1. 1.
  erken teşhis edilmesi çok zor olan, teşhis edildiğinde çoktan diğer organlara yayılmış olması muhtemel en öldürücü kanser türlerinden birisidir. "whipple" adında bir ameliyatla tümörlü bölgenin temizlenmesi mümkün olmasına rağmen çok ağır bir ameliyat olması işin diğer bir yönüdür. konu ile ilgili olarak en derin çalışmalar amerika/baltimore'da bulunan johns hopkins üniversitesinde yapılmaktadır. bahse konu ameliyatı Dr. John Cameron adında bir cerrah yapmaktadır. dünyada bu ameliyatı başarıyla yapan cerrahlardan birisidir.
  6 ... mejo
 2. 2.
  kilo kaybı ( %90 ) ağrı iştahsızlık kaşıntı diabetes mellitus malnütrisyon karaciğer büyümesi palpabl ( ele gelen ) safra kesesi karında hassasiyet kitle asit ( karın boşluğunda sıvı birikmesi ) gibi belirtileri vardır.
  3 -1 ... tt arena
 3. 3.
  genelde inoperabl dönemde teşhis edilir.
  2 ... doctrine
 4. 4.
  pankreas kanserini tanımlamak için öncelikle pankreas ve görevlerini bilmek gerekiyor. pankreas 15 cm boyunda, üst batın içinde derinde ve merkezi bir konumda bulunan bir organdır. mide, ince bağırsak, karaciğer ve dalakla çevrelenmiştir.

  pankreasın iki işlevi bulunmaktadır. birincisi, yağ ve proteinlerin sindirilmesine yardımcı olan enzimlerin üretilmesidir. pankreasın diğer işlevi, insülin ve diğer birçok hormonu salgılamaktır. insülin vücudun kan şekerini (glükoz) kontrol eder. adacık hücreleri (pankreastaki üç hücre türünden biri) insülin üreten hücrelerdir.

  belirtiler

  sarılık; en sık ve en erken ortaya çıkan belirtidir. başlangıçta gözlerde ortaya çıkar, daha sonra deride sararma olur, idrar renginin koyulaşarak ’çay renkli idrar’ yapma takip eder.

  ağrı; önceleri müphem karın ağrısı olarak tanımlanan, hafif bir rahatsızlık hissi şeklindeyken, ileri dönemde sırta vuran karın ağrısı şeklini alır. künt tabiatlıdır.

  şişkinlik ve hazımsızlık belirtileri ile sıklıkla birliktedir.
  kilo kaybı; iştah kaybı ile birlikte yetersiz gıda alımı sonucunda hasta kilo verir.
  diyabet; aniden ortaya çıkan, genetik olmayan şeker hastalığının belirtisi olabilir...

  pankreas kanseri nedir?

  pankreastaki sağlıklı hücreler anormalleştiğinde ve çok hızlı çoğalmaya başladığında pankeras kanseri gelişir. anormal hücreler pankreasta tümör olarak adlandırılan bir kütle oluştururlar. bir tümör vücudun diğer kısımlarına yayılma becerisine sahipse malign (habis) olarak nitelendirilir. en sık görülen malign pankreas tümörleri adenokarsinom olarak bilinen ve sindirim enzimlerinin üretiminde yer alan hücrelerden köken alan tümörlerdir. bu hücreler, sindirim ve pankreas sıvısının içinden aktığı pankreas kanalının yüzeyini kaplarlar (kanal hücreleri). kanser adacık hücrelerinde de oluşabilir ancak bu daha seyrek görülen bir durumdur. pankreas kanalı hücrelerinin kanseri genellikle pankreas kanseri ya da pankreas adenokarsinomu olarak adlandırılır. pankreas kanserinin beslenmeyle ilişkisi olabilir.

  ancak sigara tüketimi gibi yaşam biçimiyle ilişkili alışkanlıklar yada etnik kökenle ilişkili olduğu gösterilmemiştir.

  korunma yolları

  haftada 2 kez somon, uskumru, sardalya ve mezgit gibi omega 3 yağ asitlerinden zengin balıkları tüketmek kanserden korur. balık pankreas kanserinin büyümesine engel olur.

  hastalığın tedavisi:

  sosyetik güzel ceyla gölcüklü’nün ve birçok ünlü ismin hayatını kaybetmesine neden olan pankreas kanseri, sinsi belirtilerle ortaya çıktığı için tanı zor olabilir. test sonuçlarına göre hasta için en uygun tedavi programı planlanır.

  pankreas kanserinde üç ayrı tedavi yaklaşımı uygulanmaktadır. cerrahi: bu tedavi yaklaşımında tümör çıkarılır. kemoterapi : kanser hücrelerinin öldürülmesi için çeşitli ilaçlar kullanılır. radyasyon tedavisi bu yaklaşımda kanser hücrelerini öldürmek ve büyümelerini engellemek için x ışınları kullanılır.

  takvim gazetesinden alıntıdır.
  10 ... ozan oyunbozan
 5. 5.
  Pankreasta kötü huylu tümör oluşumuna pankreas kanseri denir. en sık görülen kanser çeşitlerinden biridir. vücutta ki tüm organlara yakınlığı nedeniyle pankreas kanserinin başka organlara metastas olasılığı yüksektir.
  kanser çeşitleri arasında affı olmayan tek kanser türü de diyebiliriz. gelir... alır ve götürür, sen ne olduğunu anlayamadan daha.
  3 ... nickincibahar
 6. 6.
  kariyerinde patrick swayze, luciano pavarotti çok ünlü insanların katili olmak gibi bir özelliği olan, genellikle hiçbir belirti göstermeden gelişen, hehangi bir belirti gösterdiğinde de geri dönüşün hemen hemen mümkün olmadığı bir kanser türüdür.

  bugün bir sosyete güzelini katletmiş.

  ünlü soul şarkıcısı aretha franklin´i de "ölüm listesine " almış gibi. onda da pankreaskarzinom çıktı.

  benim bildiğim ve bu hastalıktan kurtulan tek şahısta pankreas kanserini "tesadüfen" teşhis ettiler. ne ağrısı ne de sızısı vardı. buna rağmen neredeyse o da "gidiciydi"...direkten zor döndü.
  4 ... paganviodio
 7. 7.
  ilerleyen evrede hasta şeker hastasıda olur. zaten işi rezil eden kısmıda budur. hasta olan vucut kanda glikoz ayarı yapamaz hale gelir.

  bir başka tanıdığım teşhis üzerine tedaviyi reddetti. işi uzatmaya gerek yok dedi.
  2 -1 ... klauss
 8. 8.
  (bkz: ceyda gölcüklü) allah rahmet eylesin.
  tanım: atlatılması veya aşılması çok zor bir kanser türüdür. evlerden ırak.
  2 ... lemmy k
 9. 9.
  babamı bizden alan lanet...

  sarılıkla başladı.ameliyat edilebilir aşamadaymış, 13 saat süren, neredeyse bütün karın organlarının(midenin bir kısmı, karaciğerin bir kısmı, ince bağırsak, dalak) dışarı çıkarılıp, pankreasın alınması ve çıkarılan organların tekrar yerine konmasıyla gerçekleştirilen,'whiple' denilen inanılmaz bir ameliyatla tümör çıkarıldı...

  akabinde 12 aylık bir ömür..doktorların, "ooo, iyi yaşamış" sözleri ve ölüm...

  tek tesellimiz, en ufak bir ağrı dahi çekmemesiydi ki, bu sayısal loto çıkması kadar bir ihtimalmiş...

  allah yakalananın yardımcısı olsun...ağrısız, çektirmeyen bir ölüm nasip etsin.çünkü konuştuğum onlarca profesör, bu hastalıkta 70 li yıllardan beri en ufak bir tıbbi ilerleme olmadığını söyledi.
  10 ... mazlumu getirin bana
 10. 10.
  hastayı en çok uğraştıran kanser türlerinden biridir.hastanın tedavinin etkisne göre hastanın yaşam süresi ya artar ya kısalır.yani maalesef tedavisi yoktur.
  2 ... dreiberg