bugün

fifa'nın dünya futbolunda dönem dönem söz sahibi olmuş 37 ülkenin futbol değerleri arasından yaptığı yaşayan en iyi 125 futbolcu arasında yer almış iki futbolcunun karşılaştırması.

listede yer almadığı için "kötü futbolcu" damgası yiyenlere(ki listede platini, kaka, boban, blanc, larsson gibi isimlerde yok) inat fifa'ya göre böyle bir kıyaslama yapılabilir demek ki. hatta aynı listede emre belözoğlu ve amerikalı 2 bayan futbolcuda var ama neyse..

http://tr.wikipedia.org/wiki/FIFA_100

ilk kıyaslamayı ben yapayim okocha, hagi'yle top niyetine oynardi..

(bkz: joga bonito)
okocha misvaksa hagi ipanaydı.
okocha psg'de ronaldinho'yu yetiştirdi, hagi'de gs'de emre belözoğlu'nu.. *
çok yerli yerinde bir karşılaştırma,

tabi ki hagi 2004 yılında yapılan fifa listesinde olduğuna göre ve bu listede olduğu için kendisiyle gurur duyulduğuna göre, -ki bu listede olmayan topçuların hepsi tırttır-bu durumda yine bu listede yer alan jay jay okocha ile hagi'nin karşılaştırılması hadisesidir.

maalesef arkadaşlar gerçek bu,
okocha kutsal hagi efendi hazretlerini göğsüne alır yumuşatıp doksana takar. *
önüne geleni hagi ile kıyaslayarak hagi'nin büyüklüğünü ifşa eden yazarların yeni başlığı...

bu kıyaslananların hiçbiri hagi'nin yarısı etmez, o ayrı...
bu iki isim aynı dönemlerde aynı ülkede farklı takımlarda top koşturmuştur. futbolla ilgili, hafızası balık hafızasından hallice, yaşı da 20 ve üstü olan herkes kimin ne olduğunu gayet iyi hatırlar. jay jay okocha'nın türkiye'de futbol oynadığı dönemlerde hagi'li galatasaray'ın şampiyonluk serileri başlamıştır.

futbol hayatı boyunca bir kez bile afrika'da yılın futbolcusu seçilemeyen jay jay okocha'nın kariyeri ve başarılarına bakıp hagi ile kıyaslarsak, hagi ezer geçer...

http://en.wikipedia.org/wiki/Jay_Jay_Okocha

tanım da yapalım:
hagi'nin her turlu üstün olduğu kıyaslamadır. yukarıdaki paragrafta belirttiğim şartlara uymayan arkadaşlar için üzgünüm; kendi çaplarında, aynı gözlüklerle devam etsinler...
gerçekten çok komik bir karşılaştırma.
hele okocha nın ronaldinho yu yetiştirmesi olayı. *
(bkz: ohannes burgerler)

edit: eksilemen olaya ciddiyet katmayacak genç.
bir çeşit gastrit tanısı. bunun yannda acil rehabilite seanslarına geçilme evresinin başlangıcı olarakta kabul edilebilir bu belirti. ileri derece gastritte kişi analiz yeteneğini kaybedip çevresine karşı agresifleşebilir bundan dolayı da ironi ötesi versuslara kendini vermesi doğal karşılanmalıdır. hagi sendromu olarak adlandırabileceğimiz bu vahametin doğal tedavisi günlük periyodik maden suyu tüketmekten geçer...

(bkz: açılın ben doktorum)*
attention:okocha ronaldinho'yu yetiştirmiştir... acil müdahale şart... *
okocha top cambazıdır tribünleri ayağa kaldırır. hagi ise tribünleri önünde diz çöktürür.
(bkz: komik şey seni) *
artık kıçımla gülmeye başladığım saçmasapan karşılaştırma girişimlerinden bir tanesi daha. bundan sonraki karşılaştırma beklentilerim için (bkz: hagi vs maldonado) (bkz: hagi vs selçuk şahin) *
kaynak uydurularak yaratılmış fakat epey zayıf bir biçimde kurgulanıp bize sunulmuş versus.
bak götten uydurma demiyorum zayıf kurgulanmış diyorum. kibarlığı elden bırakmamak lazım tabi...

şimdi kılıçdarogluvari hamleler yapmanın zamanı geldi.
- bu listenin adı ne?
cevap: FIFA 100 listesi, Pele tarafından FIFA'nın 100. yılını kutlaması onuruna oluşturulmuştur. Listede 125 futbolcu bulunmaktadır.
kaynak: vikipedi...
* yani liste pele tarafından hazırlanmıştır. fifa elemanlarının, futbol uzmanlarının ve tarihçilerinin yoğun bir çalışması sonucu ortaya çıkmamıştır bu liste. bu yüzdendir ki kaale alınmaması gerekir. hani şu popüler rock dergilerinin en iyi 100 rock grubu, en iyi 100 gitarist tarzı aptal anketleri varya bu listede onlardan işte.
pele platini'yi bu listeye almamış. yavşağa bak hele. zaten buradan belli bu işin altına bi iş olduğu. allaan karaktersiz pelesi. uefa düşmanı fifa yalakası.

neyse ha ne demiştik zayıf kurgulanmış demiştik dimi? şimdi bu başlığın tanımı aslında hagi vs stoichkov başlığını hazmedememektir. hagi vs stoichkov; fifa nın resmi internet sitesinden, sitenin moderatörleri ve elemanları üzerinden başlatılmış bir tartışmadır.
bu versus ise uludağ sözlük'ün alex'i savunma ve yüceltme komitesinin kurguladığı-bak gene demiyorum götünden uydurduğu diye- bir tartışmadır.

olmamış diyor ve bi dahaki sefer göt edilmeyi arzuluyoruz.

edit: schizo sağolsun mesaj attı.
- "sizinkiler 'hagi bu listede yer aldi, alex almadi' gibi bir argumana siginip bu listeyi referans gosterdi" dedi...
* yahu biz kalkıyoruz birşeyler yazıyoruz burada siz hala utanmadan alex vs hagi başlığına aptalca şeyler yazıyorsunuz gslılar. kılımı kıpırdatmam bi daha valla. sizde az değilsiniz ha...
karpatların maradonası ile okocha'nın karşılaştırılması durumudur. külliyen saçmalamaktır. zira hagi'yi illa biriyle karşılaştırıcaksanız bu kişi ancak maradona'nın kendisi olabilir.bir beşiktaşlı olarak yegane düşüncem, bırakın okocha'nın hagi ile top diye oynamasını, hagi, okocha ile oyanamya tennezül bile etmezdir.

okocha: hagi'nin koltuğuna ben oturucam.

hagi: dikkat etsin de ben üstündeyken oturmasın.*
hagi ve okocha'nın kıyaslamasıdır.

önce kıyaslama yapalım;

okocha oynadığı bütün galatasaray maçlarında gol atmıştır. hagi'nin ise fenerbahçe'ye karşı böyle bir istatistiği yoktur.

gelelim başlığa;

insan önce kendi içinde çelişmeyecek vesselam. bir kısım güruh önce "hagi fifa 100'e seçildi, çok büyük futbolcu. fifa 100 olm bu, boru mu??" diyor (bkz: #4011115); daha sonra fifa 100'e seçilmiş başka bir futbolcu ile kıyaslamaya kalktığımızda "bunların hepsi stoichkov vs hagi kıskançlığı. fifa 100 falan hikaye" gibi zeka ürünü bir kılıf buluyor. (bkz: #4013776)

bi karar verin ama, bu fifa 100 kaale alınmalı mı; alınmamalı mı?
yersiz ve yanlış bir karşılaştırmadır. Ha kariyer ve kalite açısından bakarsanız Hagi alayını donunda sallar.
(bkz: o degil de bir alex vardi noldu ona)
94 amerika dünya kupasındaki arjantin-romanya maçından önce karşılaşmayı anlatan ingiliz yorumcular tarafından uzun uzadıya maradona ile karşılaştırılmıştı hagi. hey gidinin hagisi nerden nereye gelmiş olay.

meraklısına not: bahsedilen karşılaşmayı romanya 3-2 kazanıp çeyrek finale yükselmiştir. romanya'nın golleri dumitrescu(2) ve hagi'den gelirken arjantin'in bir golünü penaltıdan batistuta kaydetmiş diğerini ise kimin attığını unuttum. iyice meraklananlar yuutuptan bu maçın geniş özetine ulaşıp ki illaki vardır, hagi'nin dumitrescu'ya anormal bir pasla attırdığı golü inceleyip o dönem niçin maradona ile kıyaslandığını daha iyi idrak edebilir.
okocha Bolton Wanderers, Eintracht Frankfurt,Fenerbahçe, Paris Saint-Germain FC, Hull City takımlarında oynamıştır.

hagi Farul Constanţa, Sportul Studenţesc, Steaua Bükreş, Real Madrid, Brescia Calcio, FC Barcelona, Galatasaray da oynamıştır.

daha da hagi ile okochayı karşılaştıranın ben alnını karışlarım.
(bkz: hagi vs fenerbahçe)
hagi bir maç sırasında maradona ile kıyaslanmıştır.

okocha için ise şöyle bir durum söz konusu;

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=3648510
(bkz: istatistiklere bakmak lazım) *
alex + okocha < Gheorghe Hagi

alex'in istatistiklerini, okocha'nın da dünyanın en iyi ikinci teknik futbolcu seçilmesini biraraya getirin, sabunlayın sonra belki başka işler için size fayda sağlar...

artık fanatizm yapıcam derken saçmalakta sınır tanımayan çocukların ısrarla okocha'yı haklı çıkardığı karşılaştırma.
hagi bir maç sırasında maradona ile kıyaslanmıştır.

okocha için ise şöyle bir durum söz konusu;

--spoiler--
fenerbahçe'ye gelmeden önce almanya'da oynadığı yıllarda dünyanın en teknik ikinci futbolcusu seçilmiştir. birinci kim miydi? diego armando maradona
--spoiler--

haa kaynak mı; üstünde oturuyorum şu an...
okocha ronaldinho'yu yetiştirdi diyen komik yazarların olduğunu göstermiş karşılaştırmadır. gülüyorum buna sayın sözlük. okocha'ya hagi'den iyiydi demek at gözlüğü giymektir.
yine açık ara hagi. herkes için bir alex değil deriz ya hani. işte hagi daha fazlası.