1. 1.
  petrol ihraç eden ülkelerin oluştuduğu teşkilattır. 1960 yılında iran, ırak, suudi arabistan, kuveyt, venezuela ve katar, venezuela'nın öncülüğünde caracas'ta biraraya gelerek opec i oluşturmuşlardır.
  3 -1 ... gonulcelen
 2. 2.
  http://www.opec.org
  1 ... a dying wish
 3. 3.
  üretici ülkelerden ziyade büyük petrol tekellerinin güdümünde hareket eden birlik.
  1 ... pilotmont
 4. 4.
  öpeç= öpmeyi seven insan.
  cümle içinde;
  bayramda öpeç oldum. *
  1 -5 ... pafküf
 5. 5.
  petrolün piyasa fiyatını belirleyen, petrol ihraç eden ülkeler birliği şeklinde açılan kurumdur.
  3 ... pantalassa
 6. 6.
  Cezayir, Kuveyt, Suudi Arabisitan, Endenozya, Libya, Birleşik Arap Emirlikleri, iran, Irak, Nijerya, Venezüella, Katar ve Libya' dan oluşur.
  1 ... geceninbiri
 7. 7.
  (bkz: opec petrol sepeti)
  1 ... luthor
 8. 8.
  Amerika ve doların sonunu getirebilecek dünya üzerindeki nadir organizasyonlardan biridir. Irak ın petrolünü Euro ile satmaya başlamasından sonra başına gelenler, amerikanın opec ülkelerine aba altından sopa göstermesidir. Ayrıca amerikanın ırak üretim miktarını arttırması ile petrol fiyatları düşerek opec ülkeleri hatırı sayılır miktarlarda zarara uğratılmıştır. Eğer opec ülkeleri petrollerini Euro ile satmaya başlasa ülkeler geçerli petrol alım parası olan dolar ı bırakıp rezervlerini Euro ile değiştirmeye başlar. Euro değer kazanırken artık rezerv parası olarak kullanılmayan Dolar fazlası japon merkez bankasının batması ile birlikte amerikanın da batmasına sebep olacaktır. amerikanın venezuella daki başarısız girişimleri ve zayıflayan ekonomisi opec ülkelerinin takas ve Euro ya geçmesini hızlandırmasını sağlayacaktır. amerika opec in euro ya geçmesine karşılık bor ve hidojen projesini koz olarak kullanmaktadır, fakat bu seçenek amerikanın bilinen petrol şirketlerinin ortaklarının işine gelmemektdir. Sonuç olarak amerikanın sonu müslüman ülkelerinin elindedir. sonucunda 3. dünya savaşı çıkar çıkmaz onu bilemem.
  1 ... esrar dede
 9. 9.
  Petrol ihraç Eden Ülkeler Örgütü
  Organization of Petroleum Exporting Countries
  2 ... linka
 10. 10.
  bilinen dünya petrol rezervlerinin üçte ikisini ellerinde bulunduran 13 ülkenin oluşturduğu konfederasyondur.
  1 ... damdan atlayan sinek