bugün

dünyadaki rezervlerinin 50-100yıl içerisinde tükeneceği pahalı sıvı. petrol rezervlerine sahip ülkeler zenginliğine zenginlik katabilir ama eğer kullanmayı bilmiyolarsa güçlü ülkeler onların yerine kullanmaktan büyük keyif duyar.
(bkz: yemeyenin malını yerler)
(bkz: karadeniz de petrol umudu)
ajda pekkan'ın yıllar önce bizleri eurovisionda temsil ettiği şarkı.
aman petrol, canım petrol, sana sana sana muhtacım petrol... yandaaan
son günlerde 74 $'ı görerek tarihi zirve yapmış, dünyada en değerli rezervlerden biri.
türkiyede de çıkarılan önemli bir yeraltı kaynağıdır.
(bkz: batman)
(bkz: siirt)
dünya politikasını alt üst edebilen,savaşlara neden olan ve de türkiye de sayılı yerlerde (genel olarak doğuda) çıkan bir yeraltı kaynağı.
benzetme yaparsak eğer dünya'nın kanıdır diyebiliriz.
aynı zamanda dünyanın kadınıdır diyebiliriz.herkes elde etmek için peşinden koşar ama sadece bir kaç yere yar olur.
sen gelmeden önce
her yer karanlık
dünya ıssız, dünya durgundu
bilmem niçin
her yerde aradım tatlı bir ışık,
bir ateş bu gönlümü ısıtmak için

sen gelince sanki
bir güneş doğdu
aydınlık günüm gecem
artık çok güzel hayat

şimdi her şey birden
bambaşka oldu
sensiz ne kadar zormuş
meğer ne güçmüş hayat

aman petrol, canım petrol
artık sana sana sana muhtacım petrol
aman petrol, canım petrol
artık sana sana sana muhtacım petrol
eninde petrol, sonunda petrol
artık dizginlerin benim elimde petrol
eninde petrol, sonunda petrol
artık dizginlerin benim elimde petrol

öyle gururlusun
giremem yanına,
girmişsin kim bilir
kaç aşığın kanına,
dolardan marktan başka
laf çıkmaz dilinden
neler neler çekiyorum
senin elinden

nice zengin, dilber
düşmüş ardına
düş başka gerçek başka
yar olmazsın sen bana

belki gideceksin
bir gün gerçekten
iste senin ardından
ağlıyorum şimdiden

oooooohhhhh

1980 yılında erovizyon şebekliğinde türkiye'yi temsilen ajda pekkan tarafından seslendirilmiş, alışkın olduğumuz erovizyon hüsranına yenileri eklenmiştir. ama şarkı hakikaten güzeldir. ajda'nın ooohh dediği yerlerse beni benden alır.
adıyaman'daki nemrut 2 kuyusunda kaliteli olanı bulunduğu açıklanan gezegenimizin en önemli enerji kaynağı.

http://www.hurriyet.com.t...2&srid=3428&oid=2
birgün bitecek denen fakat bulunan rezervle tüketimin halen daha paralellik gösterdiği enerji kaynağı.bigün elbette bitecek ama bigün su da bitecek zaten.
her ne kadar 1980 senesindeki erovizyon dalga motorunda 15. olabilmişse de, dönemin içler acısı halini hicvetmek adına yapılmış olan sözleri, girişi ve de yorumu ile ayrı bir yeri olan parça. her ne kadar, 1983 senesinde çetin alp'in söylemiş olduğu opera şarkısıyla birlikte, kötü bir yerde biliniyor olsa da, opera şarkısı düzenlemesiyle de, yorumuyla da aslen ne kadar iyiyse, petrol şarkısı da o kadar iyidir, düzenlemesi o kadar iyidir, attila özdemiroğlu arabesk yorumunu, batı yorumuna uyarlamış, bas gitarı ön plana çıkarmış, arabesk ezgileri, bu motiflerle bezemiş, ajda pekkan'ın da süper yorumu üzerine, taze bol kaymak olmuştur. aynı zamanda, canlı canlı yapılmış olan, yorumu, vokali de gayet hoştur, klibi de ayrı bir güzeldir, ajda pekkan'ın arada ''ooooohh'' diye girişleri, şarkıyı dinleyen kişiyi, ''aman, obareyy, yandan yandan'' diye girdirecek potansiyele sahiptir. sözleri de şanar yurdatapan yazmış, o dönemin çalkantılı zamana denk gelmesi nedeniyle, trt yönetimi eurovision'a şarkı yollayıp, yollamamak da kararsızken, ajda pekkan, bilimum 3 ya da 4 şarkı okuduktan, şarkılar teker teker incelendikten sonra da,petrol şarkısı da hollanda'nın yerini tutmuştur. sahne performansı da kişiyi içine çeker, ajda pekkan'ın. ince vücudunu ön plana çıkaran mavi dökümlü elbisesi, yine yanlara dökülmüş saçlarıyla birleşmiş, kendisini daha da çekici yapmış, izleyiciyi bir şarkıya, bir kendisine yöneltmiştir. her ne kadar birçok kesim tarafından tu kaka şeklinde lanse edilmiş olsa da, eurovision tarihinde ses getirmiş, birkaç şarkıdan birisidir, bu şarkı.
insanlar bu maddeyi ilk buldukları zamanlar çeşitli şekillerde kullanmışlar.
insan başındaki bazı parazitleri temizlemek,
bunlardan en ilginçi pek faydalı olmuyormuş.
(bkz: opec)
siyah altın olarak anılan sıvı.
(bkz: peak oil)
saddam'ın ölüm sebebi.
650.000 ıraklının ölmesine neden olan madde.
eh tehlikeli konu... bu konuda kitap yazanlar nedense esrarengiz bir şekilde ölmekteler...
ülkemizde de bolca bulunan ancak 1960 lı yıllarda kesit örnekleri alınan, kontrol edilen ve tespit edilen yerlerin nedense kaynaklarda yer almadığı konu...
savaşlara neden olan, olacak gibi görünen enerji kaynağı.
ugrunda insanların yasam alanlarının daraltıldıgı, bazılarının gözlerini ise kendi gibi karaltan, agır metal diye bildigiz o zehirlerden beter karısım..
yapısında %85 carbon ,%13 hidrojen, %2 azot, oksijen ve kükürt, ayrıca ek olarak kalsiyum,sodyum,bakır,kurşun, çinko,molibden,nikel içeren doğada katı(asvalt), sıvı (ham petrol) ve gaz (doğal gaz) olarak bulunabilen inorganik maddedir.
(bkz: tpao)
(bkz: türkiye petrolleri anonim ortaklıgı)
çeşitli remix versiyonları da yapılan ve fakat hiç biri eski tadını dokusunu vermeyen bir ajda pekkan klasiği.