bugün

yarısı türk olan karakterdir, bunu burada açıklıyorum. annesi her ne kadar rus olarak bilinse de shibumi 'nin satırları arasında annesinin hun kökeni, ve ona kalsa soyunun atilla 'dan geldiği ayrıca bununla gurur duyacağı yazar. diğer yarısı almandır. (the usual suspects 'in kayser soze 'si de anne tarafından türk, baba tarafından almandı.)

shibumi genç yaşlarda okunursa insanın kişiliğine yön verebilecek bir karakterdir. bende öyle oldu en azından.
tam adı: nicholai alexandrovitch hel'dir *
Kendisinden de adını edindiğim, harikulade bir insan olan Nicholai Alexandrovitch Hel. Saygıdeğer Trevannian'ın kitabında bilgilerden gecip basitlige varmis ve bu basitliği büyük bahçesinde sade bir çiçek yetiştirmesiyle de görebileceğimiz, elde edilemeyen ancak kesfedilen bazı ekstaz halleri olan, üç yıl hapis edildiği dört duvar arasında yakınsal algılama tekniğine sahip olmuş ve bu algılama tekniği sayesinde fotoğrafı dahi çekilemeyen, dünya genelinde eflatun renkte karta sahip olan 4 kişiden biri olan bu insanımsı karakter, evet Nicholai Hel. Yakın zamanda filmi çekilecek duyumunu aldığım bu roman -shibumi- , komplike bir hayat düzenine sahip olan ve basitliği arayanlar için birebir diyebilirim. Aşırı abartı olduğuna inanılır bu romanın ve öyledir de; ancak hayal gücü geniş olan insanlar için tam okunası roman. Korkum ise Nicholai Hel gibi ,birgün birinin eline bir kart yada kalem alıp birini öldürmeye çalışmasıdır. (not: Nicholai Hel'in birini öldürmesi için normal bir odada 200 adet ekipman mevcuttur * )
(bkz: nicholaihel)
bir yanı james bond, bir yanı rocco siffredi, bir yanı karl marx.

dünyanın en enteresan adamı.
ceza vermek amacı ile düşman hatuna süper bir sevişme armağan eden adam. * *
her kadının gönlünde yatan, yatağında yatması arzulanan, yeşil gözlerinin tahayyülü ile göz kamaşan, padawanın olayım abi denilesi insan.

çekilmesi beklenen * sinema filminde keanu reeves tarafından canlandırılacağı söylenen üstinsan.
yeminle söylüyorum trollük falan kasmadan konuşuyorum. düşük zekalı, umutsuz insanların kahramanı olduğunu düşünüyorum. var edeninin önüme koyduğu kahramana ait detaylar inanılmaz çelişkili, kabul edilemez mantıksızlıklarla örülü, bir masal için bile zoraki. uzun uzun anlatamayacağım, sıkılıyorum artık nicholai hel gibisini takdirin ne tür arızalardan sebeplendiği gibi konulardan. eğer, siz de kendisinin hikayesini okuyup idol eylemiş iseniz, eyvallah. benim için insanlara bu kahramanı sevdiren şey kendi iç çelişkileri, hayat anlayamamaya bağlı yanlış ve çarpık değerlendirmelerdir.
mükemmel ve sıkıcı. bu yüzden sanırım çok seviyorum.
shibumi'yi okuyanları kendine hayran bırakan insan üstü varlık. Margaret Mitchell'in rhett butler'ından sonra trevannian nicholai hel'i ile keşke bende böyle biri olabilseydim diyeceğiniz bir karakter.
neden hala beyaz perdede göremediğimize şaşırdığım kitabın muazzam karakteri. adamdır, insandır. hayali olduğunu bilseniz de her aklınıza geldiğinde hayranlık uyandırır.

--spoiler--

sponsorlu link: görsel

--spoiler--
http://galeri.uludagsozlu...n-i-beğenen-erkek-526560/
bazen uzun süre boyunca tek başına kalan ve düşüncelerini süzgeçten geçiren karizmatik kahraman.
Arabası eski kasa köşeli volvodur. Arabasını hiç sevmez. Her bindiğinde yumruk atar.
güncel Önemli Başlıklar