bugün

kazakistan tarihinde halkın seçtiği * ilk cumhurbaşkanıdır.
ilk basta turkiyeye soguk davranan nursultan nazarbayev nedendir bilinmez * turk birligine variz demistir. * *
67 ya$ında bir metalurji mühendisi.
olene kadar kazakistan cumhurbaskani secilen kazakistan'in en zengin adamidir.
2006'da 6 yıllığına cumhurbaşkanı seçilmiştir, bir kez daha cumhurbaşkanı olma hakkı bulunmaktadır.
21 ekim 2009 tarihinde 6 bakan ve onlarca işadamıyla ülkemize çıkarma yapacak olan kazak devlet başkanıdır. kazak petrollerinin bakü-ceyhan boru hattı kanalıyla taşınmasının da dahil olduğu önemli stratejik kararları imzalayacaktır. 8 yıldır ilk defa ülkemize gelmektedir.
kazakistan devlet başkanı. dini bütün ve mütevazi bir insandır. kazakistandaki mafya yapılanmasını bitirmiştir, türk dilli ülkeler işbirliği konseyinin kurulmasını sağlamıştır, kamu kurumlarında kazakça konuşmayı zorunlu hale getirmiştir, milliyetçidir yani.
kazakistanın kiril alfabesinden latin alfabesine geçmesini istemiş, tepkiler üzerine bu isteğini ertelemiştir, bunda rusyanın etkisi nedir bilinmez.
rusya ile iyi geçinir ama sevmez..
türkçü bir yapıdadır. türk birliğini destekler fakat diğer türk dünyası liderlerinden destek almaz. 1991 den bu yana ülkedeki rus akımı baya bir azaltmıştır.
bu yıl erken seçimlere gidilmiş ve kendisi tekrardan cumhurbaşkanı sıfatını almıştır.
avrasya birliği fikrinin sovyetler birliği'nin yeniden ihyası anlamına gelmemesi gerektiğini söylemiş kazakistan cumhurbaşkanı.
avrasya'nın entegrasyonunun sovyetler birliği'nin yeniden canlandırılmasının asla mümkün olmayacağını söylemiş kazakistan cumhurbaşkanı.
avrasya birliği hakkında bir takım spekülasyon çıkartılmak istendiğine dikkat çekip "sovyetler birliği'nin yeniden hayata geçirilmesine ne rusya başbakanı vladimir putin'in ne de beyaz rusya devlet başkanı alexander lukaşenko'nun böyle bir düşüncesi yoktur." demiş kazakistan cumhurbaşkanı.
sözlükte yazılanları görünce ne anlatmaya çalıştığını anlayamadığım kazakistan cumhurbaşkanı.
kazakistan imparatoru!!!!!!!!!!!
lan amk çoluk çocuğa karışacam herif hala devlet adamı.
"babamız atatürk'ün dediği gibi; türk'ün türk'ten başka dostu yoktur." diyen kazakistan cumhurbaşkanı. ayrıca atatürk anıtı yaptırmıştır.
Nursultan Nazarbayev oyların %98,7’sini alarak SSCB’den bağımsızlığını ilân eden Kazakistan’ın halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı oldu. (1 Aralık 1991)

Allah uzun ömürler versin büyük Türk lideri.
--spoiler--
24.12.2013 tarihinde Moskova’da gerçekleşen Liderler Zirvesinde Nursultan Nazarbayev, Ermenistan’ın Avrasya Gümrük Birliğine girebilmesi için, Karabağ’ı boşaltması gerektiğini belirtti.
--spoiler--

var ol büyük türk lider.
tarihe not düşelim;

görsel

unutmadan ermenistan'la pazarlığa oturanlara sövelim.
bilge başbuğ nazarbayev ailesi(oğuşu) ile birlikte.(soldan birinci)

görsel
türklerin yeni liderlerinden.
http://alkislarlayasiyoru...n-konusmasi-islam-uzerine
türk dünyasının halihazırdaki yegane başbuğu.
görsel
Mihail Gorbaçov'un sovyetlerin başına geçmesini teklif ettiği, ancak ileri görüşlülükle bunu reddeden lider.
büyük liderdir. eğer ki bir gün turan kurulursa bu gidişle kurulacağı yer türkiye değil , kazakistan olacaktır.
Türkiyenin başında olsaydı turan hayali gerçek olurdu.
Türk dünyasının böyle bir lidere, öndere sahip olması bizim için ve başta Kazakistan olmak üzere Kırgızistan *, azerbaycan, türkmenistan, gagvuzya, Türkistan ve kerimov'dan dolayı haber falan alamadığımız, türk birliği'ni geçtim, türk dili konuşan ülkeler birliğini de bir kenara bıraktım, diğer türki cumhuriyetlerin adı geçince öcü görmüş gibi kaçan Özbekistan için bulunmaz bir nimettir, şanstır. Hepimizin ''onlar rus artık yeaaaa'' dediğimiz kazakistanı ancak bu adam toplayabilir, az biraz türklük bilinci uyandırabilir. Eskiden 'ya biz kendi kendimize gelin güvey oluyoruz, adamların umrunda değil, fırsatları olsa rus milli marşı okuyup, Putin önderimizzzz derler' diye düşündüğüm adamlar turanı kuruyor resmen oğlum. Seviniyorum. Onlarda bu liderler olduktan sonra ben oturup Türkiye için yukarıdaki sözlerimi 'arap' kelimesiyle değiştirip söyliycem.

Son olarak türk akademisinin kazakistan'da kurulmasıyla ilgili;

"Günümüzde türk dünyasını bir araya getiren kimse yok. Eğer bunu Türkiye üstlenirse pan-türkist damgası yer. Kazakistan'da pan-türkizim yok. Bu sebeple kazakistan'da kurulmasını teklif ettim"

Böyle bir insandır. Uzun ömürler dilerim. Turan milli bir ütopyadır ama biz türki cumhuriyetler olarak en-en ve en üst seviyelerde ilişkilerimiz olmalı, hiçbirimizin birbirinden vize talep etmeyi bırak aynı ülke vatandaşları gibi aynı haklarımız olmalı, dış politikayla ilgili ortak karar almalıyız. Tabi ki yakın gelecekte, hele hele AKP devrinde beklemiyorum bunları yani.