bugün

Mesela, bir yunanlı bütün yunanlılar yalancıdır demiş. ünlü bir paradokstur.
Yalancılıkla ilgili paradoks var. Yalancı yalanı söyleyemeyen adama denir.
Yalan söyleyebilen adama yalancı diyemezsin çünkü söyleyebilmiştir.

Cem Yılmaz
tanimi geregi kendisiyle celisen obje/soru/onerme...

Misal: Sadece kendi kendini tras edemeyenleri tras edebilen bir berber, kendi kendini tras edebilir mi?

Berberin tanimi geregi bir celiski olusuyor... Mantik axiomlarina gore boyle bir berberin var olmasi bu yuzden mumkun degildir...
marketten jumbo boy çöp poşeti alıyoruz, ambalajını açıyoruz, içindeki çöp poşetini çöp kovasına gerdirerek açıyoruz. buraya kadar eyvallah.

ondan sonra da artık çöp niteliği kazanan o çöp poşeti ambalajını az önce gerdiğimiz çöpe atıyoruz.

çok garip lan.
Kökleşmiş düşüncelere aykırı ileri sürülen düşünce.
(bkz: kaotik cümleler)
geçmiş entrilerde varmı bilmiyorum, şu örneği vereyim paradoks için : şimdi zaman makinası olsa ve geçmişe gitse bir kişi ve babasını öldürse . işte burada paradoks başlıyor. öldürdüğü babası. babasını öldürüyorsa kendisi olmazdı ve babasını öldüremezdi . çözülen ve çözülemeyen bulmaca olayı. yani her şey çift olduğu için allah dışında, paradoksda bundan dolayı var.. siyah-beyaz, sıcak-soğuk, kadin-erkek, güneş-karadelik gibi bir sürü karmaşık, iç içe geçmiş çift kavramı..

paradoks u anlatmak için daha açılım yaptım zira çok düşündürücü bir kavramdır.
karanlığını bildiğin aydınlığa yürümek...
görsel olarak şöyle bir şeydir.

http://4.bp.blogspot.com/.../s1600/yuzuk_paradoks.jpg
Zeki taklidi yapıyorum demek başlı başına bir paradokstur. Veya çok normal bir anormalim diyorsan gene paradoks.
Bugün ben bi tane buldum daha önceden denildi mi bilmiyorum.

Bana muhalefet et.

Tamam dersen muhalefet etmeyi seçersin ama tamam dediğin için de onaylamış olursun muhalefet olmaz.

Hayır dersen muhalefet etmemeyi seçmiş olursun ama hayır dediğin için de muhalefet etmiş olursun.

Özet : biri sizden bişe isteyince bakarız diyin.
Messi' nin gol attıkan sonra parmaklarıyla yukarıyı göstermesi.
nicksiz diye nick aldığında ortaya çıkabilecek durumdur.
tiki olan bir adamın dokunsalar ağlarım demesidir...
bütün finlandiyalılar yalancıdır diyen finlandiyalının dürüst mü yalancı mı olduğu olduğu sorunsalı.
Rem uykusunda alinan eeg dalgalarinin uyaniklik halinda alinan dalgalara benzemesi bir paradokstur.
herşeyin bir paradoks içinde tunutabildiği gerçeği apayrı bir paradoks zaten. allah içinden çıkılasını versin.
çözümü aşağıdaki bağlantıda olmayandır.
(#18547812)
çözümü aşağıdaki bağlantıda olandır.
(#18547803)
gidişatı için yol fark ettirmeden şu sonucu doğurur;
-seçenek 1: (#18547803)
-seçenek 2: (#18547812)
Kaptan Jack sporrow;
Ben dürüst değilim. Dürüst olmayan bir insana dürüst olmayacağı konusunda güvenebilirsiniz.
ikilemdir, çelişkidir. tavuk mu yumurtadan çıkar yoksa yumurtamı tavuktan çıkar, sorusunda olduğu gibi.
--spoiler--

Kral ülkenin yalancıları arasında bir yarışma açtı. "işte bu yalan!" diyebileceği bir yalan uydurana bir küp altın vadetti. Yalancılar akın akın saraya gelip yalanlarını söylediler, fakat yalanlar ne kadar akıl almaz olursa olsun kral hep "Olabilir, niye olmasın..." gibi cevaplar veriyordu. Böylece hem eğleniyor, hem de bir küp altından olmuyordu. Derken kahramanımız elinde boş bir küple huzura çıktı ve konuştu: - Rahmetli dedeniz bir savaşa çıkacaktı, ancak o günlerde hazinede yeterli para yoktu. Dedeniz dedemden bu küple bir küp altın borç aldı ve "Bu borcumu torunum torununa ödeyecek." diye söz verdi. Şimdi, dedenizin borcunu bana ödemeniz için buraya geldim. Kral, "işte bu kuyruklu bir yalan!" deyince adam, "O halde ödülümü alayım," dedi. Kral, "Imm şeyy doğru da olabilir" deyince adam, "O halde borcunuzu ödeyin" dedi.

--spoiler--
görsel
her şeyin mantık ile çözülemeyeceğini, mantıklı bir şekilde ortaya koyan şey.