bugün

profesorlere, bilimsel ve akademik calismalara tesvik amaciyla tekrar verilmesi gereken unvandir.
Türk üniversitelerinde 1960 öncesinde, en az beş yıl profesörlük yapmış, bilimsel çalışmalarıyla kendini tanıtmış öğretim üyeleri arasından seçilerek bir kürsünün yönetimiyle görevlendirilen kimselere verilen unvan.
Kaynak: tdk.
Son zamanlarda, hiç duyulmamakta, böyle bir ünvan. Demek ki kaldırılmıştır, kim bilir.
Pek de bir anlamı olmayan eski unvan. Bugün olsaydı Türkiye'de bin tane ordinaryüs olurdu.

Ama havalı tâbi.
türk tarihinde ordinaryüs profesörler.

--spoiler--

A

Abdülhak Kemal Yörük
Ahmet S. Çakmak
Ahmet Ziyaeddin Akçasu
Ali Fuat Başgil
Ali Muzaffer Göker
Ali Tanoğlu
Arif Müfid Mansel
Aydın Sayılı
Mehmet Aziz

B

Mehmet Cavit Baysun
Hulusi Behçet
Besim Darkot

C

Cahit Arf
Cevdet Kerim incedayı

E

Ebül’ula Mardin
Ekrem Behçet Tezel
Ekrem Şerif Egeli

F

Fahrettin Kerim Gökay
Fazıl Erdoğan

G

Galip Ulsoy

H

Hasan Vasfi Sevig
Alfred Heilbronn
Hıfzı Veldet Velidedeoğlu
Hilmi ileri
Hilmi Ziya Ülken
Hüseyin Şükrü Baban

i

ihsan Şükrü Aksel
Halil inalcık
Mazhar Şevket ipşiroğlu
ismail Hakkı Uzunçarşılı
ismail Hikmet Ertaylan

K

Kazım ismail Gürkan
Kerim Erim

M

Mazhar Osman Usman
Mehmet Fuad Köprülü
Muhiddin Erel
Muzaffer Esat Güçhan

N

Naci Bengisu
Naşit Erez
Neşet Ömer irdelp
Nihat Berker

O

Emin Onat
Osman Tevfik Taylan

Ö

Ömer Lütfi Barkan

R

Ratip Berker
Reşat Kaynar
Reşit Rahmeti Arat

S

Sadri Maksudi Arsal
Malik Sayar
Sedat Alp
Sıddık Sami Onar

Ş

Şevket Aziz Kansu

T

Tevfik Remzi Kazancıgil

Z

Zeki Velidi Togan
Zeki Zeren

--spoiler--
Ordinaryüs, Türk üniversitelerinde 1933 reformu ile oluşturulan ve 1981 yılında çıkarılan 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu ile lağvedilen akademik unvan.
Türk üniversitelerinde 1960 öncesinde, en az beş yıl profesörlük yapmış, bilimsel çalışmalarıyla kendini tanıtmış öğretim üyeleri arasından seçilerek bir kürsünün yönetimiyle görevlendirilen kimselere verilen unvan.
Tdk.
Mevcut sözlük Karmam

Selam ve dua ile arkadaş.
edinmiş olduğumu fark ettiğim karma sıfatıdır. iyi bir şey diyorlar.
(bkz: ibrahim ATALAY)*
yeryüzündeki son mensubunu bugün kaybetmiştir.
(bkz: isvicreli bilim adami)
artık kalmayan ünvan.
(bkz: zall) vallahi bak...
orgeneral gibi bir rütbe olmalı sanırım. (bkz: yardımcı doçent)
sözlük karması.
askeriyedeki orgenerale eş değerdir.

(bkz: dedim gelsin)
küçükken bir balık çeşidi sanıyordum. sandığım balığın gerçek isminin orkinos olduğunu öğrendim. daha sonra deniz bilimcisi sanmaya başladım. yeni paralar çıkınca öğrendim ki o da değilmiş. *
(bkz: aydın sayılı)
(bkz: ali fuat başgil)
Bu unvanın 1960 yılında çıkarılan bir yasayla kalkmış olmasıyla günümüzde " neden rastlanamadığı" anlaşılabilir.

Bu sanı hakeden birçok prof var ülkemizde, ama bilindiği gibi artık tedavülden kalktı bu ünvan verme hadisesi. Zaten gerçek prof, isminin önündeki birlaç kelimeye taklıp kalmaz; işini iyi yapmaya bakar. iş, ünvana sahip olmak değil, o sanı haketmektir.
Türk üniversitelerinde 1933 reformu ile yaratılan ve 1981 yılında çıkarılan 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu ile lağvedilen akademik ünvan. Ordinaryüs Profesör payesi en az beş yıl profesörlük yapmış, bilimsel çalışmalarıyla kendini tanıtmış öğretim üyeleri arasından seçilerek bir kürsünün yönetimiyle görevlendirilen kimselere verilirdi.

Ordinaryüs profesör ünvanı Türk üniversitelerine Alman akademik sisteminden aktarılmıştır. Alman sisteminde professor extraordinarius (dışarıdan atanmış profesör) zıddı olup, "nizami profesör" anlamında kullanılmıştır. Türkiye'de professor extraordinarius ünvanı kullanılmamıştır. Ordinarius sıfatı Latince "nizami, usule uygun" anlamına gelir. Günümüzde Profesörlerin hocası anlamınada gelmektedir.
türkiye'de yanlış kullanılan bir ünvandır.

aslında latince Ordinarius (nizami, usule uygun) anlamına gelir. Ordinaryüs profesör ünvanı Türk üniversitelerine Alman akademik sisteminden aktarılmıştır. Alman sisteminde professor extraordinarius'un (dışarıdan atanmış profesör) zıddıdır. yani normal yollarla (dr/ doç/ prof)akademik ünvan almış profesorlerdir. oysa türkiye'de akademik ünvanlar dağıtılırken bu gözardı edilmiş ve şu anki manasıyla sistemimize girmiştir; aslında türkiye'deki bütün profesorler birer ordinaryus'tur, ama bu bilinmez.
(bkz: cahit arf)
profösör olduktan sonra başka bir alanda en az o alanın profösörü kadar ehil olduğunu belli edecek çalışmalar yapma sonucunda da kazanılabilen; darbe yıllarında kaldırılan vasıf.
üniversitelerin yanında halkın da verebildiği paye.