1. 1.
  23 Eylül 1949da Amerika Birleşik Devletlerinde, Freehold, New Jerseyde dünyaya geldi. Dünyanın sayılı rock starlarının arasında yerini almadan önce New Jersey civarında çeşitli gruplar ile çaldı. Bruce Springsteen grubunu kurmadan önce Castiles, Earth, Steel Mill, Dr. Zoom ve The Sonic Boom isimli gruplar ile çaldı. CBSin efsane prodüktörü John Hammond, Bruce Springsteeni dinler dinlemez solo artist olarak dünyaya tanıtmaya karar verdi.

  Bu planın aksine, Springsteen Greetings From Asbury Park isimli grup ile ilk albümünü yaptı. Amerika ve ingilterede yorumların iyimser olmasına rağmen albüm iyi satmadı. Sadece 10 hafta sonra The Wild, The Innocent And The E. Street Shuffle ile çok daha güçlü olan bir albüm yaptı.

  Yoğun bir konser döneminden sonra ilk iki albümün satışları hareketlenmeye başladı. Springsteen doğrudan dinleyicilerine sesleniyordu, onların anlayacağı bir dil kullanıyordu. Arabasından, işinden, kız arkadaşından söz eden orta sınıf bir Amerikalı olarak Amerika nüfusunun büyük bir kısmına sesleniyordu. Born To Run, 1975de piyasaya çıktı ve Springsteeni rock müziğin en üst sınıfına yükseltti. Umut ve öfkeyi bir arada içeren albüm ile Atlantik Okyanusunun iki kıyısında da çok başarılı oldu.
  Albüm tanıtımı için çıktığı turne ile basında geniş yer aldı, aynı anda hem Newsweek hem de Timea kapak oldu. Avrupa turnesinde ingiliz medyasının yoğun ilgisinin ardından Bruce Springsteen fıkraları bile türedi. Menejerinin ve prodüktörünün hukuki anlaşmazlıkları sebebi ile 1975-1978 yılları arasında suskun kalmak zorunda kaldı. Problemlerin çözülmesi üzerine 1978de Darkness On The Edge Of Town yapıldı.
  30. doğum gününde meşhur MUSE konserine çıktı. Konseri ,The River albümü takip etti. Eylül 1982de akustik solo çalışmaları içeren Nebraska albümü çıktı. Uzunca bir aradan sonra, 1984de en çok satılan, listelerde en uzun süre kalan ve en kolay erişilebilen albümü Born In The USA çıktı. Fakat yorumculara göre Bruce Springsteenin en başarılı albümü değildi. Dünya genelinde 12 milyon sattı, ingiliz listelerinde 2.5 yıl, Amerika listelerinde daha da uzun süre kaldı. 1985de çıktığı Avrupa turnesi sırasında çıkarttığı 7 albüm de ingiliz listelerinde yer alıyordu. Politik ve sosyal konular ile de ilgilendi. USA for Africa kampanyası dahilinde We Are The World organizasyonuna katıldı.

  1987de Tunnel Of Love albümünü yaptı. Ön siparişler ile Amerika ve ingilterede daha piyasaya çıkmadan 1 numaraya oturdu. Albümün yayımlanmasının ardından tekrar ingiltere turnesine çıktı. Aylardan beri karısını aldattığına dair söylentiler ingiltere paparazzileri tarafından ispatlandı. Vokalisti Patti Scialfa ile ilişkisi ortaya çıkınca karısı Springsteeni boşadı.

  1992ye kadar suskun kaldı. Üstüne fazla düşülmeyen konserler ve hayır organizasyonlarına katıldı. Springsteen hayatın tadını çıkartırken basın her hareketini izledi. 20 yıl içinde sadece 8 albüm çıkartmasına rağmen hep gündemde oldu. Beklenen an 1992de gelmişti. Springsteen, Human Touch ve Lucky Town albümlerini aynı anda çıkarttı. iki albüm de listelerde beklenen başarıyı elde etti fakat yine de eski dönemlerindeki heyecan görülmedi. 1994de gösterilen Philadelphia filmi için Streets Of Philadelphia şarkısını besteledi. 1995de en son albümü The Ghost of Tom Joadı yaptı. Akustik olması yüzünden Nebraska ile kıyaslanan albüm, Nebraskanın aksine sakin, sıcak ve üzgün şarkılar içeriyordu. Bob Dylan müziğini andıran albüm, Bruce Springsteenin en güçlü albümlerinden biri olmasına rağmen ticari olarak en başarısız albümü oldu.

  1999 yılında 18 Tracks isimli bir best of albüm piyasaya çıkaran Springsteen, ardından Live in New York City isimli double konser albümünü yayınladı. Son Springsteen albümü The Rising ise, geçtiğimiz yıl yayınlanmıştı *

  (bkz: ukte)
  2 ... siberr
 2. 2.
  (bkz: born in the usa)
  (bkz: the river)
  1 ... shalamar
 3. 3.
  (bkz: the boss)
  2 ... louis cyphre
 4. 4.
  onu ilk "we are the world" sarkisinin klibinde gordum, michael jackson liderligindeki amerikali babayigit oturakli sarkicilarin afrika icin sarki soyledigi klip. tanimamisim o zamana dek ne yazik, sarkida cok etkileyici bir sekilde kendine dusen kismi sanat ederken zamklandi kulagima kalbime, sordum amerikali arkadasima, kim bu usta. dedi o "the boss", bruce springsteen. yirtici ama yumusacik sesiyle rock kipirtisinin en delikanlisi.

  1949 dogumlu rock sarkicisi ve yaraticisi, ilk albumunu 1973 de yaratmis, firtinalar koparmis. 2005'te biri en iyi rock solo performans odulu dahil 5 grammy alan son albumunu dunyaya hediye etmis. isci sinifinin rocker'i olarak daha da cok kabullenilen yakisikli, amerika'da 80'lerde ve hatta hala milli mars gibi soylenen "born in the u.s.a." sarkisi ile her kesimden amerikalinin kalbine girmis. "pink cadillac" ve "dancing in the dark" sarkilari ise sadece amerika'da 7den 70e dillere dolanan sarkilar olmakla kalmamis, dunyadada yankilanmis. benim bruce'tan en favorim ise "brilliant disguise".
  2 ... kani ronik
 5. 5.
  amerikalı halk kahramanı,müzisyen,şarkıcı,besteci,şair,rocker.
  (bkz: working class hero)
  (bkz: the bos)
  3 ... sanitarium
 6. 6.
  zafer plazada d&r mağazasında greatest hits albümünü görüp merakla aldığım ve o gün bugündür sürekli dinlediğim üstad. nelerden bihaber büyümüşüz diyorum kendi kendime hala.

  (bkz: born to run)
  (bkz: my hometown)
  (bkz: born in the usa)
  2 ... yavuzum
 7. 7.
  neredeyse her sene bir şekilde albüm çıkarmış usta sanatçı. albümleri;

  Greetings From Asbury Park, NJ 1973
  The Wild, the Innocent, and the E Street Shuffle 1973
  Born to Run 1975
  Darkness on the Edge of Town 1978
  the river 1980
  Nebraska 1982
  Born in the USA 1984
  Live 1975-1985 1986
  Tunnel of Love 1987
  Chimes of Freedom 1988
  Human Touch 1992
  Lucky Town 1992
  In Concert MTV Plugged 1993
  Greatest Hits 1995
  The Ghost of Tom Joad 1995
  Tracks 1998
  18 tracks 1999
  Live in New York City 2001
  The Rising 2002
  The Essential Bruce Springsteen 2003
  Live in BarcelonaDVD 2003
  In Concert MTV Plugged dvd 2004
  Devils-Dust 2005
  Born To Run: 30th Anniversary 3 Disc Set 2005
  Hammersmith Odeon London 75 2006
  We Shall Overcome: The Seeger Sessions 2006
  Live in Dublin 2007
  Magic 2007
  2 ... possessed
 8. 6.
  (bkz: Brilliant Disguise)
  1 ... sadettin kanyak
 9. 7.
  yakınlarda bir yerlerde halk konseri yapsa, atlayıp gidip, mest olarak dileyeceğim muhterem. *
  1 ... sadettin kanyak
 10. 8.
  the wrestler ile yine mest etmiştir.
  1 ... pluto the planet