bugün

ayrıca bu isim bir tekerlemeye de alet edilmiştir, şöyle ki:

oy münevver münevver
karpuz gibi memeler
gel gidelim hamama
otur benim kamama...
(bkz: manowar)
nazım hikmet'in piraye'den sonraki hanımıdır.Piraye yi onun için bir mektupla terk etmiştir ve piraye ye yazdığından daha fazla şiir yazmıştır ona.Nazım'ın dayısının kızıdır aynı zamanda.. münevver daha yeni vefaat etmiştir ama onun öldüğü hafta cahil medya pirayeye olan mektupları yayınlamıştır sürekli..
dünyanın en güzel ismi*
aydınlatılmış, parlak ışıklı, bilgili anlamınını taşıyan isim...
genellikle aydın kimseler için kullanılar kelimedir.
cengiz özakıncı'nın romanının adı.( kızı bengü'ye ithaf etmiş bu bilgi gereksiz biliyorum ama çaylakken 40 karakterden daha kısa entry giremiyorum kardeşimmm )
ışık saçan.
nurlanmış, aydın.
aylardır gelişmeleri takip ettiğimiz korkunç cinayet film oluyor.

filmin yapımcısı "bizim bu çalışmadan kesinlikle maddi bir beklentimiz yok.başka münevverler ölmesin, aileler çocuklarına karşı daha duyarlı olsun istiyoruz.amacımız bu doğrultuda toplumsal bir mesaj vermek.çok olumlu tepkiler alıyoruz.birçok oyuncu hiçbir ücret beklemeden bu projede yer alabileceğini, firmalar da sponsor olabileceklerini söylemek için arıyorlar bizi.türkiye'nin kanayan yarası olan bu olayı sinema aracılığıyla ölümsüz bir belge haline getirmek istiyoruz." demiş.

şimdi ilginç gelecek biliyorum ama aklıma brezilya'da faili meçhul cinayetleri konu alan yapımcı wallace souza geldi..bu arkadaş reytingleri arttırmak için tetikçi ayarlıyor, adamı öldürtüp anında olay yerine damlıyor ve bu müthiş gelişmeleri izleyiciye aktarıyor..geçenlerde filmin adını "münevver" olarak seçen yapımcı filmin yapılmaması karşılığında para teklifi aldığını açıklamıştı..oturuyorum ve çok mu malız diye düşünmeye başlıyorum.öncelikle olayın başına dönelim ve arkamıza yaslanalım.

şuraya gitti, şu olmuştu, yok aile sırrıydı vs..her ne boksa.küçük bir kız bir cani tarafından katledildi.ailesinin içi yandı..haberi ilk izlediğimde dondum kaldım.sonra yine haberlerde "o" vardı.cinayet gününden bu yana hergün yeni bir gelişme izliyoruz türkiye'de ilk defa cinayet olmuşçasına.bir yandan bu devam ederken, diğer yandan da bu işten rant sağlayanlar türemeye başladı.münevver'in ailesini ve o piçin ailesini karşı karşıya getirmeye çalışan programlar, telefon bağlantıları vs.velhasılıkelam sivri zekalı olduğunu sanıp, rant hırsının üzerine "diğer aileleri uyarmak istiyoruz" diyerekten kutsal cilası çeken biri çıktı.ülkemizde üzerine dikkat çekilmesi gereken bir konu da kalmadı bu arada!ne de olsa hayatta en hakiki mürşit film ve bütün sosyal meseleler "ele alındı"!

hayretle izlemeye devam ediyoruz gelişmeleri..bir yandan wallace souzalar, bir yandan kana susayanlar ve kan üzerinden hesap yapanlar.hadi hayırlısı.
kökü nur olan, arapça kelimedir.
(bkz: münevver saime)
Bir munevver tanimistim. Gozlerinin rengini cozemeden uctu gitti demis şair. Oyle bi sey işte.
Münevver günümüzün aydın insan tanımının Osmanlıca karşılığıdır. Yani okuyup ,duyduklarını sorgulamadan kabul etmeyen, merak içinde araştıran, devamlı gelişim gösterme çabasında olan insan profili kastedilmektedir.
Bir kız ismi olan ayrıca "nurlanmış" anlamına da gelen arapça kelimedir.
Bu adı duyunca aklıma Cem gariboğlu geliyor.gitar kabında parçalara ayrılmış ceset.solan gencecik bir hayat.halrn daha Cem gariboğlunun öldüğüne inanmıyorum.
Ar. - Entelektüel.
Güzel bir isim. Evet.
Aydın anlamına gelir.
ar. aydınlanmış, aydın, ışık saçan.