1. 1.
  ispanya iç savaşı sırasında faşist franco rejimine yardım etmek amacıyla ispanyada bulunan nazi condor lejyonu tarafından hava saldırısı ile yerle bir edilen guernica kasabasının resmettiği guernica tablosu ile ünlü olan kübist ressam. pipolu çocuk adında bir tanblosu da vardır ki dünyanın en pahalı tablosudur.(106.168.000$).tabloları şu günlerde istanbulda sergilenmektedir ve sergi (yanılmıyorsam) mart ayında sona erecektir.
  10 ... bluto
 2. 2.
  aslında anlayanlar için ve bu işe gönlünü vermiş insanlar için muhteşem bir fırsat. çünkü o yılda yaşanan olayları insanların bakış açısıyla görsellik ve sıradışı şekilde dile getirmiştir. kübist nedir ? resim sanatında kullanılan bazı öğeler ne ifade ediyor? işte bunları bilmiyorsanız benim gibi adamın dört kadınla ilişkisi olmuş. hatta açık açık ihanetin bile resmini yapmış. olga bence o kadından daha güzelmiş fln diyerek geçiştirir ve sonra Bogaza karşı cayınızı yudumlarsınız...
  -1 ... kacak kelebek
 3. 3.
  (bkz: guernica)
  1 ... no leaf clover
 4. 4.
  (bkz: kubizm)
  1 ... child
 5. 5.
  Salvador Dali ve M.C. Escher in eline su dökemeyeceğini düşündüğüm sanatçı bozması filozoftur. ulan karalıyorum bişiler, şurada sıçan bişey var, şurada su içen öksüz kurbağa şurada da adem in havva ya ilk dokunuşu diyorum, millet de ulan anlamis gibi davranalim ki bize salak gibi davranmasinlar diye her dediğime inanıyo diye ispanyol meyhanesinde konuşmalarına şahit olunmuştur. (bkz: bire bin katmak)
  -1 ... alafranga
 6. 6.
  picasso resimlerinde gri ve mavi tonları kullandığı resimlerinde oldukça ilginç bir tarz yakalamış. ona göre mavi melankolikliği temsil ediyor. ayrıca seramik sanatındaki eserleri görülmeye değer. deneme olarak başlamasına rağmen şaşkınlıkla ustalığını konuşturduğunu göreceksiniz.
  ... kacak kelebek
 7. 7.
  (picasso'nun karısını aldattığının resmini bile yaptığı bir tablonun önüne gelindiğinde geçen konu)
  60 yaşındaki teyze: görüyorsun dimi erkek değil mi picasso, fleming ,sütçü hepsi aynı hepsiiiiii!ah ah nerde leylayla mecnun nerde keremle aslı.
  genç çocuk : vay be helal olsun. tabi adamın süksesi var parası var yapar abi, yap anasını satiim.
  genç kız: kadın salakmış.ben olga yerinde olsam o zaman aldatmak neymiş görürdün. etme bulma dünyası. ayrıca seni mahkemelerde süründürür donsuz bırakırdım.
  1 ... kacak kelebek
 8. 8.
  önünde saygıyla eğilinesi tablocu pablo
  ... olric
 9. 9.
  kübizmin babasıdır kendisi
  ... yandesk
 10. 10.
  yurdum insanına resim sergisi gezdirmiş önünde kuyruklar oluşmasına sebep olmuş türkiyeye gelmiş en büyük resim sergisinin sahibi. ** *
  ... narsil