştir. araştırılınca arapça yazılışının "piddah" olduğu anlaşılmış, francescoya hak verilmiştir. ancak kim kimden araklamış meçhuldür.
pide incecik hamuruyla döver. *
pidenin karizması vardır öyle herşeyi kabul etmez bünyesine, pizzaya makarna bile koyulur oysa. pide dünyaya falanda açılmamıştır. bizimdir, bizdendir, özeldir.

şimdi fena olmazdı be hacı şöyle bir buçuk kuşbaşılı, yumurtalı çarşamba pidesi.
hangi pide olursa olsun pizzanın dize getireceği karşılaşmadır.
Kıymalı kaşarlı pidenin yanında pizzanın esamesi bile okunamaz diyerek katıldığım karşılaştırma.
pidenin havada karada alacağı karşılaşmadır. hele hele kuşbaşılı üzeri kaşarlı pideyse her gün yenilse bıkılmayacak bir lezzetir. burdur'daysanız altay pide veya toros lokantası tavsiyemdir.

not: bazı işletmeler kısaltmayla yazar. (bkz: kuş-kaş)
Pide, evlenilecek kadınım.
Pizza, tek gecelik aşklarım.