bugün

bu sene pembe renkli olacak olan kartımız.delikanlı adam pembe paso taşımaz diyenlerin olacağını düşünmekteyim.
bir geyik espiriye malzeme olmuş otobüs bileti indirim kanıtı. espiri şöyledir ki:
+kadının biri otobüse binmiş hamile kalmış neden?
-bilmem neden?
+öğrenciler paso vermişler.
-zuhaaa
+puhaaa
bu sene başvurusu okuldan yapılmazsa sadece internetten yapılabilen indirimli seyahat kartıdır. bu tür işler için kullandığınız vesikalığı bilgisayara aktarmadıysanız bilgisayarda fellik fellik sakalsız resim ararsınız (bu erkekler için, genelde kızlardaki sakallar o kadar da belirgin olmuyor) bulamazsınız, ne yapsam ne yapsam diye düşünürsünüz. bakarsınız etrafta sakallı sakallı pasolar görürsünüz, ben de başvuruyorum lan sakallı sakallı dersiniz (bu arada kapalı resim koyulan pasoların da kullanımda olduğunu duyarsınız, buna kimse bişey demez çünkü kurum zaten onların elindedir), ama o da nedir? iett`nin sitesinde resim ekleme yerinde kimlik numarası istenmektedir ve de gerekli boşluğa kimlik numarası yazılamamaktadır! hafta içi denenmek üzere site kapatılır.

bizi izlemeye devam edin...
sivas yöresinde bir halay'ın ismidir.
it. adım..
torna tezgahlarında verilen talaş kaldırma mesafesinin adı. toleransta denir.
2008 sezonunda turuncu- beyaz tonlarda basılmış olan kart.
aylık akbille birlikte olunca tadından yenmeyen araç.
haddeleme işlemi için merdanelere uzatılan malzeme kütlesi. ingilizcesi pass.
günümüzde moda olan ve "hep, daima, her zaman, sürekli" anlamlarında kullanılan sözcük.
(bkz: hep)
her yıl rengi değişen, ucuna akbil takılmadığında pek bir boka yaramayan, ilk kez birinci sınıftayken (1997 [sanırım ilk çıkış yılı <o zamanlar ne işe yaradığını bilmemle birlikte pek bir sevindiriciydi hani...>]) sahip olduğum, üzerindeki vesikalık fotoğraf ne kadar güzel çıkmış olsa da yamuk yumuk duran ve akabinde üzerinde -ne olursa olsun- çirkin bir fotoğrafa sahip olunan, arabası olmayana, özellikle diğer şehirlerdeki benzer uygulamalarını gördükçe pek bir hesaplı, pek bir uygun olan modern çağların olmazsa olmazı.
çıkarılması epey zor olan kart.Zor derken, basit olmasına ragmen zor.
yinelenen, devamlı olan.
Pasolu bir Öğrenci olabilmek ve onu alabilmek için epey uğraşılan bir tür geçiş kartı.

Birkaç üniversite okumaya değer bir tiptir. Her sene yenileme işlemleri mevcuttur.
istanbul icin uzerinde 'biz insan tasiyoruz' yazan kimlik benzeri karttir.
(bkz: genel eve pasoyla gitmek)
iett nin demirini yok ettiği şey. benimkisi kırılmak üzere efendim. daha yeni aylık doldurdum halbuse. kırılırsa oturur ağlarım lan...
ankara'da üzerinde okul forması olan çocuk bu zamazingoya sahip olmadığı için iki kez kart basması gerektiğini söyleyen şöforun azarına maruz kalmıştır. anlamadım arkadaş ben bu pasoyu. öğrenciysen ve kimliğinde o yılın bandrolu varsa bitmiştir olay.
üniversite gençlerinin ilacı yerine geçen karttır.
öğrencilerin otobüslerde öğrenci olduğunu kanıtlayan artık üstündeki tc kimlik no'su ile bir nevi kimlik görevi gören belge.
ankara'da sık sık öğrenci ve şoförleri karşı karşıya getiren uygulama. tamam alalım eyvallah da 20 lirayı vermek istemiyorum, öğrenci olduğumu kanıtlamam için para ödemem bu ülkedeki en büyük saçmalıklardan birisi bence.
bugün kendisi yüzünden ankaray da kavga etmeme neden olmuştur. güvenlik ile geçen diyolog b-ben g-güvenlik
g-arkadaşım paso?
b-yok paso
g-öğrenci kartı kullandın. paso
b-al sana öğrenci kimliği acelem var çekil
g-bu olmaz paso göstermen lazım indirimli bilet kullanman için
b-niye?
g-işte kural,paso
b-kimlere paso veriliyor?
g-öğrenciler,öğretmenler ve engelliler
b-bu kart benim öğrenci olduğumu ispatlıyor ee ?
g-eeaam şey ben sizi istasyon amirliğine yönlendireyim
eğer çıkartılması hususunda okulunuz aracı olmuyorsa vize almaktan daha zor bir süreç sizi bekliyor demektir. kendimden örnek vereyim:

paso için herkes gibi internetten başvuru yaptım. lakin sistem "eksik var" gerekçesiyle başvuruyu onaylamadı. eksik olmadığından emindim. tekrar başvurdum. yine olmadı. gönderdiğim fotoğrafta saçım uzundu ve neredeyse gözlerim kapanıyordu tipime takmış olabilirler diyerek kısa saçlı halimi gönderdim, olmadı. bunun üzerine iett'nin sitesinde kart basım yerine de başvuru yapılabileceğini gördükten sonra kart basım yerine gittim. öğrenci adamım. indirimi alınmış pasomu fazla kullanmak istemiyordum. yolun bir bölümünden sonra merkeze gitmek için epey yürüdüm. gittiğimdeyse içerdeki veznede tek başına takılan görevli, "bireysel başvuru kalktı, inernetten halledeceksin" dedi. dellendim tabi. "internetten yapamadığım için burdayım" dedim. camda asılı duran iett danışma hattını ara dedi. oracıkta aradım. telefondaki ses, şunun için 1’i, bunun için 2’yi,… diye sürekli sayıyordu. yine dellendim. uzun bir bekleyişin ardından operatör kız çıktı karşıma. yumuşadım. günlerden cumartesiydi. "mesai saatinde değiliz pazartesi ara görüşelim" dedi. "tamam tatlım" deyip kapattım.

pazartesi aradığımda operatör adamdı. bir de üstüne "kart basım yerine gidin" deyince dellenmemek elde değildi. saydırdığım laflardan sonra bana hak verdi ve bir isim söyleyerek kart basım yerine bu kişi beni yolladı derseniz işleminiz yapılır dedi. "nasıl yürüyor burdaki işler yahu" dedim kendi kendime.

akşam oldu ve bir türlü "pason onaylandı" yazısının gelmediği mail adresime iett'nin bir etkinliğiyle ilgili mail geldi. dellendim. "bana paso veremeyen iett’nin düzenlediği etkinlik umrumda değil!" türünden sitem dolu bir yanıt verdim kendilerine. dikkate alınacağını hiç düşünmemiştim. fakat dikkate alındı ve "başvurunuz onaylanmıştır" diye mail attılar. sonra o mailin üstünden tam 15 gün geçmesine rağmen hâlâ başvuru takipteki "kart başvurunuz işlemde" yazısıyla karşılaştığım vakit sabrım taştı. yine maile başvurdum. yazının sonunda etkileyiciliği arttırmak için, "allah rızası için sadece bir paso istiyorum sizden!" dedim. cevap olarak, "yarın gidip pasonuzu bürodan alabilirsiniz" dediler. yarın oldu gitmedim, gidemedim. başvuru takipteki yazı da değişmemişti zaten. paso basılmış olsa bile o kadar yolu yürüdükten sonra öğrenci belgemin, "son 1 ay içinde alınması" şartına uymadığından sorun yaşayacağımı düşünüyordum. bunun sonucunda iett'nin beni oyalaması nedeniyle öğrenci belgemi alışımın üstünden tam 2 ay geçtiğini belirtip yine dellenebilirdim.

psikolojimi bozdunuz ulan! aylardır dışarı çıkamayan biri oldum sizin yüzünüzden. rüyalarımda havada uçuşan yakalayamadığım pasolar görüyorum!
Otobüslerde paso , basılırdı artık göstermek yeterlidir.