bugün

türkiyede özel üniversite adı altında üniversite acmak yasak olduğu için zeki iş adamlarının özel okul yerine buldukları isim...
kuranların cebine bu işten para girdiğini kanıtlayabilenlerin kapılarına kilidi vurdurabileceği üniversitelerdir.
yapıları itibariyle kar amacı güt(e)meyen üniversitelerdir..
(bkz: vakıf)
(bkz: medeni kanun)**
(bkz: atılım üniversitesi)
(bkz: bahçeşehir üniversitesi)
(bkz: başkent üniversitesi)
(bkz: beykent üniversitesi)
(bkz: bilkent üniversitesi)
(bkz: çağ üniversitesi)
(bkz: çankaya üniversitesi)
(bkz: fatih üniversitesi)
(bkz: haliç üniversitesi)
(bkz: ışık üniversitesi)
(bkz: istanbul bilgi üniversitesi)
(bkz: istanbul kültür üniversitesi)
(bkz: kadir has üniversitesi)
(bkz: koç üniversitesi)
(bkz: maltepe üniversitesi)
(bkz: sabancı üniversitesi)
(bkz: yeditepe üniversitesi)
(bkz: izmir ekonomi üniversitesi)
(bkz: istanbul ticaret üniversitesi)
(bkz: ufuk üniversitesi)
(bkz: okan üniversitesi)
(bkz: tobb ekonomi ve teknoloji üniversitesi)
(bkz: istanbul bilim üniversitesi)
öğrenim ücretleri nerdeyse servete eşdeğer olan üniversitelerdir.
osmanlı bir vakıf kurarken bunun gelir elde edebileceği bir kaynak sağlamıştır. bir yerin kira geliri gibi.
bir vakıf üniversitesinin burslu bölümüne girerken burssuz bölüme oranla önemli miktarda fazla puan almanız gerekiyor. fakat mezun olurken burslu da aynı diplomayı alıyor burssuz da.

vakıf üniversitelerinin senelik ücretleri yıllık 10.000usd'den başlıyor. aynı puanı almış iki çocuktan babası zengin olan bilkent'te okuma hakkı kazanırken fakir olan anadolu'nun ismi pek bilinmeyen bir okulunda okuyabiliyor.

aynı puanı alan bu iki çocuktan zengin olan el bebek gül bebek büyütülüyor. sınava hazırlanırken özel hocaları kapısında pervane oluyor. en iyi dershanelere gidiyor, bir dediği iki edilmiyor. fakir olan çocuksa bir yandan babasının işlerine yardım ediyor bir yandan akşam sobanın dibinde iki kelime ders öğrenmeye çalışıyor, dershanenin esamesi okunmuyor. ve bu şartlar altında zengin çocukla fakir çocuk aynı puanı alıyorlar. daha çok emek veren, zor şartlar altında bu puanı alan fakir çocuk ilginç bir üniversiteye giderken zengin çocuk bilkent'e gidiyor.

ben böyle adaletin ağzına sıçayım. insanın bazen komunist olası geliyor...
(bkz: özrün kabahatinden büyük)

anayasamızın en başında türkiye cumhruriyeti sosyal bir devlettir yazar. sosyal devlet ne demek biliyor musun? sosyal devlet fırsat eşitliği amacıyla hareket eden, ekonomik eşitsizlikleri gidermeye çalışan devlet anlayışıdır.

madem referans noktamız anayasa, devletimizin yanlış hareket ettiği ortadadır. vakıf üniversiteleri sadece bir örnektir. bir iktisatçı olarak söyleyebilirim ki devletimizizin yürüttüğü ekonomi politikaları sosyal olmaktan çok uzaktır.

neyse canım sıkıldı yaa yazmıycam...nasılso bi bok değişmiycek kimse de okumuycak..

sizin mutluluğunuz için biz halk olarak kalmaya devam ederiz eyy vatandaşlar...
en babasının koç, sabancı ve bilkent olduğu, üniversitelerdir.
Türk medyasının fakir edebiyatı ve memlekete gram hayrı olmamış sürekli muhalifler yüzünden ne yazık ki sürekli olarak hor görülen üniversitelerdir. Oysa ki Newsweek dergisi Avrupa Birliği yolunda Türkiye adlı özel ekinde Eğitim konusuna yer verirken Türkiye'de çok iyi standartlarda eğitim veren üniversiteler olduğunu, bunların son yıllarda ciddi bir bilimsel değer üretmeye başladığını ve hatta zaman zaman Türkiye'de beyin göçünü tersine çevirdiğini yazmış ve örnek olarak da Bilkent Üniversitesi ile Sabancı Üniversitesi ni göstermiştir. Avrupa'nın en büyük bilim ödülü olan Descartes ödülünün geçtiğimiz yıllarda Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü hocalarından Ekmel Özbay'a verildiğini de not düşmüştür.

Türkiye'deki genel kanının aksine bu üniversitelerin pek çoğu iyi bir vakıf mantığı ile çalışmaktadır. Bilkent Üniversitesi özelinde incelemek gerekirse öğrencilerin vermiş olduğu ücretler okul bütçesinin yaklaşık olarak yüzde 45'idir. Geri kalan bütçe Bilkent Vakfına ait tepe holding, meteksan holding gibi kuruluşlar tarafından üniversiteye aktarılan kaynaklardır. Devletin bilkent üniversitesine yapmış olduğu katkı ise Bilkent Üniversitesi öğrencilerinden alının KDV oranından daha düşüktür. Yani Devlet vakıf üniversitelerinden kar etmektedir!

Türkiye'de rekabet ve bilim ortamının oluşması ve Türk hocalarının uluslararası düzeyde eğitime daha da yaklaşması konularından Vakıf üniversitelerinin büyük payı vardır. Bu sonuç olarak HERKES için daha iyi eğitim demektir.

Son olarak Amerika'daki en iyi 50 üniversitenin 30'unun vakıf üniversitesi olduğunu da belirtmek gerekir.
oldukça kaliteli eğitim veren üniversitelerdir.diğer üniversitelerde de lisans,yüksek lisans veya doktora okuduysanız farkı öğrenci işlerine girdiğiniz andan itibaren görürsünüz.
sağı solu sarmıştır. sanırım dersanecilik öldü artık para üniversite açmakta. zira dersane gibi bi apartman kiralayan şak diye üniversite açmaya başladı.
paraları saçarak ''öğretin uleyn'' denilesi üniversitelerdir.
(bkz: cem yılmaz)
devlet üniversitelerinden bütün iyi akademisyenleri yüksek paralar verip alan dolayısıyla türk eğitimini gizliden gizliye baltalayan kurumlar.
parası olan tembellerin uğrak yeri gibi düşünülen okullar.asla öyle değildir.
kesinlikle eğitim sistemimizde ki hatalardan biridir.öğrenciler arasında haksız rekabete neden olur örnek verilmesi gerekirse normalde yirmibinle tıp kazanılmazken özele param var gidiyorum ve kırkbinlerle tıp okuyorum böyle sistemde ki çarpıklık oluşmasına neden oluyor zaten özele burslu gittiğin de de burslu mantığıyla yaklaşıyorlar kısacası olmaması gerekir.eşit şartlarda en iyi olanın kazanılması gerekir sınav sistemi hatalı olsa bile.
(bkz: #12147594)
ülkemizde listelenemeyecek kadar lise ismi olması ile paralel olarak fazlasıyla bulunmaktadırlar.
babalarının parası çok olan dostlar, ya da adını feriha koydum ların sıkışıp kaldığı bir devlet üniversitesi karizmasını, gerçekliğini asla veremeyecek üniversitelerdir.
atılım üniversitesi ile karşılaştırılabilecek bir devlet üniversitesi mi vardır? şahsen, iyi bir anadolu lisesini dahi kıyaslayamam.
ha, bir de içeri girdiğinizde o yapay gülümsemeler, o her yerin piri pak olması yok mu?- var mı böyle bir yalan.?!! nerde yaşıyorsunuz allasen, türkiye burası.
ha bir de hukuk, tıp okuyanları vardır.aman aman, size mi kaptırıcaz bu işleri.
hayata bir sıfır yenik başlatan öğretim kurumlarıdır. (bkz: lise derecesinde)
ülkemizdeki ciddi bir ironinin ekseninde olan kurumlardır. nasıl ? nitekim ülkemizdeki çoğu akademisyen, öğrenci, veli, bürokrat der ki; vakıf üniversiteleri yüzünden devlet üniversiteleri kaliteli hocalarını kaybediyor. vakıf üniversitelerinin verdiği yüksek maaşlar bütün devlet üniversitelerindeki kaliteli hocaları cezbediyor. buraya kadar her şey doğru.

sonra yine birileri çıkıyor ve diyor ki işte efendim vakıf üniversitesinden mezun olandan bir halt olmaz, devlet her zaman daha iyidir, anadolu'daki bir devlet üniversitesi istanbul'daki vakıf üniversitesinden iyidir, boş adamlar yok içerisinde devlet üniversitelerinin.

bre ey mal ! devlet üniversitesinde hoca mı var ki boş olsun ? anadolu'dakileri bırak istanbul'un göbeğinde marmara üniversitesi'nde akademisyen sıkıntısı var. yabancı diller yüksek okulu'nda bile hoca sıkıntısı var. bil de öyle konuş. bre cahil ! senin yerden yere vurduğun vakıf üniversitelerinden olan koç üniversitesi'nin burssuz tıp fakültesi bile birçok devlet okulunun puanından yüksek. sabancı'nın, yeditepe'nin, bilkent'in birçok bölümü devlet üniversitelerinden yüksek puanla öğrenci alıyor.

yıllarca düşük puanla vakıf üniversiteleri öğrencileri diploma sahibi yapıyor dediniz. bu kadar mı araştırma yoksunusunuz siz ! bu yıl çukurova üniversitesi 202 puanla mühendis aldı beyler. daha ek yerleştirmeler bile olmadı, haberiniz ola !

bu okullar hem türkiye'nin en kaliteli bir kısım hocasına sahip olacak, hem de türkiye'nin en kalitesiz öğrencilerini yetiştirecek öyle mi ? ulan siz buna kendiniz inanıyor musunuz harbiden ?
bazı .mına kodumun moronları sırf babalarının cüzdanı şişkin diye bu üniversitelerin en t.şaklı bölümlerinde okuyolar ya. adaletini sikeyim dünya ne diyim.

ayrıca eğitim sisteminin en saçma ve adaletsiz halkasıdır. parayla okul mu okunur be. yok yani düşün mesela; adam yıl boyunca hayvanlar gibi çalışıp 500 küsür puan yapsın. sen yıl boyu aylak aylak gez, doğal olarak sınavda sıçıp bok gibi puan al. sonra sırf 'paran var' diye 500'lük adama sıra arkadaşı ol. oh negzel mınakoyim.
özellikle yatay geçiş döneminin olduğu zamana -öğrencilerin devlet üniversitelerine geçme ihtimali sonucunda yaşayacakları maddi sıkıntılardan dolayı- final haftasını koyanları da mevcuttur.
(bkz: istanbul aydın üniversitesi)
normal devlet üniversitelerinden hiçbir farkı olmayan, en az devlet üniversitelerinin dersleri kadar zor ve başarı isteyen, en az %50'sinin yarı, %25'inin tam burslu, kalan %25'inin paralı okuduğu; sadece parayla okunduğu düşüncesinin çok yanlış olduğu üniversitelerdir. ayrıca iş ve staj imkanları devlet üniversitelerine göre fazladır. yabancı dil eğitimine önem verirler. derslere asistanların değil profların girdiği okullardır.
okumaktan memnuniyet duyduğum üniversitemdir kendisi. burs kesilmesi gibi bi durumun olmaması daha da çekici kılıyor.

(bkz: gediz üniversitesi)
birer ticarethanedir. öğrenciler de iyi birer müşteridir.
paranla okuduğun için profesörlerin senin kültürlü olabileceğini görmemek için inat ettiği üniversitede parayla okuyup parayla mezun olmaktır. yetenek ve bilgin kimsenin umrunda değil malesef bu okullarda. solculardan nefret ettiren ve solcu profesörlerin senin gibi öğrencilerin parasıyla aldıkları maaşlarını haketmedikleri okullardır.
kısaca özel üniversite, her yıl tikkylerin mezun olduğu üniversitelerdir.
güncel Önemli Başlıklar