1. 1.
  liseleri bile mum ışığında aratan, birçoğu en kötü devlet üniversitesinin bile kat be kat altında eğitim-öğretim kapasitesine sahip öğrencilerle dolu, sınav sorularının sınav öncesinde söylenmesinin klasik hale geldiği, dışı sizi içi beni yakar dedirten, 4 yılın sonunda yüksek öğrenim (!) diploması vermesi garanti, paraya endeksli çalışan yüksek öğrenim kurumlarıdır.
  1 -5 ... arcadian
 2. 2.
  (bkz: vakıf üniversiteleri)
  1 ... ranger65
 3. 3.
  paran varsa bosver öss ye calısma senin bir farkın olsun sen gez toz sen karı kıza takıl sonra össde barajı aş sonra gel 20 milyarı ver biz seni mühendis yaparız merak etme diyen yüksek öğrenim kurumları...
  2 -1 ... imitasyon
 4. 4.
  gitmeden yorum yapılmaması gereken kurumlardır. öğrencilerin zeka seviyeleri gayet yerindedir. sınavlardan önce soru vermek ne kelimedir devlet üniversitelerinden daha fazla çalışmak gerekir çünkü okul öğrenci bırakmaya meyillidir. her hocası birbirinden başarılıdır kaliteli eğitim alınır bedavadan hiçbir öğrenciye geç çocuğum denilmez.
  7 ... yokmuşum
 5. 5.
  devlet üniversitelerindeki çoğu hocalar ve öğrenciler tarafından önyargıyla karşılanan üniversitelerdir. lisede derslerinin iyi olmasına rağmen eğitim sisteminin kurbanı olup özel üniversiteye yerleşen veya burslu okuyup kaliteli bir eğitim alan,geleceğini düşünen aklı başında birçok öğrenci vardır bu üniversitelerde. züppe öğrenci bakımından tek fark da özel üniversitelerde oranın devlettekilerden daha fazla olmasıdır. üniversiteyi 'okumak için okumak' her yerde mümkündür ve özel üniversiteye giden bütün öğrencilere gerzek gözüyle bakmak son derece yanlıştır ve dik kafalılığının daniskasıdır.
  3 ... niketre
 6. 6.
  önümüzde ki 10-15 yıl içerisinde devlet üniversitelerinde ki en iyi hocaları bünyelerinde toplayacak, sosyal imkanları ile insanları cezbedecek, kapitalis düzen getirisi olan, yani; paranın gücü ile eğitim sistemini monarşik hale getirecek eğitim kurumlarıdır. yeni sektör bacasız sanayii olarak nitelenebilir.
  1 -1 ... karpuzkabugu
 7. 7.
  lise bittiğinde puanlarıma baktım ve istediğim bölüme sahip bir üniversiteye puanım yetmemişti ve ailem özel üniversiteye yollamakta ısrarlıydı ve büyük bir mücadele örneği sergiledim formu sakladım, babamla kavga ettim ancak bir gün yenik düştüm ve özel üniversiteye başvuru ypamak zorunda kaldım, o gün için hayatımın en yıkıcı olayıydı benim gibi biri özel üniversitede okuyacak. o yaşıma kadar oradaki insanları kötülemiş biri onlarla aynı okulda olacaktı ve okula başladım, her gün nefretle gittim o okula ancak bir süre sonra farkettim ki oradaki insanların benden veya senden veya onlardan bir farkı yok ve bir çoğu da aynı önyargı ile gelmişler. hazırlık kısmını bitirdim bölüme geçtim ve dedim ya hazırlıkta herkes liseden geldi daha yeni lise bitti ondan böyle güzel insanlar vardı bölüme geçeyim şimdi 1. sınıfa gelmişler herkes artisdir. ve bölümümde derslere başladım ve şaşkınlığım her gün arttı e hani bunlar artistti? hani okulun kantinin de bursluluar ve köpekler giremez yazması gerekiyordu, allah allah eğitimde güzel. işin ilginci devlet üniversitesinde ki arkadaşım 2 ayda 1 okula giderken özel üniversite de devam zorunluluğu vardı yani ite ite derslere girip birşeyler öğrenmek zorunda bırakılıyordunuz. devlet üniversitesinde ki arkadaşlarım her gece taksimde ve ya kadıköyde veya barlarda gezerken özel üniversite öğrencileri her gün okula gelip derslere giriyorlar geceleri çıkıyorlardı.
  e o zaman bundan nasıl bir sonuç çıakrtılabilir?
  devam zorunluluğu olan, "bölümüm için konuşyorum" eğitim kadrosunda ki her öğretmeni profesör olan, öğrnciye imkanlarını sağlayan ve herkesin kendi halinde olduğu bir üniversite mi daha iyi eğitim sunar?
  öğrencilerinin devam zorunluluğu olmadığı ve sınavlara sadece son gün girip hatta bazılarının hocalarının ismini bile bilmediği, okula ayda yılda bir uğrayıp sınavları verip geçen kişi mi daha iyi eğitim alır..
  bazı önyargılar vardır evet. bu önyargılardan birine sahip kişiler içinde en öde giden insanlardandım ama ne oldu hayat boyu kaybetmekten korkacağım insanlarla tanıştım, bölümümle ilgili yeterli eğitimi daha şimdiden bir çok devlet üniversitesinde ki öğrenciye göre daha fazla aldım ve gelecek yıl bölümümle ilgili bir şirkette rahat bir şekilde staja başlayacağım.
  sanırım önyargılar aşılmalı ve birşey içini görüldükten sonra konuşulmalıdır.
  4 -1 ... vanity
 8. 8.
  parayı veren diplomayı alır üniversiteleri.
  özel üniversiteler, devlet üniversitelerinde okuyan insanlar için her zaman bir problem olmustur.haksız bşr rekabet ve bundan dogan gereksiz bir rehavet söz konusudur.
  şimdi bu konuyu genişletmek gerekirse; orta ögreniminden mezun olmus olan ve a.o.p.b 'ne si 75 olan iki ögrenciyi ele alalım.
  (1-normal yurdum insanı, 2- varlıklı bir ailenin cocugu olsun.ikiside eşit agırlık ögrencisi diyelim.)

  1 numaralı arkadasımız öss' den ham puan olarak 200 puan aldıgını varsayalım. a.o.b.p' side 75 oldugu için toplamda 275 ea puan' ına sahip olmustur.

  2 numaralı arkadasımız öss' den ham puan olarak 220 puan almıs olsun. a.o.b.p' sı 75 oldugundan toplam puanı 295 olmustur.

  şimdi buraya kadar hicbir sorun yok. hersey yerli yerinde. sıra geliyor tercih zamanına. 2 numaralı ögrenci parayı bastırıp özel bir üniversite' de okumak istiyor.
  1 numaralı arkadasımızda devlet üniversitelerinden birinde okumak istiyor.

  ikiside tercihlerini yapıyorlar. ve sonuclar acıklanıyor.
  1 numaralı arkadasımız eskisehir ' de işletme kazanırken,
  2 numaralı arkadasımız özel bir üniversite' de hukuk egitimini kazanıyor.

  adaletsizlikte burada ortaya cıkıyor. aynı puan' a sahip iki insan ama birisi maddi olarak daha güclü oldugu için daha iyi bir yere , daha iyi bir konuma sahip olabilecegi bir fakülteye yerleşiyor.
  işte sistem burada hata veriyor.
  4 -2 ... jelibonur
 9. 9.
  ihsan doğramacı'nın* "muhteşem" katkılarıyla*, devlet, kendi üniversitelerine yaptığı katkıdan çok daha fazlasını bu üniversitelere yapmaktadır...
  1 -2 ... lync
 10. 10.
  her okulda her türlü şahsiyetin olabileceğini düşünmeyen şahsiyetlerce bol bol eleştirilen,genelleme kurbanı,
  eğitim kalitesi açısından pek çok devlet üniversitesinden daha kaliteli hocalara sahip
  okullar.
  bölüm konusunda idealist öğrencileri de bünyesinde barındırdığı unutulmamalıdır!
  1 -1 ... jansery