bugün

bir tür hormon hastalığı..bu hastalığa yakalananlara obez denir..bu insanlara su içse yarar maşallah..
Obezite ya da halk arasında bilinen adıyla şişmanlık, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezite, besinlerle alınan enerji miktarının, metabolizma ve fiziksel aktivite ile tüketilen enerji miktarını aştığı durumda ortaya çıkar.

kaynak : OBEZiTE CERRAHiSi ve TEDAViSi
mide büyümesi, kan dolaşımı bozuklukları, ülser, karaciğer ve böbrek hastalıkları, damar sertliği, yüksek tansiyon, kalp yorgunluğu, iç organların yağ bağlaması vb. gibi bir çok hastalığa sebebiyet veren hastalık.
(bkz: ortoreksiya)
Obezite ya da halk arasında bilinen adıyla şişmanlık, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezite, besinlerle alınan enerji miktarının, metabolizma ve fizik aktivite ile tüketilen enerji miktarını aştığı durumda ortaya çıkar.
Obezite, insan vücudunda kalp ve damar sistemi, solunum sistemi, hormonal sistem, sindirim sistemi gibi sistemleri etkileyen ve birçok önemli rahatsızlığa zemin hazırlayan bir hastalıktır.
Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, solunum rahatsızlıkları, eklem hastalıkları, adet düzensizlikleri, kısırlık, iktidarsızlık, safra kesesi hastalıkları, taş oluşumu, bazı kanser türleri, obezite ile doğrudan ilişkili hastalıklardan birkaçıdır.
Sonuç olarak obezite, insan yaşamını kısaltan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak tanımlanabilir. Yapılan araştırmalara göre, obezite özellikle son 20 yılda, bütün dünyada süratle artmakta ve bir salgın hastalık gibi yayılmaktadır. Bu salgından ülkemiz de etkilenmektedir. Kadın nüfusumuzun yaklaşık üçte biri, erkek nüfusumuzun da yaklaşık beşte biri obez, yani şişmandır.
vücut kütle indeksi*hesaplanarak da anlaşılabilen hastalıktır.* *Erkekler *Kadınlar *Risk Faktörü
20.7 den düşük 19.1 den düşük Zayıflık.Düşük BMi değeri de risk oluşturur
20.7 - 26.4 arası 19.1 - 25.8 arası Normal.Risk yok
26.5 - 27.8 arası 25.9 - 27.3 arası Şişmanlık sınırında.Biraz riskli
27.9 - 31.1 arası 27.4 - 32.2 arası Şişman.Orta derecede riskli
31.2 - 45.4 arası 32.3 - 44.8 arası Ciddi derecede şişmanlık.Yüksek risk.
45.4 üzeri 44.8 üzeri Öldürücü şişmanlık. Çok büyük risk var

obezitenin en önemli sebepleri yetiştirilme tarzı ve kiloyu kontrol etme isteğinin azlığıdır.
1. yüzyılın başına bela olcak en büyük sorunlardan bir tanesi
Obezitenin topluma maliyeti dev boyutlarda olup yakın tarihli çalışmalara göre dünya sağlık öregütü (DSÖ) Avrupa Bölgesindeki bazı ülkelerde gayri safi yurt içi hasılanın (GSYiH) %1ine erişmektedir. Daha da ötesi, yetişkinlerdeki obezite Bölgede doğrudan sağlık maliyetlerinin karşılık geldiği oran %6ya kadar çıkmaktadır. Ek olarak, dolaylı maliyetler - beklenenden erken hayat, verimlilik ve ilgili gelir kayıpları doğrudan maliyetlerin en az 2 katıdır. Örneğin, ispanyada obeziteye atfedilebilecek toplam maliyetin yıl başına 2,5 milyar avro olduğu tahmin edilmektedir.
türk halkının obez usta ve beyaz show la tanıdığı hastalık.
uzmanların bütün memleketi kapımızda olması konusunda uyardığı hastalık. kayıtlara göre dört yıl öncesine göre ortalama üç kilo alan milletimizin yarısı da şişmanlık sınırının üzerinde yaşıyor.
dolaylı olarak dünyada açlıktan ölen insanların ölüm nedenlerinden biri.
My Shocking Story'nin* World's Biggest Kids isimli bölümünde konu olacak rahatsızlık. Dünyanın obez çocuklar için açılmış tek okulunda gerçekleştirilen programda, 11-19 yaş arasındaki bir grup gencin kilo vermek için başlattıkları zorlu mücadeleleri gösterilecek.
fakir hastaLığı. ümit ekmeği yiye yiye obez olur garibanlar.
yenilen her şeyin güzel tatması hastalığı.*
Gallup Enstitüsüne göre, 45-50 yaş arasında bir şahıs ideal ağırlığın 5 kg üzerinde ise mortalitedeki artış % 8'dir.
Bu fazlalık 15 kg olursa mortalite artışı %28, fazlalık 25 kg ise, mortalite artışı % 56'dır.
etyopatogenezinde leptin gen mutasyonu suçlanmakta olan hastalık.
giderek yaygınlaşan, abd ordusunu tehdit eden hastalık. washington post gazetesinde yazan iki emekli komutana göre amerikalı gençlerin dörtte birinden fazlası savaşamayacak kadar şişman.

haberin kaynağı:

http://www.ntvmsnbc.com/id/25089350/
içinde bulunduğum durumdur.Aç veya tok olmanız fark etmez içinizde bir yemek istediği vardır.Sadece birşeyler yiyip tat almak istersiniz.
çagın en büyük sorunu boğazına sahip çıkamamak.boğazına sahip çıkmayan başka yerlerine hiç sahip çıkamaz.azcık düşünün.
Aşırı şişmanlık hastalığıdır. Kalp krizi ve kanser riskini arttırır.
Obezite vücutta yağların aşırı derecede artmasıyla (kilo alımı) ortaya çıkan, psiko-sosyal ve çevresel etkilerle tetiklenen, genetik zeminli, kronik bir hastalıktır. Obezitenin kişilerin sağlıkları üzerinde birçok olumsuz etkisi vardır. Özellikle kalp, sindirim, solunum ve bağışıklık sistemlerini olumsuz yönde etkilemektedir.
ülkemizde her yüz kişiden on beşinde görülen hastalıktır.
http://galeri.uludagsozluk.com/r/obezite-127988/
tanısında şunlar kullanılır:

1-beden kitle indeks
2-bel/kalça oranı
3-cilt kalınlığı
4-biyoelektriksel empedans
5-potasyum izotopu
6-hidrodansitometre
7-dual energy x-ray absorbsiometry
8-bt ve mrg

ilk 3'ü favori testlerdir ama altın standart bel/kalça oranıdır. erkeklerde 1, kadınlarda 0.88 üzerindeyse obeziteden bahsediyoruz.
Güney Kore'nin neredeyse hiç obeziteye rastlanmayan bir ülke olması, ilginç: http://www.nethaber.com/v...korede-hic-sisko-yok.html
aşırı şişmanlık hastalığı denemez tam olarak çünkü zayıf olup da obez olanlar da mevcuttur, kanıtlanmıştır. olay midenizdeki kurt miktarına bakar.
kurtulmanın tek çaresi asla yememektir, çok acıkırsanız su için, mutlaka spor da yapın.
Obezleri YAKMAYA kalkınca bomba gibi patlıyorlarmış. Bakınız: http://galeri.uludagsozluk.com/r/obezite-276879/
Haberin orijinali:
http://www.heraldsun.com....ry-e6frf7lf-1226386738313
Orijinal haberde diyor ki:
AUSTRIA WANTS TO SET-UP SPECIAL CREMATORIA FOR OBESE PEOPLE.
Köpeğin payı olan bez parçasını, başkasına vermek isteyen kişiye söylenecek söz.
obezite bir hastalık mıdır ya da aldatmaca mıdır?

obezite bri hastalık mıdır?

Soru;

Artık obezitenin bir hastalık olduğu konusunda toplum bilinçlenmeye başladı. Siz de bu kanaatte misiniz? Kaba tabirle "şişman insanlar hasta olduklarını" düşünüyorlar mı?


Cevap : HALiL KARGULU

Toplumun bilinçlenmeye başladığı şey, her konuda olduğu gibi tek taraflı dikte edilmeye çalışılan doğru bildiğimiz farklı bir yanlıştır. Çünkü;

Obezitenin hızla yayılmasında ve çözüme ulaşamamasındaki önemli sebeplerden en önde gelenleri; tüketim ekonomisi ivmeli, gıda ve farma sektörleri yaptırımcı ve sinsi hâkimiyet kurma çabalarıdır.

insanların, sinir sistemlerini etkileyen, doyum ve tatmin olma merkezini kapatan ve YAPAY hislerle sürekli besine ve gerekli, gereksiz her türlü tüketim ürününe bağımlı hale getiren YAPAY katkı maddeleri ve kimyasallar, bizleri zoraki tüketime bağımlı hale getirmiş ve inisiyatif ve irade kullanma mekanizmasını ele geçirmişlerdir.

Yani, her insan tarafından tüketilen besinlerin, beyinde bıraktığı elektro-kimyasal -kat kat daha fazla tüketime yönlendiren, lezzet ve katkı maddeleri etkileri ile sektöre destek amacı kılıflı geliştirilen(!) ilaçların, insan sinir sistemi ve psikolojisinde ciddi olumsuz farklılıklar üretmek üzere yarattığı tahripler sonucudur bağımlılıklarımız! Ve bağımlılıklarımıza bağlı gelişen Obezite...

Dolayısı ile Obezite hastalık derken kast edilen ile buradaki bağımlılık hastalığı, çok ayrı kavramlar olup, bağımlılıklarımız dolayısı ile Obez olunabileceğini unutmamalıyız.

Kilolu veya Obez bir kimse; bebeklikten bu güne, yanlış alışkanlıklar ve içinde yetiştiği aile kültürü nedeni ile önce benimsetilmiş kendi seçimleri, sonraki sürelerde ise iradesi dışında fiziki ihtiyacından çok besin içerikleri ve miktarları tüketiyorsa, kendini durduramıyor ve delirircesine açlık ve tüketim krizlerine giriyorsa, bu masum bir irade sorunu olarak da vurgulanamaz!

Madde bağımlılığında ki kriz anı ne ise, obezite için yapay açlık krizinin etkisi de aynıdır. ikisi de kontrol dışı, iradeden bağımsız davranış ve algı bozukluğu veya yetersizliğidir.

Aldığımız her lokmanın içindeki kimyasallar ve yapay katkı maddeleri, zihnimizi etkileyerek; size 3 gün sonra bile durdurulamaz şekilde yapay açlık hissi yaşatıyorsa, kendinizi sürekli aç ve tatminsiz hissediyorsanız, yani; yağı, şekeri, tuzu azaltılmış bile olsa 100 kalorilik ürün tükettiğinizde, zihinsel tahribat sonucu 1000 kalorilik uyuşturucu etkili gıda sandığınız tüketim içerikleri yemek zorunda kalıyorsanız, artık kendinizi iradesiz olarak suçlamayı ve aşağılamayı bırakmalısınız! Çünkü zihniniz ele geçirilmiştir! Kontrol bireysel inisiyatiflerden çıkmıştır. Özgürlüğünüz ipotek altındadır.

Tam Özgür olmayan insanda irade aramak cehaletten, saflıktan öte, AHMAKLIKTIR!

Günümüz sağlık sistemi ve değişik branş uygulamalarına yetkinleştirilmiş temsilcileri, temsil ettikleri her bir alanı sanki Çözümün bütününü yansıtıyor gibi intibalar yaratarak, asıl çözümün küçücük bir birimini temsil ederken; Sorun ile boğuşan insanların bakış ufku daraltıldığı gibi, sebep olunan tüm psikolojik ve sosyal ağır yükler, Kilolu ve Obezlere doğruca yüklenmektedir. Bu kişilere "iradesiz, tembel ve obur" gözü ile "kendine hakim olamayan" zavallı bir varlık olarak aşağılanarak, tam bir çözümsüzlük girdabı oluşturulmaktadır.

işte bu noktada şişman insanlara OBEZ diyerek onların hasta olduğunu vurgulamaya çalışan ve farklı maddi hesaplar ile insanları iradesizlik ve tembellikle suçlayan herkes, gerçek anlamda hastadır! Obezler hasta değil, bağımlı ve konuya ve gerçek çözümlere bilinçli bir şekilde cahil bırakılmıştır.

Zaten obezlerin Hasta olduğu bilinci, bilerek işlenilerek, kişilerin kendi potansiyellerini körelterek, sisteme daha çok bağımlı hale getirmek için özel olarak algılatılmaya çalışılan mevcut tanımlar, OBEZiTENiN KENDiSiNi oluşturmaktadır.

Halk elbette hasta olduğu inancını mazeret olarak benimseyerek, kendilerini suçlayanlara karşı güçlü bir maske oluşturabildiği için, hasta olduğuna inanmaya zihinsel olarak zaten hazırdır. Ve zaten hasta olan, olmayan herkes bu şekilde düşünerek, şişman olmalarına kılıf bulmaktadırlar.

Dolayısı ile sistemi yönetenler ve maddi anlamda nemalananlarda, sistemin köleleri de "obezite hastalıktır" tanımından oldukça memnundurlar.Üstün Performans Uzmanı

HALiL KARGULU
80 lerden sonra, rakamsal bazda artışını, gıda endüstrisinin doğuş dönemlerine bağlamak mümkün. Öte yandan, 60 ve 70 lerde sonrası pek çok haneye giren otomobil lüksü, insanların yayan yaptığı yürüyüşlerle kilo verme avantajlarını da ortadan kaldırdığından, obeziteye yakalanma sıklığı artmıştır.
kapitalizmin insanların götüne göbeğine ilişmesidir.
kiloyu alırken de eritmek için de para harcarsın. tıpkı susadığında 1 liraya aldığın suyu bir buçuk liraya işemen gibi. tıpkı nefes alırken bir ayrı verirken bir ayrı para ödemek gibi birşey.
kahrolsun kapitalizm.
bir arastirmaya gore dunyada obeziteden ölenlerin sayisi acliktan ölenlerin sayisindan daha fazladir.
Yirmi yıl içerisinde Türkiye'nin %30'unu etkilemesi beklenen hastalık.

Yazarların büyük bir çoğunluğu bu sınıfa girecektir herhalde, bütün gün otur entry gir, spor yapma, bol bol tıkın.
genetik olarak da tetiklenebilen bir hastalik turudur.
türkiye de on kişinin altısinda görülen hastalık.
fazla yemek veya abur cubur yiyen insanlarda görülen sağlık sorunudur. eğer şu an bunu okuyan bir obez varsa lütfen kendi sağlığı için yeme düzenini bozsun. obezite sadece görüntüyü değil vücut sağlığını da bozar.
dunya saglik orgutunun yakinda norm haline gelmesinden korktugu durumdur.
Türkiye'de yirmi milyon obez olduğu tahmin ediliyor. Ülkemizde 10 kişiden 3 ü obez!

Bir yeme bozukluğudur.
Harvard Üniversitesinden Prof. Rıfat Atun’a göre, geleceğin sağlık konularının başında şişmanlık ve yaşlılıkla ortaya çıkan fiziksel problemler olacak.

--spoiler--
Birleşmiş Milletler'de katıldığı bir panelin ardından dünya genelindeki sağlık sorunlarına değinen Harvard Üniversitesi Küresel Sağlık Sistemleri Direktörü Prof. Dr. Rıfat Atun, uzun süredir BM'nin ve tüm dünyanın gündeminde olan Ebola gibi bulaşıcı hastalıklara ilişkin bilgiler verdi. ASIL SORUN OBEZiTE OLACAK Prof. Atun, enfeksiyon hastalıklarının yanı sıra dünyayı bekleyen en önemli sağlık sorunlarına ilişkin de, "Gelecek için en büyük problemlerden birincisi şişmanlık ve şişmanlık nedeniyle ortaya çıkan obezite, şeker hastalığı, tansiyon ve kalp hastalıkları gibi kronik sorunlar. ikincisi ise yaşlılıkla meydana gelen fiziksel problemler" değerlendirmesinde bulundu.
--spoiler--
100 kilo birisidir. Seks yapmaz, cunku sisman.
zengin hastalığı.

dünyada olur olmadık her şeye duyar kasıp entel/zeki görünmek öyle bir hal aldı ki, insanlar bu duruma "utanılacak bir şey değil" diye tepki gösteriyor ve kimileri kilolu hallerini sosyal medyada paylaşıp "bakın ben ultra cesur ve özgüvenliyim" mesajı vermekten keyif alıyor. tamamen genetik bir durummuş gibi yansıtarak kaybolmuş bir egoyu geri kazandırma çabası belki de bu. bilemiyorum. ama emin olduğum bir şey varsa o da bu hastalığın zamanında çok yemekten kaynaklandığı. birileri aç yatarken keyif sürmek de denebilir.
şimdi bunun üstüne bi akıllı çıkıp da "hayır bu hormonlardan kaynaklanıyor" şeklinde süper biyoloji bilgisini konuşturacaktır elbet. ona da şöyle açıklama yapayım: bu hastalık fazla güneşte durup kanser olmakla aynı durum. kimisinin teni daha müsaittir kimisinin değil. ama güneşte durmamak senin elindedir.

burger king'lere gidemeyen, dondurmasıyla selfie çekemeyen açları düşünün ve sonra kendi hayatınıza dönüp bir bakın. bunun utanılacak bir durum olduğunu kabullenemeyenlere sevgiler.
şişko ve şeker hastası annemin savaştığı hastalık. yanlış anlaşılmasın kendisi baklavayı böreği çöreği yer ama çevreye zayıflayın der o şekilde yani. kadın şekerim yükseldi derken baklava yiyor arkadaş.
sporunuza dikkat ederseniz fazla bir sağlık sorunu yaşamayacağınız kiloluluk halidir.

bakınız sumocular, o aşırı kilolarına rağmen sağlıklıdır çünkü paso spor yaparlar. gerçi küçükten başlıyorlar sumo antremanlarına ama olsun sağlıklı adamlar. sağlık mühim.
günümüz insanlarında gittikçe arttığı söylenen ciddi bir sağlık sorunudur toplum sağlığı için dikkat etmek gerekir.
Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre dünya ekonomisine yıllık 2 trilyon dolar zarar veren hastalık.
WHO uzmanları, dünya genelinde 2.1 milyar kişinin obez veya fazla kilolu olduğunu tahmin ediyor.
küresel kentleşmenin eseri.
görsel
kişinin hayat kalitesine sekte vuran bir rahatsızlıktır.

http://www.posta.com.tr/s...loya-cikti-haberi-1249020
türkiye'de öyle fazla görülmeyen aşırı kilo hali.

abartı yani yok şu kadar kişiden biri öyle filan. çık dışarı herkes incecik. insanları yanlış yönlendirmeyin. *