1. 1.
  1935 te doğan Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, TED Yenişehir Lisesi ne 1953 yılında burslu öğrenci olarak girdi ve okulu birincilikle bitirdi. Okulun bursuyla kimya mühendisliği okumak üzere ABD ye gitti. 1956 da ABD Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kimya Mühendisliği ni birincilikle bitirdi.

  1957 de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü nü 8 ayda birincilikle bitirerek yüksek kimya mühendisi oldu. 1960 ta Yale Üniversitesi nde yardımcı doçent olarak çalışmaya başladı.

  26 yaşında iken atom ve moleküllerin çok elektronlu kuramı ile doçent oldu. Daha sonra profesör ünvanını aldı. Bu ünvan 20. yüzyılda Yale Üniversitesi nın en genç profesörü oldu.

  1964 te Orta Doğu Teknik Üniversitesi nde danışman profesör oldu. Yale Üniversitesi nde ikinci bir kürsüye daha profesör olarak atandı. Dünyada yeni kurulmaya başlayan moleküler biyoloji dalının ilk profesörlerinden biri oldu.

  iki defa Nobel e aday gösterildi. Defalarca Nobel Akademisi nin isteği üzerine Nobel e adaylar gösterdi. Dünyanın pek çok yerinde buluşları ve kuramları ile ilgili konferanslar verdi.

  26 yaşından beri devam ettiği Yale Üniversitesi nde moleküler biyoloji ve kimya olmak üzere iki kürsüde profesör ve son 7 senedir görev yaptığı Yıldız Teknik Üniversitesi nde ise kimya kürsüsünde profesör olarak görevini sürdürüyor.
  28 ... trda
 2. 2.
  türkiye'nin önemini hala anlayamadığı büyük ötesi şahsiyet.
  11 -1 ... komandost
 3. 3.
  hayatımı bir çırpıda değiştiren, özgüven aşılayan, büyük uyanış'ı tetikleyen zat-ı muhteremdir. atatürk ün sözünü manalı bir biçimde değiştirmiştir.
  "Türk güven, çalış, övün"
  kendisi geçen yüzyıla damgasını vurmuş bir fen bilimciyken herkesin uyuduğunu görüp, işinin yoğunluğuna bakmadan ülkeyi kurtarmak için mücadeleye girişmiştir. ben de dahil çok kimsenin gözü önündeki perdeyi aralamış, hayatını değiştirmiştir.
  çok yaşasındır, varolsundur..
  13 -2 ... delikanlı
 4. 4.
  bilimsel kimligiyle bagdasmayacak denli komik milliyetci insan.
  9 -24 ... vernon sullivan
 5. 5.
  dikkat şahan çıkabilir'de sinan sağıroğlu olarak taklit edilen degerli bilim adamımız*
  4 -6 ... siberr
 6. 6.
  bursa öbeğine üye olduğum, kitaplarını severek okuduğum, okutturduğum, Türkçe sevdalısı Avrupanın en genç profesörlerinden biri, Türk Aynştaynı.
  6 -1 ... trinfr
 7. 7.
  universitenin turkcesinin "evrenkent" oldugunu ogrendiğim sahsiyet.
  9 ... rapter
 8. 8.
  muhafelet yapabilen ve muhafazakarlığı düzgün bilim adamı.
  6 ... without_a_trace
 9. 9.
  insanların harekete geçip türkçe'ye türkiye'ye türklüğe sahip çıkması için fırsat bulduğu her yerde konferans veren takdir ettiğim başarılı insan.. feda olsun tüm fındıklar sana.
  5 -1 ... miracle
 10. 10.
  (bkz: bye bye türkçe)
  2 ... rapter