bugün

3 insan 1 robot ile siz de kendi passengers inizi kendi evinizde cekebilirsiniz.

Amına kodumun pintileri.
2016 yapımı olanını tek kelimeyle özetlersek sikindirik bir film olmuş. buna bilim kurgu diyenleri de allah çarpar lan demeyin öyle. ortalıkta bu kadar reklamı döndüğü için merak edip izledim, hiç gereği yokmuş gerçekten.
bonboş bir bilimkurgu filmi. biz uzaya çıkıcaz yakında her şey böyle olacak ama siz böyle kuru kuru izlemezsiniz biraz da dramatik aşk ekleyelim deyip bunu sürmüşler vizyona.

--spoiler--
koskoca gemi gönderiyorsun uzaya bir tane revir var. amazing cidden.
--spoiler--
izlemeyi düşündüğüm bilimkurgu filmi.
Kerime Nadir bilimkurgu düşündüyse demek. Yeşilçam'a hoşgeldiniz. Arzu film iyi seyirler diler.

Ayrıca filmde Nazan Öncel dinlerseniz eğlenceli oluyor.
bir bilim kurgu filmi olarak değil de aşk filmi kategorisi içinde incelendiğinde gayet başarılı bir yapımdır. zaten film; aksiyon, drama ve romantik olarak sınıflandırılmış o yüzden çok şey yapmayın. Hatta bana kalırsa tam sevgiliyle mısır patlatıp izlenecek film. çok gömenler için diyeceğim şey şu olacak; her film bir matrix, bir Predestination olacak değil, felsefi bir tutumu yok zaten filmin varsa da aşk için doğru ve ya yanlış olmaz gibi sığ bir şey olur ama gerek yok açıkçası bu tarz filme o eleştirileri getirmeye. kısacası gayet başarılı izlenebilir bir film olmaktan öte, akşam vakti oturup iyi bir kalitede bulup kız arkadaşınızla izlemeniz yönündedir benim tavsiyem dostlar.

spoiler

ama şunu da söylemek lazım, o alev kısmında pratt ölmeliydi hadi ölmedi diyelim, lawrence son kısımda tamam ben kaçar o zaman deyip kapsüle girmeyi kabul etmeliydi. o şekilde çok daha tutarlı olabilirdi film.

spoiler
öncelikle aman aman bir film kesinlikle değil.

sinemaya gidip izlemeye değmez açıkçası.

adamlar 4 kişi film çekmişler resmen, hatta 3 diğerini sayma.
Efenim sinemada izlemiş biri olarak filmin izlenebilirliği olduğunu söyleyebilirim. Belki biraz özenti bir film olabilir ama izlerken sıkılmayacağınızın garantisini verebilirim.
Fragmanindan kötü olduğunu tahmin edip gitmemiştim. isabetli olmuş. Klişe bir senaryodur bence yok erken uyanmislar aaa o da ne yanlislikla değil birisi uyandirmis. Erkekle kadin yalniz kaldi inanmayorom romantizm.
Bilim kurgu görünümlü aşk filmi. Issız adaya düşsen yanına birini daha alır mısın sorusunun naif bir cevabını veriyor. Kızları bilim kurguya alıştırmak için kullanılabilecek filmlerden.
az önce izlediğim ve tamamen vakit kaybı olarak değerlendirdiğim bir film oldu, şiddetle tavsiye edilmez. tam bir vizyonsuzluk örneği.
Benim gibi hard core bilim kurgu delisi kişilerce ana avrat küfür yemiş, mantık hatalarının yazılması saatlerce sürecek, fizik kanunlarının ağzına yüzüne etmiş rezalet ötesi kötü bir film. Ben sizin yapacağınız filmin de yazacağınız senaryonun da totosuna koyayım.

Ya hiç çekilmemiş gibi yapacağız ya da sövmeye devam edeceğiz. Ben hard core bilim kurgucular adına sövme sorumluluğunu alıyorum ve az sonra spoiler eşliğinde saydırmaya başlıyorum.

----dikkat hayvani spoiler----

1-diyorsunuz ki teknoloji ötesi bu muhteşem gemi ışık hızının yarısında ilerliyor. ışık hızı 300 bin km olduğuna göre gemi saniyede 150 bin km hızla gidiyor ama ne hikmetse o hızla giderken esas oğlan kapıyı açıp dışarı çıkıyor ve sırtındaki halatla kendini uzay boşluğuna bırakıyor. Ulan nereye çıkıyor nereye boşluğa bırakıyor??? O hızla giderken halat mı dayanır??? Hadi dayandı diyelim, o hızla giderken boşluğa bıraktığında insan nasıl sürüklenmez? Sanki o an gemi duruyormuş gibi davranılmış, rezilliğe bak.

2-arkturus'un bölgesine girilip dibinden geçiliyor ve filmde esas oğlanla kızımıza gemi diyor ki ''arkturus'tan geçiyoruz buyrun izleyin.'' Ulan pezevenkler arkturus'a böyle bir saygısızlık nasıl yapılır??? Arkturus dediğin yıldız güneşten 25 kat daha büyük ve 100 kat daha fazla ışık gücüne sahip. Sen arkturus'un yanına git bakayım seni napıyor görürüz.

3-tuvalet tıkansa arızayı haber veren akıllı sistem ne hikmetse nükleer reaktörün bozulduğunu bulamıyor. Gemideki sorunun ne olduğu bilinemiyor lan var mı böyle bir şey? Sorun bulunamadığı için izleyiciyi beklentiye sokuyorlar ve çok farklı bir şey bekliyorsunuz ama yok, meğersem nükleer reaktör bozukmuş. Bizim akıllı bilgisayarımız bilemiyor ama. Anca tuvalet tıkanınca arıza versin.

4-öyle bir teknolojik gemi ki hayran oluyorsunuz. Teknoloji tavan yapmış seviyede ama gene ne hikmetse dünyaya mesaj 19 yılda gidiyor, cevap 50 yılda geliyor. Mesajlaşma teknolojisi maalesef hiç gelişmemiş öyle mi? Defolun gidin lütfen.

5-5000 yolcu ve 225 mürettebat var ama sadece 1 tane otodoktor ünitesi var. 2 kişi aynı anda kalp krizi geçirse biri gitti meselâ.

6-mühendis esas oğlanımız nükleer reaktörü bile tamir ediyor ama uyku kapsülünü tamir edemiyor. Neden? Çünkü senaryo mecburen bu yönde ilerlemek zorunda. inanın senarist bile bilmiyor.

7-''uyanmalarının bir sebebi olmalı'' sloganıyla film servis ediliyor ve bir gizem var sanıyorsunuz, bir ulvi amaç arıyorsunuz. Oysaki kızın uyanma nedeni oğlanın abazanlığı.

8-ya o titanic'ten araklamalara ne demeli? Ulan bi arak yapacaksanız interstellardan 2 tane fizik kanunu araklasaydınız da biraz gerçekçi olsaydı.

9-madem herkes kesin olarak 120 yıl uyuyacak, neden o zaman mürettebat kilitli bir odada uyuyor? Ne gerek var yani? Nasıl olsa herkes uyuyor ve hatta mürettebat 1 ay erken uyanacak. Ama yok, imkansızlıklar olmak zorunda olduğu için kilitli yerde uyusunlar demiş senarist.

10-böyle tasarım harikası inanılmaz bir gemideki akıllı robotlar siri seviyesindeyken android barmen maşallah aşk üzerine yorumlar yapıyor ve yetmiyor önce söz verip sonra oğlanın sırrını yumurtluyor, gıybetin dibine vuruyor bir süre sonra hatta.

11-gemideki arıza ilerliyor ve kim uyanıyor? Kaptan. Yol gösteriyor ve sonra hastalığı hasebiyle ölüveriyor. Senaryo o kadar yetersiz ki mecburen filme sokulduğu çok belli.

12-dış kapıyı açarak reaktörü havalandırmak ne demek ulan? ilkokul çocuğu bile yapmaz bu hatayı. Hangi havayla havalandiriyorsun? Uzay boşluğundaki hangi hava sayesinde reaktör havalandırılıyor? Yemin ediyorum insanlarla dalga geçmek bu.

----dikkat hayvani spoiler----

Benim aklıma gelen saçmalıklar bunlar. Düşünsem daha neler çıkar.

Havuz sahnesindeki harika görsel efekt, gemideki güzel tasarım ve jennifer lawrence'ın muhteşem tatlılığı için 3 veriyorum. 3/10 kanaat notum dahil.

jennifer için bile zor katlanılır bu rezilliğe.
film tam bir hayal kırıklığı,sirf onla izleyemediğim için inattan izledim.
Bilim kurgudan çok aşk beklentisiyle izledigimde filmden gayet zevk aldım. Fakat bilim kurgu beklentisiyle izleyenlerin eleştirilerine katılıyorum. Çok fazla mantık hatasi var.

--spoiler--

Uzay gemisinde 5000 yolcu+murettabat var. Fakat 120 yıl uzayda seyahat edecek bir gemi için olası olumsuzluklara karşı gelistirilmis hiçbir şey yok.

Kaptan uyandığında "hiç boyle seyler yasanmazdi" tarzinda bi şeyler söylüyor. O anda bu adam kac seyahat yapti ki acaba diye düşündüm. Hani öyle bi uçak seferi olsa neyse 120 yil süren bi yolculuktan bahsediyoruz. Ilk yolculugu olsa bu kadar net konusamazdi nihayetinde. Daha once yolculuga çıkmış oldugunu varsayalim; teknoloji dunyada su an ne derecede gelismis, bu insanlar ne zaman uzaya yolculuk edebilmeye baslamis ve en onemlisi kac yilinda geciyor bu film?

Dünyaya mesaj yollanmasinin 11 cevap gelmesinin 55 yil olmasi da ayri bir saçmalık. Sebebi neydi ki?

Gemide uyanik olan 2 kişinin o geminin 120 yıl sonra herkesin kullanimina açık olacak olmasi pek de umurlarinda değil zira babalarinin mali gibi ağaç dikip sağa sola çekiç salliyorlar.

Gemidekiler inise 4 ay kala uyanacakmis. Hatta murettabat 1 ay önce. Erken uyanan yolcularimiz 90 yil boyunca yemek su ihtiyacini yine ayni gemiden sağlıyor. Uzayda olumsuz gidebilecek seyleri bile dikkate almayan sirketin gemiye fazladan yemek koyacagini hic sanmiyorum. Bu insanlar ne yiyecek?

Koskoca uzay gemisinde yedek uyku kapsülü olmamasini geçtim, yalnizca bir tane otodoc olmasi beni benden aldı götürdü. Sonunda tekrar uyumanin bir yolunu bulsalardi daha mutlu olurdum.

Biri muhendis biri gazeteci iki kişi oylesine donanımli ve karmaşık bir uzay gemisini tamir edebilir de nasil uyku kapsulunu tamir etmenin bir yolunu bulamazlar.

Son olarak barmenimiz hakkinda konusmak istiyorum. Filmin basindan beri sevdigim bir detaydi. Fakat esas oglanimizin sırrını desifre etmis olmasi bana sen de mi brütüs? Dedirtti. Fakat bunu normal karşılıyorum. Sonucta o bir robot. Insani duygulari ve etik kavrami onun dogasina uygun değil. Celiski yaratan kısım jim kardesimize tavsiyeler öğütler vermesiydi..

--spoiler--
Jennifer Lawrence içinde izlenilir.

konu olarak güzel ama senaryo yetersizdi keşke çocukları olsaydı.
ne övgülere layık, nede yerin dibine sokulacak film.

bilimkurgu konusundaki yetersizliği trailer'ın suçu diye düşünüyorum, zira beklentileri çok yükseltti ve beklediğiniz heyecanı bulamıyorsunuz. ancak yine de -mantık hatalarına rağmen- kendini izletiyor.

zaman kaybı diyemem, izlemezseniz de bir şey kaybetmiş olmazsınız. ancak 2016'dan başlayıp hala devam eden boktan filmler furyasında, nispeten iyi bir tercih olabilir.
aglicaktim sonunda amk off duygulandım.
j. lawrence - c.pratt ikilisi için izledim ancak hiç tat vermedi bir kaç yeri hariç. hangi türde nasıl bir film çekmek istediklerine karar verememişler . romantik konulu bir filme bilim kurgu serpiştirip boğmuşlar. sardıra sardıra action bölümlerini izledim. orta halli bir film
Jennifer lawrence in memeleri hatrına imdb ye girip 5 puan verdiğim filmdir. Aslında 5.5 verme şansım olsa onu verirdim ama elim de 6 puan vermeye gitmedi. Neyse salla puanı, aslında başlangıcı güzel umutlandirmisti ama sonrasında film mantık hatalari ve klişeye bogulunca tadı kaçtı, elime telefonu alip oynamaya başladım falan çünkü klişeye daldığı için bir sonraki sahnede ne olacağını tahmin etmek zor olmadı.

Herşeyi geçtim de yarım ışık hızıyla 37 ışık yılı uzaklıktaki arcturus yıldızına 32 yılda gitmeyi nasıl başardınız be amk?
vasar bir hollywood bilim kurgusudur.
kafa dağıttırıcı. klişe.

efektler güzel, mekanlar güzel.

o küçük odalı uzay gemilerinden bay gelmişti.

bazı bölümlerinde uyumuşum. ama pek bir şey kaçırmadım herhalde.
Jennifer lawrence in hayat kadınlığını iyi yaptığını anladığımız filmidir.

2,5 adamla film çekmişler. Genede fena değildi.
görsel
Klişe bir hollywood filmi. Chris Prattın oyunculuğu ve Jennifer ablamızın memeleri için izlenir. 1 erkek 1 kadın uzayda 90 yıl boyunca yalnız ama bir tane bile güzel, erotik bir sevişme sahnesi göremiyoruz neden lan. Mantık hataları da cabası. Koca gemide her şey var ama bir tane iyileştirme makinesi var hadi len. Ölümden dönülebiliyor ama hasta iyileştirilemiyor yok yaaa. Film yıllardır yapılmaya çalışılıyordu keanu reeves ve rachel mcadams vardı ilk kadro da sonra iptal edile, edile, reset atıldı projeye ve bu hale geldi keşke gelmeseydi. scifi ye romantiklik yakışmıyor en azından benim için. Yüksek bütçeli çocuklar duymasın olmuş bu. insan doğasının karanlığını anlatmak için çok güzel malzeme var, sistem eleştiri için bolca var, ama yapmamışsın hacı. bari iki meme göster amk.

10/ 5
" Nerede olmak istediğine çok fazla kafa yorarsan bulunduğun yerin tadını çıkarmayı unutursun. "

görsel