bugün

2006 yılında gruplarının ismini * verdikleri albümleriyle yeniden piyasalara giren mükemmel grup.
efsane muzik gruplarindan biridir..

en guzel sarkilarindan biri olan (bkz: yellow ledbetter) ile rollingstone dergisinin gelmis gecmis en iyi 100 gitar solosu listesine girmeyi basarmis olan grup.
2007 Hurricane festivalinde kendilerini en önden izledigim, 2 saat boyunca duygu tramvasi yaratan, eh be sonunda iste bu hayal gercek oldu dedigim, bana konser alanini en son terk etme lüksünü yaratan canim grubum.
http://www.youtube.com/watch?v=AFVlJAi3Cso&mode=related&search= adresinden izlenip bir kez daha hayran olunan grup..
2006 yılında çıkan bir pearl jam albümü...

life wasted
world wide suicide
comatose
severed hand
marker in the sand
parachutes
unemployable
big wave
gone
wasted reprise
army reserve
come back
inside job
herkes pek güzel tanimlami$ bu adamlari yalniz: (bkz: Nirvana) grunge in punk yüzü, (bkz: alice in chains) grunge in metal yüzü ise pearl jam de o kadar alternatif, deneysel, blues yapan grubudur. mike mcready nin jimi hendrix ten etkilendiği a$ikardir iyi ki de etkilenmi$tir zaten. ayrica grup komunist olup: en ba$larda bilet sati$larindan yersiz kazanç etmek yüzünden bilet firmalarini defalarca davaya vermi$ ölüm tehtidleri almi$ gruptur.. (bkz: black) (bkz: jeremy) (bkz: alive) gibi dünyayi sallami$ hitler di$inda bir dolu ölümcül parçalara sahiptir grup. bunun yaninda bir çok ödülden bahsetmekte yersiz olur. pearl jam ile yeni tani$icak olanlara $iddetle (bkz: rearviewmirror) albünü öneriyorum. birde (bkz: live at benaroya hill) deki black parçasini dinleyin ve görün pearl jam a$ki neymi$.
dünyanın en güzel şarkısını (bkz: black) üretmiş insan topluluğu.
hayatı zindan edecek indifference şarkısını seslendiren grup. fazla söze ne hacet:

"
i will hold the candle till it burns up my arm.
i'll keep takin' punches until their will grows tired.
i will stare the sun down until my eyes go blind.
i won't change direction, and i won't change my mind.
how much difference does it make?"
Pearl Jam, bugüne kadar 60 milyondan fazla albüm satmayı başardı.
8 stüdyo albümü, 2 konser albümü, çift cd'den oluşan
bir best of albüm ve b-side'lardan oluşan bir derleme*yayınladı.

edit: http://pearljammers.com.sapo.pt
dinlerken insana haz veren ezgilere sahip olan yegane grup...
sevilesi şarkıları olan sevilesi insanlar grubudur.her parça her hisse uymaktadır.üzgün olduğunda sana eşlik eder,mutlu olduğunda neşene neşe katar.
eddie vedder gibi sağlam bir vokale sahip gruptur. özellikle ten adlı albümleri şahanedir. bu albüm birbirinden nefis parçalar barındırmaktadır.
(bkz: black)
(bkz: garden)
96'daki istanbul dünya ticaret merkezindeki konserine gidilmiş, vedder ve ahalisi en önden izlenip sahneden attığı sulardan nasip alınmıştır. vedder tipik stage diving numarısını yapıp sahnenin yanındaki dekorlara tırmanmış ancak kandırık yapıp son anda atlamaktan vazgeçmiştir (turnenin bir sonraki ayağı budapeşte'de atlamış ne yazık ki). Black, alive, jeremy, smile, even flow canlı canlı dinlenmiş, pearl jam'in konser biletlerini satan ticketmaster'la olan anlaşmazlığı istanbuldaki biletlerin neredeyse beleş bi fiyata satılmasına sebep olmuş, dolayısıyla tadından yinmemiştir.
Yeni albüm için çalışmalara girmiştir. Rivayetlere göre son albümden daha başarılı olması beklenmektedir. haydi yarılısı.
do the evolution şarkısıyla beni benden alan bir dahada geri getirmeyen,şarkıya girişteki ulumasıyla gönüllerde taht kurmuş bir parçadır.sevilesi gruptur ayrıca.

(bkz: it s evolutiton baby)
e gelsinler artık öcü yok burda grubu. rüyalarıma giriyosunuz lan. ayıp. ha bi de eddieye burdan teesüflerimi iletiyorum rüya için. madem baktın gülümsedin, niye fotoğrafını çekicem derken makineyi düşürdüm diye gülüp kafanı çeviriyosun. jeff de teesüflerimi duyabilir. o hiç bakmadı bile. ben size öyle mi yapıyorum ama aşk olsun.
jimi hendrix'in little wing şarkısını inanılmaz güzel bir şekilde coverlamış olan grup.
ten albümü ile büyük çıkış yakalayan ama devamını getiremeyen grunge rock grubu. zamanında nirvana nın gölgesinde kalmışlıkları vardır. ten albümünü şimdi çıkartsalardı mesela piyasada ne korn, ne tokio hotel, ne ankaralı namık kalırdı.
her türlü ruh haline uygun şarkıları bulunan tapılası adamlar. türkiyeye gelsinler, en önden izlemeyen top olsun, hatta eddie gelsin istesin vermeyen harbiden top olsun, gerçi verince de... neyse. cidden mükemmel adamlar lan bunlar, çok seviyorum lan! ühühü...
gelmiş geçmiş en iyi rock gruplarından biri. 1992 yılında pinkpop festivalinde verdikleri muhteşem konser görülmelidir. çok fazla klipleri yoktur. popülerlikten kaçmaya çalışmışlardır. fakat bu kadar iyi bir albümle ortaya çıkarsanız, sen ne yapmışsın be pearl jam orda dur hele bi derler.

(bkz: ten)

baterist konusunda şanssız bir gruptur. dave krusen, dave abbruzzese, jack irons derken son olarak eski soundgarden üyesi matt cameron pearl jam bateristi olma şerefine ermiştir. pearl jam'in stüdyo albümlerinde bulunmayan birçok güzel şarkısı da mevcuttur.

(bkz: i got id)
(bkz: state of love and trust)
(bkz: sad)
(bkz: hold on)
Bir (bkz: Black) vardır ki dinle dinle bunalıma gir yada huzur bul sana kalmış
bu akşam, 21:00 itibariyle radyo eksen'e konuk olacak olan eşsiz grup.
sevilir, çünkü the who coverı bile olan grup.

(bkz: baba o riley)
gibi...
insanı alıp götürebilen şarkılara sahip rock band.
we'll alone together derken insanı uçurabilen bir soliste sahip grup.