bugün

şehir merkezinde bulunan meydanda türkiyenin en büyük bayrağı dalgalanmaktadır. Canım memleketim...

görsel
türkiye'nin en büyük köyü.

200 bin şehir merkezi nüfusuna rağmen kasaba.

her şeyin nüfus olmadığının, gelişmişliğinde önemli olduğunun kanıtlarından.

çukurovada kendisinden çok daha gelişmiş, şehir görünümüne kavuşmuş ilçe(!) mevcuttur. örnek vermek gerekirse tarsus (göçle oluşan mahalleleri hariç), iskenderun, kozan, ceyhan (göçle oluşan mahalleleri hariç)..

ki bu kasaba halinden ötürü evlerde gayet ucuzdur. örnek vermek gerekirse 90 bin merkez nüfusa sahip kozan'daki evler, 220 bin merkez nüfusa sahip osmaniye'deki evlerden 25-40 bin lira daha pahalıdır.

tarsus, iskenderun, kozan orta büyüklükte şehirlerken osmaniye büyük bir kasabadır. ama resmiyette ilk saydıklarım ilçe, son saydığım ildir.

osmaniye asla şehir ve şehircilik bazında tarsus, iskenderun, kozan ve ceyhan'a rakip olamaz. ancak kadirli'ye rakip olur.
Türkiye'nin kara para aklamak için uydurduğu ildir. Böyle bir aslında yok.

(bkz: adana)
ne kadar milliyetci olduklarini referandumda gorecegimiz il.

mhp lideri vaktiyle akpnin kayigina binen tugrul turkes icin hain diyerek partiden atmisti hatirlarsiniz.

Bugun de kendisi o kayiga bindigi icin ben bir mhp secmeni olarak kendisine hain vasfini layik goruyorum.

Sayet memleketim osmaniye referandumda ezici bir hayir cikarirsa diyecegim ki memleketim milliyetciymis ve bu haine bagimli degilmis. Ama yok memleketim de bu hainin izinden giderse o zaman anlasilacak ki bunlar milliyetci degil bahcelici.

Cok degil 20 gun sonra gorucez.
Normalde %80 olan akp-mhp oyu suan %58... herşeyi özetleyen tablo.
Bünyesinde Amanos dağlarında, 1650m rakımda, yaz ayları nüfusu 60bini bulan Zorkun yaylasını barındır.
Tam olarak neden şehir olduğunu anlayamadigim bir kent. Yollar berbat, kimlik zaten yok, çok ortada. Osmaniye denilince aklıma gelen fazla bir olay yok. Askerligimi yaptığım yer o ayrı. Güzel hatırlamıyorum.
Başkent yapılması gereken ildir.
adana'ya tekrar bağlanmalıdır.
zaten gidin sorun kadirli'ye, düziçi'ye, bahçe'ye. halen adanalıyız derler.

adana'dan il olması gereken tek ilçe tek bir adanalının yolunun düşmediği feke, saimbeyli, tufanbeyli gibi ilçelere hizmet gitmesi adına bölgede merkez görevi üstlenen kozan'dır. bu ilçelere adana mı, kozan mı diye sorun. hepsi kozan diyecektir.

zaten osmaniye il omadan önce il olması planlanan, televizyonda adeta il olduğu ilan edilen kozan'dı.
osmaniye'nin vefat eden belediye başkanı ve sonrası herkesin malumu.
ermeni nüfusu %90 civarlarında olan ilimizdir. adana'ya tekrar bağlanması daha iyi olur aslında.

zito!
ülkücüler için bitti kelimesini kullananlara tepki olarak onbinleri bozkurt hareketiyle birleştirmiş sehir.

Bengü Türk ten naklen izleyibilirsiniz devlet dersini.
içimizde yazar barındıran bir il olsun istediğim il, bir kaç hafta içinde anteb'e oradan kahramanmaraşa arada urfa ve osmaniye tereddütündeyim, şehrin %48'i orman kıymetini bilin ki; istanbul'dan kalkıp kamp yapmaya gelmek istiyorum, orada yaşayan varsa yeşillendirsin.
Zorkun ve Cebel yaylası güzeldir.
adana'ya bağlı bir ilçe iken doksanlı yıllarda il yapılmış bunun yanında devlet bahçeli'nin memleketi olduğundan ayrı bir üne sahip bir şehrimizdir.
şehrini bilmemde, halkı evlerden ırak.
halkı ekseriyetle iyidir. artniyetli, haset, kıskanç bir halka sahip değildir.
misafirperver, milliyetçi, kendi halinde geçinip giden bir halka sahiptir osmaniye.

halkı aradan çıkan birkaç münferit vaka haricinde genellikle iyi. tabi osmaniye'de doğup, büyüyenleri kastederek konuşuyorum.

ama şehir olarak nüfusu 200 bin geçmesine rağmen görüntü olarak kasabadan hallicedir.
gidin yanıbaşındaki 170 bin nüfuslu iskenderun'a, 110 bin nüfuslu ceyhan'a, gidin 90 bin nüfuslu kozan'a şehircilik ne imiş görün.

türkiye'nin en büyük kasabası olur kendileri.

zorkun'a, cebel'e selamlar. *
elektrik tüketiminin sektörlere dağılımındaki payı % 0.6dır.
geçtiğimiz gün beni hayretler içinde bırakmış halka sahip il. bugün devlet bahçeli’nin kayseri programı vardı.
son iki gündür kayseri trafiğinde en az 30-40 tane 80 plakalı araç gördüm. bu kadar sahip çıktıklarını bilmiyordum. helal olsun.

Edit: zoruna giden soysuzlar eksilemeye başladı bile.
Osmaniye Köyü Aydın ilinde yer almakta olup, Bozdoğan Köyleri semtinde bulunan Osmaniye Köyü Bozdoğan ilçesine bağlıdır.Osmaniye Köyü haritası konumu ise 37° 46' 49.4508'' Kuzey ve 28° 17' 55.3020'' Doğu gps koordinatlarıdır. Osmaniye Köyü bağlı olduğu Bozdoğan ilçe merkezine 12 kilometre mesafe uzaklıktadır. Osmaniye Köyü Aydın şehir merkezine mesafesi ise yaklaşık 40 kilometredir.
bir adanalı olarak insanlarını sevmiyorum. çok fesatlar. çıkarları söz konusu olmayan hiçbir işe girmezler. zaten gezilecek görülecek yerleri de yok. o yüzden boşverin osmaniyeyi gelin adanaya hayatınızı yaşayın.
4 komşusu da büyükşehir olan, Osmaniye'nin de otomatik olarak giriş çıkışları kapandı.
devlet-i aliyye-i osmaniye ile özel hiçbir bağı olmayan şehir.

özel tek ilişkileri yörük türkmen derebeyliği olan kozanoğulları ile osmanlı sürtüşmesinde kozanoğullarına tabi oluşları.
bir dönem (1700-1865) istanbul yerine yörük türkmen kalesi kozan'a tabi olmayı seçmişlerdir.

bu şehrin asıl adı cebelibereket'tir.
ilk kurulduğu yer ise bugün cebel yaylası olarak bilinen cebel'dir. cebel kelimesinin kendisi dahi dağ anlamına gelir.

ancak dağlık ve sapa olmasının asayiş ve güvenliği sağlama noktasında yarattığı sıkıntılar, sapa kalmasının gelişmeyi engellemesi, bulunduğu sarp yörenin gelişmeyi engellemesi gibi faktörlerle şehir 'resmen' günümüzde bulunan noktaya taşınmış ve bereketli çukurova'ya atfen cebelibereket adını almıştır.
1900'lerin başına tekabül ediyor bu dönem.

şayet günümüzdeki gelişmeye müsait, adana-gaziantep gibi işlek bir yolda transit noktada yer alan, verimli noktaya taşınmasa idi; akdeniz'de de artvin tadında bir ilimiz olacaktı.
şu an ise şehir merkezi nüfusu 230 binin üstünde, pek bilinmese de afyonkarahisar büyüklüğünde bir şehirdir.
Cebelde eski hükümet konağı hala duruyor.
216 bin şehir merkezi nüfusu ve 268 bin merkez nüfusuna sahip Çukurova kenti.

il nüfusu 550 bin dolaylarında bulunur.
Adana-gazintep karayolu üstünde transit bir konuma sahiptir.
görsel
çok güzel küçük bir ilimizdir.