bugün

the little willies solistliği de yapan hatun kişi. her dinlettiğim kişide zenci izlenimi yaratan sesi, beyinde iyi etkiler bırakır. onu keşfeden de arif mardindir.
son albümü yana yana meraklar içerisinde beklenen hatun kişi.
anlatılmaz dinlenir sadece dinlenir.
türkiye'ye geldiğinde hangi şehirde olursa olsun gitmek üzere and içmiş olmama rağmen bir türlü gelmeyen, zamanında bodrumda sahneye çıktığı dönemde keşke canlı canlı izleyebilseydim dedirten, jazz'ın 2000 lerdeki prensesi. paraya kıyıp ny'da izlemek de mümkündür kendisini.
(bkz: not too late) albümü ile yeniden kalpleri fethetmiştir. kulağımızın pasını silmiştir.
yeni aLbümü iLe bana bir kez daha "işte budur" dedirten sanatçı.. güzeL bir ses, şarkıLarında ki muhteşem aLt yapı.. müzik sever bir insan başka ne isteyebiLir ki.. norah jones ruhunuzu rafine eder..
uzun yolculuklar yaparsınız hanı..gece olur..bazılarımız hiç uyuyamaz(ben hiç mi hiç uyuyamam)...ve yolu izlersiniz..aslında izlenecek de pek bir şey yoktur ya yol işaretleri yada olan kazalar...ama bir çizgi vardır hep gözlerden kaçan..göyüzü siyahtır gece ama gökyüzünden daha siyah olan ormanlar vardır.ıkı rengin arasında eşsiz bir karmaşayla bir çizgi oluşur..yol boyunca s'ler çizer..ve genellikle yumuşaktır bu çizilen s harfleri..keskin hatları yoktur..işte o çizgidir norah jones..
oncelikle #37113
79 dogumlu guzel jazz yildizi norah jones, bodrum hadigari barda yirmili yaslarinda sanatini icra ederken, sahne ucretiyle alakali,"zaten begenmedik sesini" baglamli bir gerekceyle turkiye macerasina son verip, yillar sonra "cok begendik sesini" diyen bir baska turkun (arif mardin) produktorlugunde su an kulaklarimizin pasini almaktadir.ne yaman celiski.!
görüntüde güzel yorumda sıradan kalan jazz'cı . kendileri son albümlerinde country'ye kaymışlardır.
dünyaca ünlü ses sanatçısı..

hayranı olduğum tek kadındır diyebilirim..ilk albümünü tamamen tesadüf eseri, kasiyerin tavsiye ile almıştım ki sonradan gidip teşekkür ettim o kasiyere..

bazen düşünüyorum da bir insan aynı zamanda nasıl bu kadar tatlı bu kadar güzel sesli olabilir ve şarkıları bu kadar içten yazar ve aynı içtenlikle söyler diye..izlemiyenler için internette dolaşan bir kaç konser videosunu şiddetle tavsiye ederim..

ne yapıyorum ben ya..
Şu zamana kadar yaptığı kaliteli ve başarılı albümüyle takdir kazanmış şarkıcı. Hem sesiyle hem yorumuyla ayrıca klipleriyle, farklılığını dünyaya kanıtlamıştır.
(bkz: 1 agustos 2007 norah jones istanbul konseri)
sürekli bir gece yolculuğu hali alıyor beni dinledikçe kendisini..
ray charles ile düeti de vardır.
bu dünya ait olup olmadığına karar verilmeyen mucizevi ses.arif mardin in bakkaldan grammy almaya gönderdiği hatun kişi.
cızırtılı bir radyo yayınında ilk dinlediğimde zenci sandığım bir melek. piyano başında yumuşacık vokalini daha sonraları görebildim. türklerle oldukça yakın olduğunu her fırsatta söyleyen minik bir pamuk şekeri.
yağmurlu bir istanbul trafiğinde daha güzel giden bir ses tanımıyorum.
14. uluslararası istanbul caz festivali kapsamında istanbula geliyor. 1 ağustos 2007'de cemil topuzlu açık hava sahnesinde izlenebilecek. malesef biletler tükenmiş.
hayal prensesim.

bir buhramlı günümde internetten beleşe çektiğim şarkılarını hiç umursamadan futursuzca dinleyerek, bir elimde kahvem öteki elimde anlam bulmamış düşüncelerim varken, bu kadının ne dediğini bile bilmeden rahatlamama, bir nevi terapi görmeme, sakinleşip, dinginleşmeme sebebiyet veren pek tatlı bir insan. kendi isteği dışında bana kurdurduğu hayallerimin en azından yarısının sahibi hatun kişilik.

diyorum ki meğer meleklerde şarkı söyleyebiliryormuş.
Bir bayanın bir bayana duyabileceği en büyük hayranlığı duymanıza sebebiyet verebilecek kadar etkileyici sanatçı. o söylerken, siz uzaklara gidersiniz. öyle buğulu bir sesi vardır ve şarkıyı öylesine yerinde söyler ki ses gösterişi yapan ve sürekli bağıran budalalara örnek olası bir kişiliktir. lakin konseri ne zamansızdır kendim adına... bir insanın konserine bu kadar gitmek isteyip de gidememek de... sanırım bu acı da en güzel onun şarkıları ile hafifletilir...

- don't know why i didn't come...
bana hayatımın en büyük üzüntüsünü yaşatan güzeL insan.. konseri için biLet aLmaya gidiyorum tıngır mıngır.. içimde bir sevinç, bir neşe, bir aşk.. ama nasıL.. beLLi değiL.. sıraya girdim biLet için.. bekLiyorum ısLık öttüre öttüre ve sunrise şarkısını söyLeye söyLeye.. neyse.. sıra bana geLdi.. keLimeLer boğazıma takıLdı bir anda.. ufak bir çocuk edasında gözLerimi kocaman açaraktan gişede ki hatun'a "bir tane norah jones biLeti Lütfennnnnn" dedim.. gişedeki nemruuuuutt hatun "efendim norah jones'a biLet kaLmadı" dediği an etrafımı kara bir buLut kapLadı, herkes çirkinLeşti, gözLerim doLdu ve akLımdan şu sahne geçti;

"/nasıL bitti Lan, nasıL bitti!!!!/ diyerekten gişede ki hatunun kafasını tutup onLarca kez masaya vuruyordum.." *

aLLah kimseye yaşatmasın bu üzüntüyü.. artık evde ki 4+1 ses sistemimden dinLemeye devam edeceğim bu güzeL ve ince ruhLu kızımızı.. ama içimde haLa bir umut var.. biri geLecek ve "tuci bende fazLadan norah jones biLeti var, seninde norah jones'u çok sevdiğini biLiyorum beraber gideLim hadi.." aLLahım o gün'ü bana yaşat.. *

seviyorum ama kimi..
en tatLı birisini..
nasıL anLatsam sana..
iLk harfLere baksana.. * * * *
2002'de Türk yapımcı Arif Mardin'in keşifiyle çıkardığı Come Away With Me isimli albümüyle tüm dünyada 20 milyonun üzerinde satış grafiği elde eden ve bu albümden 7 grammy ödülü kazanan caz kadın vokalist.Ağustosun 1'inde istanbul jaz festivaline gelecek olan ve biletleri satışa çıkmış kadın.
şarkılarını muhtemelen yağmurlu ve kaotik bir istanbul akşamında seslendirecek olan amerikalı.
sesinin üstüne yüzünüzü yaslasanız, yüzünüz gıdıklanır, o kadar kadife...
(bkz: i ve got to see you again)* * * *
yorgun ve mutsuzsanız norah jones dan somewhere over the rainbow u dinleyin. herşey çok güzel olacak *
türkiye'ye gelirken "bilet fiyatlarının makul olması, isteyen herkesin onu dinleyebilmesi" şartını koşarak "ay canııım" dedirten insan. sinkin' soon'un klibi ne de güzeldir öyle.