bugün

bursanın çakma tikylerinin 90 lı yılların sonunda içinden çıkmadığı sıkıcı mekan. allahtan zafer plaza yapıldıda harbi tikylerle tanıştık, çok şükür..
bir dönem bursalıların daha doğrusu çekirgelilerin, kükürtlülülerin buluşma mekanıydı. sinema salonları, bowling salonu, özhan market, burger king gibi yerler hiçbir zaman sevimsizlikten kurtaramadı burayı.
sevimsiz ve sıkıcı bir yer degildi. aksine bursa cumhuriyet lisesi ogrencileri icin harika bir yerdi o yıllarda. hem sineması kızlara bedavaydı, nasıl sevilmez. cennet gibi bir yerdi.
hey gidi.
ismi neden pembe anlaşılmş değildir. her yerin adında yeşil bulunan bir şehirde bir çarşıya pembe denilmesi ilginçtir.
Bu çarşı kurulmadan önce yerinde geniş bir arsa vardı. Burada büyük abiler maç yapar, biz de Kiler veya Mercan marketten cips falan alır seyrederdik. Bir keresinde, üç beş çocuk toplanıp, çınar ağacının altında piknik bile yapmıştık. Bisikletliler için süper yerdi, BMX ile atlamak için bir sürü engebeli yer vardı. Ayrıca cilli de oynanırdı. Galatasaraylı eski futbolcu Semih'in ailesi, bu arsanın yan sokağındaki apartmanda otururdu. Bir defasında Semih'in kırmızı Mazda 323'ünün yakınında bekleşiyorduk. Birden apartmandan Semih çıktı. Biz heyecanlanıp Semih abi Semih abi diye bağırmaya başladık. Merhaba selam falan derken arabaya binip gitmişti hemen. Pek uzun sürmemişti ama olsun, bir ünlüyü yakından görmüştük ya daha ne olsun, çok sevinmiştik.
haftada 2 - 3 yanından geçerek sanki dünya dışı bir medeniyet ürünüymüş de korku ve merak değil sadece şaşkınlık yaratıyormuş gibi özenli bir şaşkınlıkla inceliyorum bu çarşıyı. (dışından)

içine girmek istemedim. börgır varmış gerçi.

velhasılı hitap ettiği kesim kimdir nedir meraktayım. bir tahminim var gerçi ama, orası da çok "sınırlı" bir kesim olurdu.
(bkz: pembe teskere)*
(bkz: beşiktaş çarşı)*
(bkz: siesta)
bursa anadolu lisesi'nde okuduğum yıllarda bowling ve sinema için sık sık uğradığımız mekandı kendisi 2000'lerin başında.

sonra cazibesi kaybedip şahinkaya dershanesine dönüştü.
daha çok sinema için lisedeyken gittiğim bir mekandı. sinemasını severdim buranın. bir de ilk gittiğimde içerisinde klasik müzik konseri vardı. canlı canlı bir orkestrayı izlemek çok hoşuma gitmişti o zaman. konser bitene kadar da izlemiştim onları.