1. 1.
  1960 öncesinde, en az beş yıl profesörlük yapmış, bilimsel çalışmalarıyla kendini tanıtmış öğretim üyeleri arasından seçilerek kişiye verilen ünvan.
  4 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  türk futbol tarihinin en büyük futbolcularından,fenerbahce nin efsane futbolcusu lefter küçükandonyadis in bilinen lakabıdır.
  7 -1 ... zamazingo
 3. 3.
  (bkz: ord prof dr mazhar osman usman)
  ... sciende
 4. 4.
  (bkz: ekrem akurgal)
  ... amanbenburadakalmisim
 5. 5.
  üniversitelerin yanında halkın da verebildiği paye.
  ... pilotmont
 6. 6.
  profösör olduktan sonra başka bir alanda en az o alanın profösörü kadar ehil olduğunu belli edecek çalışmalar yapma sonucunda da kazanılabilen; darbe yıllarında kaldırılan vasıf.
  2 ... dunyayategetgecenadam
 7. 7.
  (bkz: cahit arf)
  1 ... wakabayashi genzo
 8. 8.
  (bkz: ali tanoğlu)
  1 ... madrid ulku ocaklari reisi
 9. 9.
  türkiye'de yanlış kullanılan bir ünvandır.

  aslında latince Ordinarius (nizami, usule uygun) anlamına gelir. Ordinaryüs profesör ünvanı Türk üniversitelerine Alman akademik sisteminden aktarılmıştır. Alman sisteminde professor extraordinarius'un (dışarıdan atanmış profesör) zıddıdır. yani normal yollarla (dr/ doç/ prof)akademik ünvan almış profesorlerdir. oysa türkiye'de akademik ünvanlar dağıtılırken bu gözardı edilmiş ve şu anki manasıyla sistemimize girmiştir; aslında türkiye'deki bütün profesorler birer ordinaryus'tur, ama bu bilinmez.
  2 ... damurasan
 10. 10.
  Türk üniversitelerinde 1933 reformu ile yaratılan ve 1981 yılında çıkarılan 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu ile lağvedilen akademik ünvan. Ordinaryüs Profesör payesi en az beş yıl profesörlük yapmış, bilimsel çalışmalarıyla kendini tanıtmış öğretim üyeleri arasından seçilerek bir kürsünün yönetimiyle görevlendirilen kimselere verilirdi.

  Ordinaryüs profesör ünvanı Türk üniversitelerine Alman akademik sisteminden aktarılmıştır. Alman sisteminde professor extraordinarius (dışarıdan atanmış profesör) zıddı olup, "nizami profesör" anlamında kullanılmıştır. Türkiye'de professor extraordinarius ünvanı kullanılmamıştır. Ordinarius sıfatı Latince "nizami, usule uygun" anlamına gelir. Günümüzde Profesörlerin hocası anlamınada gelmektedir.
  -1 ... ebaturab