bugün

aslında nuri bilge ceylan için fazla söze hacet yoktur.Bunun için ''kasaba''ya gidip ''mayıs sıkıntısı''nı yaşayıp ''iklimler''in etkisinde kalmamak ''uzak'' bir ihtimaldir!.
yıllardır anaç karakterleriyle izlediğimiz hatice aslanı soy, yavuz bingöle ellet sonrada ödül al, oldumu şimdi.
jüriye oynayan başarılı yönetmen.
ilgiyle izliyoruz
cannes film festivalinde jüri üyeliğine seçilmiştir.sana daha ne söyleyelim be abi;saygılar,sevgiler...
ülkesini seven ve sanatıyla uğraşan, gerçekten kaliteli yapımlara imza atan kişilik.
türk sinemasının en büyük kazançlarından..
Cannes fılm festıvali'nde "Bu ödülü birisine adamak istiyorum: Tutkuyla sevdiğim, yalnız ve güzel ülkeme.." deyıp büyük takdır toplayan,
3 mart 2009 yesilcam odul toreni öncesinde "ne başarının ne de başarısızlığın öyle kölesi olmam" deyıp milletin kalbini bir kez daha fetheden gurur duyulası yönetmen.Kendisi bogaziçi elektrik elektronik muhendisliği mezunudur ayrıca.
oyuncuları doğal bir şekilde oynatmadaki becerisi, yazdığı senaryoların hayatın içinden gelmesi, seçtiği müziklerin filmin temasıyla ve havasıyla örtüşmesi, kamerasını bir fotoğrafçı inceliğiyle kullanması ile öne çıkan yönetmen. ama olmuyor kardeşim olmuyor. bu adamın filmleri gişede iki seksen yatmaya mahkum, sadece türkiye içinde değil tüm dünyada böyle olur, inanması zor ama fransada bile bu adamın filmleri gişede iş yapmaz. çünkü sanatını kitleler için değil, salt sanata yönelik kullanıyor. halka inemiyor.
izlenmesi kolay filmler değil çektikleri ve malesef küçük bir azınlık dışında da filmlerini izleyen yok.
üç maymun öncesi işleri ayrı değerlendirmeye tutulması gereken yönetmen.

(bkz: bütçe)
(bkz: olanaklar)
hayatını imgeler üzerine kurmuştur, bu yüzden imgeselliği filmlerine de yansıtmış derin insan.
gerçek kesit ile buluşması olay yaratacak olan fotoğrafçı.
kırıkkale keskin'de yeni filminin çekimlerine başladığı söylenen yönetmen.
cumhurbaşkanlığı kültür ve sanat büyük ödülleri çerçevesinde ödülünü abdullah gül'ün elinden almış bilge yönetmen.abdullah gül'e artık ülkemiz yalnız değil dedirten yönetmendir aynı zamanda.
minimalist sinema anlayışının ülkemizdeki tek temsilcisidir.çehov hikayelerini görsel hale getirir.ülkemizde hakettiği değeri bulamamasına rağmen yurtdışında tanınan ve takip edilen bir yönetmenimizdir.sadelikten yanadır.tüm filmleri tekrar tekrar izlenesi bir şahıstır.
türkiye de ve dünya da son zamanlarda dikkat çeken işlere imza atan boğaziçi elektrik elektronik mezunu, fotoğrafçı, sinemacı insan. filmleri yüz metre öteden bile tanınır; doğal konuşmalar, durgun çekimler ve olay değil de sadece yaşamın belli bir kesitini anlatması bunu sağlar. bunun yanında son filmi iklimler de ufak tefek kamera oyunlarına da başvurmuş, iyi de yapmıştır.
geçtiğimiz sene dünyada en çok para kazanan türk yönetmendir. değerini biz bilmiyoruz, biz izlemiyoruz belki filmlerini ama avrupa' da ciddi bir hayran kitlesi var.
üç maymun filmiyle Cannes'da aldığı en iyi yönetmen ödülünden sonra, tüm salonun önünde canlı yayında "'bu ödülü, tutkuyla sevdiğim, yalnız ve güzel ülkeme armağan ediyorum'' diyerek gerçek bir sanatçı duruşu sergilemiştir.

öyle ülkem soykırım yaptı, onu kesti, bunu kesti diyerek nobel alanları da biliyoruz efendim. insanlık neymiş, öğrensinler.
kesinlikle çok abartılmış bir yönetmendir. hikaye anlatmayı bilmiyor dedirtecek kadar problemli bir hikaye anlatma tarzı vardır. kamera açıları genellikle harika olmasına rağmen her sahnede enteresanlık araması gereksizdir. dialoglar doğal ama sonuçsuzdur. kimileri buna sanat demektedir. hikaye nasıl anlatılır konusunda cem yılmaz'ın yanında bir hafta staj görmesi bile büyük fayda sağlayacaktır. burnunun kalkıklığı buna imkan vermiyorsa en azından hokkabaz filminin kamera arkasını izlemelidir.
söyleşisi için:
http://www.youtube.com/watch?v=z2zGlBWEuhM
pek fazla müzik kullanmaz filmlerinde. ayrıca şahsi kanaatimce çekecek bir şey bulamadığından -heralde- bazı sahneleri abartılı bir şekilde uzun uzun çeker. ama kişiliğine laf söylemem, iyi adamdır.
mustafa altıokların turkmax deki programında seyirciler arasında ikilinin monoton ve zaman zaman birbirlerini iğneleyen sohbetine tanık olduğum yönetmen. nedense bana iki yönetmeni yan yana görmek itici gelmişti.

m.a: bıdı bıdı bıdı bıdı olarak yakalanmış, bıdı bıdı bıdı düşünülmüş bir sahne izledik şimdi nuricim değil mi?

n.b.c: yo hayır,ben aslında öyle düşünmemiştim.

m.a: bıdı bıdı bıdı bıdı

n.b.c: evet

m.a: bıdı bıdı bıdı bıdı

n.b.c: hayır
.......
yerli malı (bkz: Andrei Tarkovsky)
nuriye bilge ceylan olsaydı verirdim. kesin.
o kadar seviyorum.
bu halde olmaz ama... dediğim gibi.

düt: yanlış anladınız lan. amcuhlar sizi.
sacmasapan= s
nuri bilge ceylan= nbc
mekan= turkcell
s- aaa merhabaaa
nbc- ...*
s- dün filminizi izledim * hala etkisindeyim güzel filmdi tebrikler
nbc- ...tesekkürler
s- filmde ki bahar eşinizmiş
nbc-...evet
s- hımm iyi
nbc- ...*
s- peki...
yok ya adamın filmlerinin durağan olması normal, adamın ağzından iki kelime zor aldım film çekiyormuşuz gibi hissettirdi duruyo bakıyo sonra duruyo gülümsüyo ve yine duruyo böyle 1 saat giderdi bu.
olsun yine de cool bi adam karakteristik bi yüzü var sevdim.
iklimler isimli filmiyle yurtdışından * telif hakkı alan ilk türk yönetmen.
sadece zeka kapasitesi yüksek insanların anlayabileceği filmler yapan gelmiş geçmiş en iyi türk yönetmeni.
güncel Önemli Başlıklar