bugün

Ülkemizin en gözde hammadde üreticisidir.1965 te kurulmuş izmir\'de faaliyet göstermektedir.50 yi aşan ürün çeşidiyle yılda 2.6 milyon ton üretim yapmaktadır.piyasa pazar payı %22 , yıllık ortalama satışı 1 milyon USD\'nin üzerinde rakamlarla ifade edilmektedir.özelleştirme çalışmaları devam etmektedir. http://www.petkim.com.tr
bu yaz, eczacıbaşı olmazsa stajımı yapacağım güzide kuruluş.
ürettikleri ürünler amerika,kolombiya,türkmenistan,tayvan vs gibi dünyanın bir ucundan gelen muadili ürünlere göre en az %10-15 daha pahalı olan, ticareti bilmeyen insanların yönettiklerine inandığım petrol şeyi.
dünya standartlarına göre çok kaliteli petrokim ya ürünlerini üreten ve fakat türkiyeye artık yetmeyen,belki bundan en az 10 yıl önce özelleştirilmesi gerekirken hala özelleştirilememiş ve değerini çok kaybetmiş fakat hala büyük yatırımlar yapabilen,örn etilen fabrikasının kapasitesini son bi iki yılda büyük derecede arttırmış holding,bu yaşıma kadar yediğim ekmeğin kaynağı olmuş,18 yaşıma kadar lojmanında yaşadığım, staj yaptığım,tesislerinde yaralandığım mekan,bi fabrikadan öte bi dünya....
son başvuru tarihi olan 10 kasım 2006'ya kadar müracaat eden ve kpss kazanmış olan adaylar arasından ihtiyaç duyulan bölümlere 26 kişiyi işe alacak kuruluş.

http://www.petkim.com.tr/...eb/main.aspx?page_ID=1072
(bkz: kimya parkı)
(bkz: kenan yavuz)
5 temmuz 2007 'de yapilan petkim ihalesinde 2 milyar 50 milyon dolara transcentralasia holdinge %51 hissesi satilan kuruluş.
yönetiminde ticaretten anlamayan insanların bulunduğu, kar edemeyen, özelleşmesi gereken ve özelleşen kurum.
(bkz: petkim ozellestirilmesi)
kime satıldığı belli olmayan kuruluş.
satışından sonra FITCH (sermaye kuruluşu) tarafından "2 milyar doları verenlerin bu parayı nakit ödeyecek durumları yok, parayı bulmak için PETKiM'in nakit akışından yararlanılabilir" denilen kuruluş...
satalım kurtulalım da kim kaça alırsa alsın denilerek özelleştririlen kurum.
Nuri alço nun sattığı anasını da satacağı yurdum mülkiyeti.

ben sattım ananı da al git onu da satarım
*
sadece arazisi bir servet eden, limanı olan kelepir mal.
Bugün itibariyle Socar-Turcas OGG'nin olan kuruluştur. Hayırlı olsun.
ciğeri beş para etmez adamların ciğerleri gibi gördüklerin devletin bir kuruluşu.
ACN, AROM, AYPE-T, AYPE, EG, ETiLEN, HAVA AYIRMA, KA, MASTERBATCH, PA, PP, PTA, PVC, TORBA, YYPE ürünlerini üreten türkiyenin petrokimya devi, Socar-Turcas satın alırsa 2-3 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını ifade etmiş.
petrokimya ürünlerinde türkiye'de tekel olan tesistir.

akp'nin özelleştirme* serisinden nasibini almıştır. sadece marka değerinin neredeyse yarı fiyatına satılmıştır. tesisleri, arazileri, karı, makineleri geri dursundur. ohadır.

an itibari ile para basmaktadır. sebebi ise doların fiyatının artmasına rağmen petrol varil fiyatlarının yarıya düşmesidir. tam kapasite çalışmakta ve yine de yetememektedir. 1 milyar dolarlık yatırım ile türkiye ihtiyacına daha net karşılık verecek tesistir.
petrokimya alanında çalışmak isteyenlerin staj için araya binlerce torpil soktuğu şirket.
Petkim'de Mart 2009 itibariyle 2400 personel çalışmaktadır.
petrokima ilköğretim okulunu yaptıran firma.
bir çok kimya mühendisliği okuyan öğrencinin staj yapmak istediği, petro kimya sanayinin öncülerinden olan şirkettir.
türkiyenın en büyük kimya fabrikası denilebilir, ayrıca aliğa da okuyan öğrencilerin yüzde 60 ının üniversitelerde kimya mühendisliği okudugu bilinmektedir.
türkiye'nin dünya çapında tek şirketidir belki de. 22 ayrı fabrikadan oluşur. kabaca 6 analiz laboratuvarı vardır ve akreditedir. işletmeyi otobüsle gezebildik anca. ve şu an socar tarafından bir rafineri yapılmakta. böylece petkim hammadesi naftayı hem yakından(yani nakliye parası ödemeden) hem de standard kalitede almış olacak. güzel işletme. kapak atılası.
Daha önce genel müdürü tutuklanan PETKiM'e polis FETÖ baskını yaptı, 13 kişi gözaltına alındı.