bugün

mesel meşhurdur, picasso'nun kübist bir bakış açısıyla ve gerçeği adamakıllı deforme ederek yaptığı bir kadın portresine bakan izleyici ''üstat'' diyor,''bu kadının bacağı biraz kısa değil mi?

picasso cevap veriyor,'
"yanılıyorsun o kadın değil, resim."
resmi sanatla bağlarından koparıp dekoratif bir kapitalist-endüstriyel malzemeye çeviren adam. ha bu işten çok büyük paralar kazanmanın kapılarını açtı mı? açtı. yapılan işe değil, işin ardında yaratılan hikayeye odaklanmanın gerektiğine herkesi inandırdı mı? inandırdı. bu işi zenginlere bir din gibi tanıtıp (kübizm) paralarını söğüşlemenin alternatif yolunu geliştirdi.

bunların arkasından andy warhollar geliyor işte. iyice içi boş şeyler. büyük bir dezenformasyon bu. akabinde herşeyi değiştirdi. tüm tüketim malzemelerinin içine estetik kaygıyı soktu. ki bu bauhaustan, art and crafts tan çok farklıydı. tamamen ticari pazara yönelik. özellikle mimari başan aşağı değişti. dev bir sektör yarattı. baktığın zaman bir peygamber gibi görülebilir. gerçekçi bakarsak andy warholla beraber en büyük peygamberdir ve her peyamber gibi şarlatandır.

ah, picassoyu ve sanatını eleştirdim. hadi beni linç edin.

jan van eyck mezarında ters dönüyor be.
hırsız ressam. evinde yapılan aramada bir çok Leonardo da vinci eseri bulunmuş öyle ki mona Lisa tablosu çalındığında ilk picasso'nun evine bakmışlar..
Şişirilmiş bir balondur.

Sanata değer vermeyen biri değilim ama doğruya doğru!

Neymiş, kübizimmiş.
bir adam picassoya şöyle der:
-renkleri karıştırmaktan ve içiçe geçmiş çizgiler yapmaktan başka resim yeteneğin yok gibi geliyor bana...
picasso fırçasını alır ve yere bir buğday tanesi resmi çizer.
öyle gerçekçi olur ki bir tavuk yemek için gagalamaya başlar.
gördüğü durumdan şaşkına dönen adam picassoya:
-bu kadar mükemmel resimler yapabiliyorken niçin bu garip resimleri yapmakta ısrar ediyorsunuz?
picasso yanıtı yapıştırır:
-çünkü ben resimlerimi tavuklar için yapmıyorum
91 yaşında hayatını kaybetmiş sanatçıdır. öldüğünde tarihteki en zengin sanatçıydı.
Erken dönem eserlerinin çoğunu odasını ısıtmak için kullanan ressam.
Fransa'da yaşamış ispanyol ressam, heykeltıraş, sahne tasarımcısı, şair ve oyun yazarı.
Öldüğünde dünyanın en zengin sanatçısı olarak anılan sosyalist ressam.
Sosyalist değildir. (en azından ben resmi bir belgeye rastlamadım, ideolojisinin sosyalist olduğuna dair.) Halkçıdır. Halkçılık barındıran ideolojilerin destekçileri tarafından sevilen biridir. Aziz nesin, rıfat Ilgaz gibi yazar veya sanatçılar da yerli ve benzeri örnekler..
mona lisa resminin çalındığında şüpheli olarak sorgulanmış ressamdır.
görsel

Şu gördüğünüz resimde kendisi stalin'i çizmiş. Biraz daha çalışırsam ben daha iyisini yaparım.
Bu Stalin resminin seviyesi çok da yüksek değil, çok çalışmadan o seviyeye gelebilirim.

Dünya tarihinin en popüler ressamlarından birisin, şu yaptığın resme bak. Yapamıyorsan bırak kardeşim, ispanya iç savaşı falan yap sen işte.

Herkes karakalem portre çizecek diye bir şey yok. Ben de resim çizemediğim için lisede resim ödevlerimi teyzeme yaptırırdım mesela.

Tanım: Bazı resimleri çöp olan ressam. Halk eğitimde resim eğitimi görmüş teyzesi falan var idiyse onlara çizdirseymiş keşke çizemediklerini.
1.63 m boyundadır.
modigliani ile rekabet halindeydi. hatta bu olay aynı adlı filme de konu olmuştu.
guernica eserini inceleyip '' bunu siz mi yaptınız ? '' diye soran franco birliklerine bağlı subaya '' hayır, bunu siz yaptınız '' cevabını verdiği söylenir.