bugün

yilmaz odabasi' nın siiridir;

" nereye gitsem gittiğim benim değil
keder çerçeveliyorum şuramda
sonra bir beşiktaş vapuru denize atıyor esmerliğimi
kuşlar uzaktır sonra
yorgunluktur bulvarlar yine de nihavent makamında

nereye ölsem öldüğüm
benim değil bu panjurlar, bu yollar, iskeleler
artanım böyle ölüme eksildikçe her sabah
ruhsatsız namlularda tetikler benim değil...

sonra imansız, imlasız bir aşkla
o kadın dürtüyor beni uykuda:
“sevgimden ve kendimden korkuyorum
sarıl bana...sarıl bana...”
ve hep erken salıyorum onu sabahın bozgununa
kuşlar uzaktır sonra
yorgunluktur bulvarlar yine de nihavent makamında...

yansam...yansam yandığım benim mi?
artık bir külüm belki o yıkımlardan
ve kalan dağınık, sevgisiz yataklardan
yaslıyım, bozgunum, uykusuzum da
gel iki cehennem olalım günlerin yangınına
ter düşürüp yataklara

kuşlar... kuşlar uzaktır sonra
yorgunluktur bulvarlar yine de nihavent makamında..."
buselik makamının rast perdesindeki şeddidir. geleneksel notalama dikkate aldığımızda güçlüsüleri 8. derecedeki neva perdesi ve 4. derecedeki rast perdesi, durağı 4. derecedeki rast perdesi olan makamdır. nihavend makamında rast birinci güçlü olursa hüzünlü, neva birinci güçlü olursa sevinçli etki oluşturur.
(bkz: gözlerinin içine başka hayal girmesin)
--spoiler--
nihavend makami

kelime anlami : iran’da luristan eyaletinde hamedan’ın güneyinde tarihi bir ilin adıdır.

açiklama : ilk defa 2. mehmet’e ait eserlerde görülmektedir. rast perdesi üzerinde buselik beşlisine, neva perdesinde kürdi veya hicaz dörtlüsünün eklenmesiyle meydana gelir. seyri inici-çıkıcıdır. buselik makamının sol rast perdesi üzerindeki şeddidir. sol rast perdesinde buselik makamına tbtt+hicaz sas veya kürdi btt eklenmesi ile oluşur bazen saba mak.kss de kullanılır. en eski makamlardandır. ebu-selik kelimesinden geldiği söylenmektedir (güzel yazma ve söyleme yeteneği).

psikolojik etkisi : insana barış,rahatlık,kuvvet,sakinlik,huzur duygusu verme gibi özellikleri vardır.

sağliğa etkisi : kan dolaşımı, karın bölgesi, kalça, uyluk ve bacak bölgelerine etkilidir. kulunç, bel ağrısı ve tansiyon rahatsızlıklarına faydalıdır.kasları rahatlatır.akıl hastalıklarına etkili olduğu konusunda önemli bilgiler ve çalışmalar vardır.

astrolojik etkisi : oğlak burcu,yay burcu. satürn, jüpiter. toprak- ateş tabiatlı. sıcak-kuru yapıdadır. sarı safra, gündüz ve erkek bağlantılıdır.

zamana etkisi : öğleyin, öğleden sonra ( ikindi ) zamanı etkilidir.

ülke etkisi : avrupalılara etkilidir.

örnek eserler : bakmıyor çeşm-i siyah feryade,kimseye etmem şikayet,ben aşkı ilk defa senden tanıdım,doymadım sana ağlarım ah ederek yana yana,gizli aşk bu,inleyen nağmeler,ağlamakla inlemekle,beklenen şarkı,bir ihtimal daha var,gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar,gündüzüm seninle gecem seninle,bir ilkbahar sabahı...
--spoiler--

http://tsmnota.com/detail...d63515dbaccad4ab9e5640356