bugün

yamulmuyorsam tokat yöresine ait hamurdan yapılan çok sağlam karın doyuran ve arasına peynir konduğunda tadından üç gün boyunca non-stop* yenecek yiyecektir.

(bkz: pişi) diye okunur.

(bkz: sözlük türkçe karaktere geç lan allahsız)
pişisiz bir dünyaya hayır kampanyasını çıkartacak olan hamurdan yapılan yiyecek..
Bugün -Kandil sebebiyle - komşuların apartmanda birbirlerine dağıttığı harika yiyecek.Özellikle peynirle yendiğinde daha da hoş olur.Ama soğuduğunda lezzetini büyük oranda kaybeder.
penir, zeytin, domates, çay, pişi ve sen sevdiğim nede güzel yenirdiniz şimdi. yazarın anlatmak istediği. peynir, zeytin, domates, çay pişinin en yakın arkadaşıdır.
dünyanın en güzel kahvaltılığı, öğle yemeği, ikindi çaylığı, akşam yemeği ve gece atıştırmasıdır.
-size pişi yapıcam.*
+ne yapacaksın?
-pişi
+anladık bişe yapacaksın da nee?
-yahu pişi işte
+süpriz bişe mi?
-yahu çıldırtma pişi diyorum ya
+ablaaaaaaa???
-...

diyaloğuyla çıldırtmasının ardından ablamın yaptığı, ilk o zaman tanıdığım, dünyanın en basit fakat en lezzetli bişeyi *. ekmek gibi, minik minik. tam emin olmasam da sanırım kabartma tozlu hamurun açılıp, küçük parçalara bölünüp kızartılmasıyla yapılıyor. pek lezzetli bir kahvaltılık.
hamuruna peynir ya da haşlanmış patates katanlar da vardır. hemen hemen tüm yörelerde yapılır..
pişi, bişi, akıtma.. adı yöreden yöreye değişebilse de lezzet hep aynıdır, muhteşem.. anne lezzeti vardır onda ve aileyle birlikte, kalabalık ve mutlu tüketilir.. adı bile güzel anıların canlanmasına yeter..
olsa da şimdi şu tok halimle yesem dediğim nimet.
hemen hemen her yörede bilinen ve kendine mal edilen hamur işi ailesinin küçük yaramaz oğludur. kıymalı, patatesli, peynirli türleri mevcutur.
olsa da açlığımı yatıştırsa yanında da ayran gelse dediğim eli hamurlu ana işi...
harika bir kahvaltılıktır, üzeri çörek otlu. yanında peynir ve domates yeterlidir. fırından alınan ekmek hamuruyla da yapılır, bizzat evde hamur yunurularak da yapılır.
ayrıca bilmeyen bölge de yoktur.
özellikle kandillerde yapılan, konu komşuya da dağıtılan yağda kızartılan hamurdur.. çok yağlı, kalori bombası değil, kalori atom bombasıdır.. peynirli, domatesli, sucuklu olanları ve sade olanları da vardır..
antalya, kumluca yöresinde de yapılan, peynirle güzel giden yiyecek. ama o ilk piştiğinde sahip olduğu sıcaklık kaybolunca bir şeye benzemiyor.
sabah kahvaltısında süper olan yiyecek. Nedense hep küçüklüğümü hatırlatır...
Eskişehir'de kabartlama denilen adına bir hamur işidir.
pazar sabahlarının -hele mevsimlerden kışsa- vazgeçilmezdir.
allahsiz kitap hirsizinın en güzelinden yaptığıdır. yenilesi hoş hamur işi çeşidi.
bulgarcada ''yazıyor'' anlamına geliyor olmalı
peksimet de denilen bir çeşit hamur işi. yağlı olur, yağda kızardığı için olsa gerek.
(bkz: bişi)
ilim ilim memleketimin her bir yerinde yapılan, hamurun kızgın yağ ile haşin buluşması sonucu ulaşılan peynirle yenesi hamur şölenidir. en güzeli izmirimde yapılır sanki ya da ben izmirimi özledim lan ühüü.
denizli'ye her gittiğimde tıka basa yediğim güzeller güzeli lezzet kraliçesidir. yanında peynir çok iyi gider.
ev yapımı olanın tarifi; 1 su bardağı yoğurt, 1 çay kaşığı karbonat, azıcık sirke, göz kararı tuz ve alabildiği kadar un. hepsini bir güzel karıştırıp 10 dk. kenarda bekletip (o arada bulaşığı falan yıkayın) düz bir yerde elinizle açın, çay bardağının ağız kısmıyla yuvarlak şekilde kesip kızgın yağa atıp kızartın. hadi afiyet olsun. not:zor gelirse ekmek fırınından hamur alıp kızartabilirsiniz ama benim tarif daha hafif oluyor sanırım.
adı telaffuz edildikçe bi hoş olduğum yiyecek.*
fırından alınan ekmek hamuruyla iki dakikada yapılabilecek kurtarıcı, pratik yiyecektir.