bugün

Rusya Neil Armstrong'un Ay'a basmadığını iddaa ettiği kanıtlarıyla birlikte bir belgesel yayınlamıştır ancak ABD bu belgesele cevapsız kalmıştır. Takdir sizin.

Edit: http://www.bilinmeyenler....-kultur/ay-yolculugu.html belgeselle ilgili bir şey bulamadım ama bu site de nedenlerini yazmışlar.

Edit: www.youtube.com/watch?v=ZgE1FBRywDc
youtube da moon landing hoax fake falan yazarsanız izleyebileceğiniz görüntüler. Aya ayak basma bir film setinde çekilmiştir, hatta prova yaparlarken yukarıdaki ışık techizatı astronotun kafasına düşüyor, stop kestik diyorlar. Bu video hala duruyorsa mutlaka izleyin.
mümkündür. Olur gider.
Mümkündür. (bkz: abd)
Doğrudur. Tüm ay seyahati boyunca ellerinin üstünde gezmiştir.
http://www.youtube.com/watch?v=mouUUWpEec0

linkinden izleyebileceğiniz gibi aya kimse gitmemiştir bugüne kadar.
mümkündür. görüntüler şüpheli ve ileri sürülenler mantıklı görünüyor. Ayrıca, NASA'nın, bu iddialara tek tek verdiği cevapları da buldum wikipedia'da. bana biraz üfürükten geldiler.
ayrıca dönem çok önemli. soğuk savaşın en cafcaflı zamanı, ayyuka çıkmış bir uzay yarışı var SSCB ve dolayısı ile kominizm ile.
Üstüne üstlük, ABD, vietnam savaşı yüzünden gol üstüne gol yiyor. yani, acilen gündemin böyle bir bomba ile değişmesi, amerikan halkının "amuğa koyduk mistır prezidant!!!11!" demesi gerekiyor.

(bkz: işte bunlar hep abd).
kesinlikle doğru olan iddiadır.

işin garibiyse aya gitmeyen amerikalıların bu yalanını ruslara nasıl yedirdiğidir.
rusların uzay a gitmesiyle amerikanın sidik yarışına dökmesi durumundan çıkmıştır.
Aya hiçbir insan gitmemiştir. Film stüdyolarında çekilmiş sahte ay inişlerinin yüzlerce çekim hatası youtube da mevcuttur.

insanlı ay seyahati palavrasını Amerika 1972'de durdurmuştur. O günkü kamera teknolojisi insanları kandırmaya müsaitti. Bir sorarsanız 1972 den beri niye gitmiyorsunuz hemşerim, hadi bir daha deneyelim de görelim nasıl gidiliyormuş diye ehem öhüm karıştırma filan diyebilirler.
doğruluğu eldeki verilerle kabul edilemeyecek iddiadır. gitmiş de olabilir, gitmemiş de...

ama şu garip geliyor.

abd'nin film stüdyosunda ay'da yürüyüş çekimi hazırladığına inanıyorsan, sscb'nin ve abd içindeki kimi işgüzarların sonradan aslını fake gösterecek çekimler yapması ve bu videoları yayması da mümkündür. hatta çok daha mümkündür.

aslında ay'da yürüyüş yukarıda belirtildiği gibi bir soğuk savaş propagandasıydı ve işlevini gördü, bitti. şimdi vatandaşlar istediği zaman çıkabiliyorlar, hatta ruslar da insanlı uzay seyahatleri yaptı. yetmedi, uzayı bir uydu çöplüğüne de dönüştürmeye başladılar. örnekler alıp getirdiler ve yakın zamanda turistik amaçlı uzay seyahatleri planlıyorlar. adam uzaya çıkıp dünyaya atladı.

iş sadece bununla da bitmiyor. yakın zamanda uzay, büyük kargo hareketleri için de bir üs olarak kullanılacak ve çok daha pratik ve ucuz olacak. hemen hemen ankara-istanbul mesafesinde bir uzaklıkla kargoyu amerikadan yukarı kaldırıp, uygun zamanda yine aynı mesafede bir seyirle çin'e indirebilecekler. yaklaşık 1000 km de bu işi hallederlerse ve dünya açık bir pazar olma yolunda böyle hızlı seyrederse (arap baharı, ırak işgali, iran'ın durumu vb.) seyreyleyin gümbürtüyü. bir de çin bu işi yaparsa düşünemiyorum bile.

neymiş feykmiş. valla dostum feykecekler bizi. sözüm bundan ibaret.
--spoiler--
abd'nin film stüdyosunda ay'da yürüyüş çekimi hazırladığına inanıyorsan, sscb'nin ve abd içindeki kimi işgüzarların sonradan aslını fake gösterecek çekimler yapması ve bu videoları yayması da mümkündür. hatta çok daha mümkündür.
--spoiler--

Çekim hataları O zaman televiyonlarda abd nin yayınladığı görüntülerin bugünkü teknolojiyle zoomlama, yavaş ve hızlı oynatılmasıyla üzerinde yapılan incelemelerle bulunmuştur. Yani adamların kendi yayınladıkları orjinal görüntüler inceleniyor. Bunlar youtube da var. Astronotların sırtlarındaki teller, zıplayınca yere düşme hızları, ay yüzeyindeki farklı günlerdeki çekimlerdeki çelişkiler, zoomlayınca görülen yerde unutulmuş kola şişesi, yiyecekler vs. hepsi youtube.da var. Açıklayanlar da bilim adamları.

Soru basit? kırk yıldır neden bir insan aya gidemiyor. Ama insansız olanları halen gidiyor. Alt tarafı bir insan daha koyacaksınız modülün içine, hadi olm daha önce yaptınız ya. Kırk yıldır hiç bir astronot, bilim adamı, devlet merak etmiyor mu bir gideyim diye, ben de bayrak dikeyim diye.
aya gitmişse bile muhtemelen yer çekimi ve denge unsunları yıllardır yaşadığı gezegenden bu kadar farklılık gösteren bir yerde mekikten yüzeye inerken ilk adımda dengesini kuramayıp, ayın peynirimse yüzeyine göt üstü oturmuş olabileceği ihtimalinden yola çıkılarak doğru bir önerme olduğu varsayılabilir.. sonradan doğrulduysa bilemem tabi.
doğrusu asla kesin olarak bilinemeyecek bir iddiadır.

benim kastettiğim görüntüler başka görüntüler. yani astronot ay'a ayak basarken tepesine düşen set ışıkları, "kestik kestik" diyen yönetmen ve sete giren takım elbiseli adamlar vs. bunlar sonradan asıl görüntüyü taklitle sette çekilmiş ve bilerek çekim hatası yapılmış olabilir.

orijinal görüntü üzerinde yapılan incelemeleri izlemedim ve izlesem dahi gerçeği ayırdedebileceğimi sanmıyorum. bilim dediğiniz şey, bu ve benzer konularda çok ideolojik ve politik olabiliyor. dolayısıyla güvenilirliğini test etmek için ancak kendi bilim düzeyinize güvenebilirsiniz ki ben şahsen o seviyede değilim.

pekala orijinal görüntülerin üzerine teknolojik imkanlarla kola şişesi eklenmiş, düşüş hızlarıyla oynanmış vs de olabilir. önce o görüntülerin orijinalliğini test etmek lazım.

bununla beraber, görüntüler tamamen sahte, bu adamlar ay'a felan çıkmamışlardır da diyemem, görüntüler güvenilir muhakkak çıkmışlardır da diyemem.

bildiğim şu, o yıllarda mesela türkiye, eğer feykse feykin tillahını yaparak uzaya çıktık dese kim inanırdı? elbette kimse. çünkü o potansiyel, alt yapı yatırımı ve bilim düzeyi yoktu. görüntüler feykse bile, abd en azından bu şartları sağlayabilecek düzeydeydi ve bu bile o yıllarda psikolojik olarak büyük bir etkendir.

o günden bugüne uzay çalışmalarında gelinen nokta da, bu potansiyelin, alt yapı yatırımlarının ve bilim düzeyinin fos olmadığını da ortaya koyuyor. ben meseleye bu açılardan bakıyorum.
bir iddiadır. Ancak aya iyi bir teleskop ile bakıldığında o ayak izlerinin hala orada olması maalesef bu iddiayı çürütüyor.
çok önemsiz bir bilgi sonuçta o adam aya ayak bastı diye dünyada değişen hiçbir şey olmadı, bunu bu kadar abartmak saçma zaten aya ayak bastığıda kesin değil.
ilk adımı aydan beklemiş ve aydan da karşılık alamamış. Tıpkı bizim gibi değil mi kezban?
(bkz: rammstein- amerika)
sürekli üzerinde dönüp dolaşılan konulardan birisidir. aya inilmiştir. inilmesi için gerekli teknoloji ve imkanlar o zamanlar dahi vardı. 1957'de sovyetlerin uzaya yuri gagarin'i göndermeleriyle abd ile sovyetler arasında uzay yarışı başlamıştı.

böyle büyük bir yalanın ortaya çıkarılması, abd'nin soğuk savaştaki prestijini yerle bir eder, sovyetlere büyük yarar sağlardı. abd bunu göze alamazdı. öte yandan, sovyetlerin izleme teknolojisi ve bilgi ağı, böyle bir yalanı tespit ederdi. kaldı ki, daha sonra pek çok kez aya inildi. aya inilmediği şehir efsanelerinden birisidir.

aya yapılan ilk apollo-11 seferinde, ayın etrafındaki kartal modülünde kalarak aya ayak basmayan ilk astronot michael collins'tir.