bugün

jim sturgess e aşık olduran film.

görsel
görsel
beni zerre kadar etkilememiş kitaptır. ayrıca kalındır baya. bi yerden sonra bitse de gitsek durumuna geliyo insan. Türk edebiyatında yazarının eline verecek çok kitap vardır.
bir kadınla bir erkeğin asla sosyal arkadaş olarak kalamayacağını anlatan kitaptan uyarlama güzel film.
Kitabını okurken ne ara bittiğini anlamadım bile sonlarına geldiğimde hiç bitmesin diye yavas okumaya calıstığım bir kitaptır ve filminide çok başarılı bulmustum. Kitabını okurken de filmini izlerken de sanki yaşayan benmişim gibi ciğerim parçalandı göz pınarlarım kurudu. Filmi en az on kez izlemişimdir kitabınıda üç dört kez okumusumdur ama hâla sonlarına geldiğimde kendimi durduramıyorum.
gary moore'un enfes sarkısıdır kendisi.dinlerken sizi bulutlara kadar cıkarır, bittigindeyse çakılır kalırsınız.
bir gary moore balladı. çevirisi;

o bakışı daha önce bir yerde görmüştüm
kederin açık bir kitap gibi
çok uzun zamandır bu haldesin
biri sana birşey yapmış olmalı
ama bir gün güneş seni aydınlatacak
tüm gözyaşlarını gülümsemelere döndürecek
bir gün tüm hayallerin gerçek olacak
bir gün güneş seni aydınlatacak
o bakışı daha önce öyle çok gördüm ki
gözlerindeki üzüntünün farkındayım
yaşamın tıpkı bir dilek kuyusu gibi
nereye gittiğini sadece zaman gösterecek
ama bir gün güneş seni aydınlatacak
tüm gözyaşlarını gülümsemelere döndürecek
bir gün tüm hayallerin gerçek olacak
bir gün güneş seni aydınlatacak
yalnız gecelere elveda de
kuzey ışıklarına elveda de
soğuk kuzey rüzgarlarına elveda de
giden sonbahara elveda de ...
içimi kurutan bir diğer film. Ağla ağla bayılacaktım ya, öyle son mu olur vicdansızlar!
Efsane gary moore şarkısı.
görsel
——- spoiler var——-

Ben bu kitabı lise zamanlarımda okumuştum.

Geçen hafta hayatın monotonluğundan sıkıldığım ve mucizevi şeylere inanmak istediğim bi anda birden aklıma geldi. Kitaplığımdan aldım tekrar okumaya başladım.

ilk okuduğumda saçma bulmuştum, bu okuyuşumda çok sevdim. Unutmam zor olacak bu romanı hatta.

Kalbimi ağrıttı. yıllarımı verdiğim insanı birden kaybetmiş gibi hissettim son sayfalarda. Dexter’ın acısıyla empati kurmak bile çok yordu beni. Bunu yaşadığımda herhalde yaşayamam bir daha. Ben yıllarımı verdiğim insanı tam kavuşmuşken böyle kaybetsem sanırım kendimi öldürüp onun yanına gitmeyi düşünürdüm. Tabii cennet varsa. Kahretsin ki o da yok. Ama en azından hiçliğe karışıp o azaptan kurtulurdum.

Emma sevilmeyecek gibi değil bence de.

Keşke hiçbir roman kötü sonla bitmese. Yapmayın lütfen böyle.

Haftaya filmini izleyeceğim.
" Aptalım. Çünkü canın ne zaman isterse o zaman geldin ve ben hiç birinde hayır diyemedim. "

görsel
Kitabı da filmi de güzeldi.. filmini izlememiş ve kitabını okumamış olanlara tavsiye ederim..
garry moore un one day' de lezzetlidir.
Matisyahunun mühtiş şarkısı.
güzel bir chris isaak şarkısıdır:

https://www.youtube.com/watch?v=ge6881g4PuU
Filmde Mortal Kombat 4'ü görmek mutlu etti. Drama dönüşüyle de gönlümü kazandı.
https://youtu.be/IiqPkDS6_YA

Damar heriften güzel bir cover. Bazen sırf videoların güzelliği ve o samimiyet kokan, şahane müzik ortamını hissetmek için dinliyorum kendisini.

Yorumlarda bir arkadaşın da dediği gibi, bazen sadece ağaç olmak istersin..

Tam bir sonbahar şarkısı değil mi ?
--- spoiler ---

o hayatınızın askı olacak, birbirinizin hayatınızın askı oldugunuz gun gibi asikar olacak, var olan butun birbirinize karsı olası yanlısları yapıp senelerce birbirinizden ayrı gayrı omrunuzu gecireceksiniz, engelleri yıkıp zar zor nihayet kavusacaksınız, bu sefer de olum sizi erken yasta ayıracak..
oldu, gozlerim doldu.
filmdir, kitaptır, kurgudur deyip hayatı kaldıgınız yerden surdurmenize sebep.

--- spoiler ---

emma:- whatever happens tomorrow, we had today...

2011-istanbul