bugün

philadelphia seventysixers adındaki nba takımının şehridir.
mutlaka görmek istediğim şehirdir.
hayır o şehri çok merak ettiğimden değil.
rocky'nin o koşarak merdivenlerden çıktığı ve sonunda yumruklarını kaldırdığı meydanda, koşarak o meydana ulaşıp, yumruklarımı kaldırak istiyorum.
rocky gibi.
onun bende yarattığı anı uğruna. onun anısına.
yaşım kaç olsa da.
umarım bir gün gerçekleştirebilirim, ölmeden.
etkileyici bir jonathan demme filmi.

filmdeki iki vurgu dikkati çekmekte. bir aile (anne, baba, kardeşler vs)evlatlarının eşcinsel olmasından utanç vs. duymamalı ne şekilde olursa olsun desteğini ve sevgisini eksik etmemelidir. burada aile kavramının toplum çekirdeği olarak önemine değinilmiş ve bir kutsallık/ değer bindirilmiş. konuyu aslında ailesel bağlamda ele alacaksak evladın karakteri, iyi insan olma özellikleri, aklı selimliği şeklinde algılıyorum ben. şekilcilik ve dış görüntü veya cinsel tercihler, din vs. ailelerin evlatlarına bakışını olumsuz yapmamalı elbet. fakat burda bir öngörü var, aile kavramına binaen. kutsallık addetmek... işte bu bağlamda ben aileyle evlatları arasındaki diyaloga insansı bazı tutarlı argümanlar öne sürüyorum. yani hakikaten çevresine zarar veren hümanizmden iyi insan kriterinden oldukça uzaklaşmış bir baba veya evlat sonsuz sevgi ağıyla desteklenmeli mi? ailenin kutsal bir metafor olarak toplumsal aidiyet olarak yansıtılması beni geriyor. ha filmdeki evlat baştan sona ötekileştirilmemeyi, desteklenmeyi hak eden bir evlat, orası ayrı. ikinci mevzumuz kanunlara aşık olmak olarak zikredildi film de. hangi kanunlara diyorum ben bazen. insanların çıkarcılıklarıyla kotardıkları keyfi dizgeler toplamına mı aşık olunacak? filmimiz de deniliyor ki hakkaniyete ancak o şekilde uzanabilir. bir avukat yoksa ne yapacak? neye inanacak? nasıl kara verecek? bu kanun adı verilen yazı dizgesi, kurallar bütünü kafa karıştıyor biraz. belki saçma sapan insan özgürlüğünü hiçe sayan kanunlar barındıran türkiye penceresinden bakmaktayım olaya bilemedim. insan özgürlüğü deyince iş bulanıklaşıyor, yazı dizgelerinden ,kurallardan ayrışıyor. belki de kötünün iyisi şeklinde genel geçer kanun, doğru kanun, tutarlı kanun, eşitlikçi kanunu bulup onunla yetinmeliyiz.

kanunlar ve aile kavramına kutsallık addetme bakış açılarının dışında, homofobik avukatın önyargısını yıkışı ve eşcinsellerden hazzetmeyen bakış açısını değiştirip( bununla ilgili çevresinden sen de mi eşcinsel oldun yorumları almasına rağmen) Andrew'in bir performans düşüşünden veya beceriksizliğinden değil salt cinsel tercihinden dolayı ötekileştirildiği için işinden olmasını algılayıp hak arama mücadelesine sonsuz bir hazla girmesi takdire şayan işlenmişti. burada cinsel tercihlere saygı duyma eşiğinin belirlenmesi filmin mühim noktası zaten. avukat miller'ın çıkışıyla yargıca homoseksüellere bakış açısından (aslında, bakış açısızlığından)dem vurması manidardı. aidsle ilgili bir ön zemin olsa da arka planda onu da kapsayan cinsel tercihlere saygı meselesi var. hem de homofobik bir avukatın mücadelesi şeklinde yansıtılmış.

filmin zirve sahnesi kuşkusuz; tom hanks 'in maria callas 'tan sevdiği aryayı dinleyerek dans edip acıdan geçtim güzelleştim tavrı... harikulade bir sahne bu! tom hanks neden bu denli başarılı bir oyuncu göze sokmakta derin derin. sonuçta izlenmesi gereken lorenzo's oil gibi rain man gibi hüzünlü yapısıyla etkileyen bir film...

10 üzerinden 8!7,5 olurdu da bu tom hanks yok mu tom hanks, ekstrası oluyor filmin.
Tom hanks 'e en iyi erkek oyuncu oscarını kazandıran film, phil collins'in streets philadelphia şarkısı da en iyi film müziği oscarını almıştır.
Hemen hemen birçok romanda (bkz: olasılıksız), (bkz: zar adam) adı geçen yer, hep merak etmişimdir kısmet bugüneymiş demek ki.
pennsylvania eyaletinin en büyük şehridir.
http://www.youtube.com/watch?v=-Y5idy2S2WE hergün başka bir saldırının yaşandığı bölge. silahlanma konusunda amerikada ilk sıradadır.
10 senelik bir zaman diliminde abd başkentliği yapmış, meşhur philadelphia deneyi iddiasını hatırlatan, ABD'nin Pensilvanya Eyaleti'nin en doğusunda bulunan eyaletin en büyük, ABD'nin ise 6. büyük şehridir.
Bugüne kadar gördüğüm ve yaşanabilecek şehirler arasında zirveye oynayan şehirdir, kocaman caddeleri, harika bir şehir planı olan, new york ve los angeles gibi keşmekeşi olmayan, buna keza washington kadar da soğuk ve resmi olmayan bir şehirdir. Insanları çok sıcaktır. Fairmount Park'ta bir kitap ve sandviçle harika bir gün geçirebilir, akşam ise chestnut ve walnut caddelerinde dostlarınızla beraber olabilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

Ayrıca tarihi doku olarak bir Türk şehirleri kadar olmasa da,Amerika ortalamasında bakacak olursak ABD' nin Efes' idir. Boston ile birlikte Abd' nin en eski binanlarının bulunduğu şehirdir. Washington inşa edilene kadar da Abd ' ye başkentlik yapmıştır, ayrıca Abd'de kurulan ilk mason locasıda Pennsylvania Mason locası ismi altında philadelphia' da dır.

Şehir hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için;

(bkz: national treasure)
Nasil bir eyaletse bütün korku filmlerinin yarisinda mutlaka adi gecen eyalettir.

Edit:gitmesem sehir degil ulke olduguna inancam amk hee canim hee.
Altında yatır olan eyalet.

Edit: oo, sayın vali uyardı. Şehirmiş.

Edit2: vali tomalarla geliyor
KONUSU AiDSLi BiR iNSANIN DRAMI, TOPLUMUN ONYARGISI OLAN FiLMDiR.
IZLENMESI GEREKEN TOM HANKS VE DANZEL WASHINGTON FiLMiDiR.
dünyaca ünlü bir krem peynir markasıdır. ABD' nin philadelphia kentinde doğmasına rağmen, uzun yıllar NY' da profesyonel bir mandıracı tarafından üretilmiştir. Tam olarak 22 farklı çeşidi vardır.
chestnut streeet ve walnut street isimli oldukça uzun iki adet caddesi bulunan amerikan şehridir.
ABD’nin ilk başkenti Philadelphia, ABD’nin en büyük 6. şehridir. Eyaletin en büyük ticaret, maliye, endüstri, ulaştırma ve özellikle kültür merkezi olan kent, üniversitesi ve birçok yüksekokuluyla ünlüdür. Amerika'nın en eski sinema salonu bu şehirde bulunmaktadir. "State Theatre of Pennsylvania" ismindeki bu salonda 2006 senesinde 197. sezon film gösterimi yapılmıştır. Ayrıca Rocky filminde, Rocky'nin koşarak merdivenlerini tırmandığı Museum of Art bu şehirdedir.
en lezzetli roll'dür.
koladan, litre başına 35 sent verginin alınacağı yer.

http://www.posta.com.tr/d...isi-.htm?ArticleID=348752
En iyi erkek (!) Oyuncu ödüllü film bunun dışında manisa ili içerisinde bulunan antik kent kalıntısı.
Görmeden ölürsem gözüm açık gider o kadar net soyluyorum.

Edit : Philly diyince insanin aklina nasil ilk once rocky gelmez aq.Hadi onu gectim bari 76ers gelsin.
(bkz: streets of philadelphia)
(bkz: bruce springsteen)
serbest çağrışım of kors..
rocky balboa.
(bkz: allen iverson)
art museum'daki o merdivenleri kosarak cikmak istedigim sehir.
(bkz: 76ers)
görsel