bugün

bir tür hormon hastalığı..bu hastalığa yakalananlara obez denir..bu insanlara su içse yarar maşallah..
Obezite ya da halk arasında bilinen adıyla şişmanlık, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezite, besinlerle alınan enerji miktarının, metabolizma ve fiziksel aktivite ile tüketilen enerji miktarını aştığı durumda ortaya çıkar.

kaynak : OBEZiTE CERRAHiSi ve TEDAViSi
mide büyümesi, kan dolaşımı bozuklukları, ülser, karaciğer ve böbrek hastalıkları, damar sertliği, yüksek tansiyon, kalp yorgunluğu, iç organların yağ bağlaması vb. gibi bir çok hastalığa sebebiyet veren hastalık.
(bkz: ortoreksiya)
Obezite ya da halk arasında bilinen adıyla şişmanlık, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezite, besinlerle alınan enerji miktarının, metabolizma ve fizik aktivite ile tüketilen enerji miktarını aştığı durumda ortaya çıkar.
Obezite, insan vücudunda kalp ve damar sistemi, solunum sistemi, hormonal sistem, sindirim sistemi gibi sistemleri etkileyen ve birçok önemli rahatsızlığa zemin hazırlayan bir hastalıktır.
Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, solunum rahatsızlıkları, eklem hastalıkları, adet düzensizlikleri, kısırlık, iktidarsızlık, safra kesesi hastalıkları, taş oluşumu, bazı kanser türleri, obezite ile doğrudan ilişkili hastalıklardan birkaçıdır.
Sonuç olarak obezite, insan yaşamını kısaltan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak tanımlanabilir. Yapılan araştırmalara göre, obezite özellikle son 20 yılda, bütün dünyada süratle artmakta ve bir salgın hastalık gibi yayılmaktadır. Bu salgından ülkemiz de etkilenmektedir. Kadın nüfusumuzun yaklaşık üçte biri, erkek nüfusumuzun da yaklaşık beşte biri obez, yani şişmandır.
vücut kütle indeksi*hesaplanarak da anlaşılabilen hastalıktır.* *Erkekler *Kadınlar *Risk Faktörü
20.7 den düşük 19.1 den düşük Zayıflık.Düşük BMi değeri de risk oluşturur
20.7 - 26.4 arası 19.1 - 25.8 arası Normal.Risk yok
26.5 - 27.8 arası 25.9 - 27.3 arası Şişmanlık sınırında.Biraz riskli
27.9 - 31.1 arası 27.4 - 32.2 arası Şişman.Orta derecede riskli
31.2 - 45.4 arası 32.3 - 44.8 arası Ciddi derecede şişmanlık.Yüksek risk.
45.4 üzeri 44.8 üzeri Öldürücü şişmanlık. Çok büyük risk var

obezitenin en önemli sebepleri yetiştirilme tarzı ve kiloyu kontrol etme isteğinin azlığıdır.
1. yüzyılın başına bela olcak en büyük sorunlardan bir tanesi
Obezitenin topluma maliyeti dev boyutlarda olup yakın tarihli çalışmalara göre dünya sağlık öregütü (DSÖ) Avrupa Bölgesindeki bazı ülkelerde gayri safi yurt içi hasılanın (GSYiH) %1ine erişmektedir. Daha da ötesi, yetişkinlerdeki obezite Bölgede doğrudan sağlık maliyetlerinin karşılık geldiği oran %6ya kadar çıkmaktadır. Ek olarak, dolaylı maliyetler - beklenenden erken hayat, verimlilik ve ilgili gelir kayıpları doğrudan maliyetlerin en az 2 katıdır. Örneğin, ispanyada obeziteye atfedilebilecek toplam maliyetin yıl başına 2,5 milyar avro olduğu tahmin edilmektedir.
türk halkının obez usta ve beyaz show la tanıdığı hastalık.
uzmanların bütün memleketi kapımızda olması konusunda uyardığı hastalık. kayıtlara göre dört yıl öncesine göre ortalama üç kilo alan milletimizin yarısı da şişmanlık sınırının üzerinde yaşıyor.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.