bugün

1980'de Joey DeMaio tarafindan kurulan amerikali heavy metal grubu. Ilk albümleri Battle Hymns'i 1982'de cikarmislardir. O zamanki line-up'i söyledir :
Joey DeMaio - bas gitar
Ross The Boss - gitar
Donny Hamzik - davul
Eric Adams - vokal

Simdiki line-up ise su sekildedir :
Joey DeMaio - bas gitar
Karl Logan - gitar
Scott Columbus - davul
Eric Adams - vokal

6 Agustos 2005'te Rock The Nations 3 festivali dahilinde Yedikule Zindanlari'nda calmis babalardir ayrica. Bir de Karl Logan'in bir motocross hevesi vardir ki; mütemadiyen bacagini kirmakla mesguldür abimiz. 24 Ocak'ta kendisi yine bir motorsiklet kazasi gecirip sol kolunu incitmistir. Böylelikle grubun 2006 Avrupa turnesi ileri bir tarihe ertelenmistir.
harika bir eglence grubudur. alti agustos'ta turk hayranlarini da costurmustur, tabiri caizse kendinden gecirmistir. fazla kaptirip savasci olmamak lazim, var oyle olanlar da ondan soyluyorum.
her ne kadar daha cok ortaokul ergen metalcisi düzeyinde olsa da, arada bir dinleyip de gaza gelmek icin birebirdir. sarkilari eslik edilmek icin en uygun metal grubudur. her dinledigimde aklima 6 agustos 2005 gecesi gelir ve tüylerim diken diken olur bir de.
manowar'in ilk albümü battle hymns'in besinci parcasi. cok kofti bir sarkidir kanimca. ama bu dinlemedegim, sevmedigim, gaza gelmedigim anlamina gelmez.

sözlerini de yazayim tam olsun :

We Met On English Ground
In A Backstage Room We Heard The Sound
And We All Knew What We Had To Do

We Called The High Command
Requested Leave To Make A Stand
And In The Field We Grew And We All Knew

Soon The Time Would Come For Us To Fight
Destination Now In Sight

Oh MANOWAR
Born To Live Forever More
The Right To Conquer Every Shore
Hold Your Ground And Give No More

Our Fight Will Never End So We Call On Partisans
To Raise Your Hands And Take Our Stand

Look Sharp When Duty Calls
Where We March Cities Fall
And The Strong Survive
And Take Our Side

Now The Time Has Come For Us To Fight
Target Waiting In Our Sights

Oh MANOWAR
Born To Live Forever More
The Right To Conquer Every Shore
Hold Your Ground And Give No More

MANOWAR
Born To Live Forever More
The Right To Conquer Every Shore
MANOWAR
Born To Live Forever More
MANOWAR
Born To Live Forever More
The Right To Conquer Every Shore
Hold Your Ground And Give No More
Born To Live Forever More
The Right To Conquer Every Shore
MANOWAR
şarkılarından warriors of the world united'ına bayıldığım gruptur.
seneler geçmesine rağmen çizgisinden hiç sapmayan hayvanlar gibi çalan (bkz: hail and kill) (bkz: brothers of metal) (bkz: holy war) (bkz: the power of the thy sword) (bkz: carry on) ve burada aklıma gelmeyen sakat ötesi parçaları yapmış abd li metal grubu.
Geçtiğimiz yaz Yedikule Zindnları'ndaki konserinde,konser alanının atmosferine bir de gök gürültüsü ve yağmur eklenince korku filmi seyredercesine korktuğum metal müzik yapan guruptur.
black, wind, fire and steel gibi bi şaheseri bizimle tanıştırmış gruptur.
oooow manowar kuzu var koç var manowar

kıroyuz biz atlet giyeriz
kaslıyız biz motor süreriz

ooow kırolar manowar
kings of metal gibi albume imza atmis asmis grup.ancak turk dusmanlaridir.eric adams in sesi buyeleyicidir.irkci bir grup olmakla beraber,surekli savas icerikli sarkilar yaparlar.warlord sarkilari enfestir.
rock the nations 2005 te yedikule zindanlarında verdikleri konserde grubun solisti eric adams türk bayrağı açarak türk düşmanı olmadıklarını göstermiştir.
(bkz: spirit horse of the cherokee)
(bkz: heart of steel)
metale dörtlük anlayışını kabul ettirmiş sapına kadar hececi koşmaları ve koçaklamalarıyla ünlü halk ozanlarından oluşmuş grup... bestelerinde savaş, metal kardeşliği, kahramanlık gibi destansı konuların yanında doğa sevgisi yar sevgisi sıla hasreti gibi alternatif lirik konulara da değinmişlerdir.
2006 sonbaharında Rhapsody ve Holly Hell gruplarıyla birlikte tekrar ülkemize gelecek olan ve istanbul ve ankarada olmak üzere 2 konser verecek olan grup.
çok frp oynamış adamlardan kurulmuş grup.
Kendilerini savaşçı zanneden aslında harika müzisyen olan insanlardan kurulmuş heavy metal grubu.6 Ağustos 2005 de herkesi şaşırtarak Türkiye'ye gelmişlerdir.
(bkz: Kings Of Metal)
AyrıcaBattle Hymns albümünden bir şarkı.
kesinlikle Türk düsmanı olmayan gruptur.
belden aşağı espri yapan adamlardır. kaslılardır. motorla sahneye çıkarlar. finlandiyalıları götürürler. dio'ya laf söyletmezler. ölmek için doğmuşlardır. doğmak için başka nedenleri de vardır ama onlar ayıptır söylenmez. bu müziğe kötü diyenlere biz nederiz diye sorarlar.

(bkz: fuck you)
(bkz: alternatif dogma nedenleri)
Sabbath ingiltere de New Castle City Hall'da bir gösteride çalarken Joey ManOwaR'un gerçek gitaristi Ross The Boss'la tanıştı.O sırada Ross The Boss, Sabbath destekli bir grup olan Shaking Street için çalıyordu.Her ikiside içlerindeki bu metal sevgisini paylaştıkları için ManOwaR fikrinde birleşmeleri uzun sürmedi. Daha sonra metalin en büyük sesi olan Eric Adams ve baterist Donny Hamzik'i bulduktan sonra ManOwaR ilk albümleri olan BATTLE HYMNS'ı çıkardı.

ManOwaR yeni bir firmayla anlaştığında kayıt kontratlarının imzasını kanla attılar( böylece bir ilke daha imza atmış oldular). ikinci albümleri INTO GLORY RIDE da göze çarpan en önemli şey bagetleri müthiş bir şekilde kullanan Scott Columbus oldu öyle ki Scott'un korkunç vuruşları karşısında standart bateriler dayanmıyor, paramparça oluyordu, bu yüzden özel yapım paslanmaz çelik baterilere ihtiyaç duydular.

Altı günde kayıtları ve miksleri hazırlandı, ManOwaR'un üçüncü albümü HAIL TO ENGLAND adını taşıyordu. Bu albüm gruba Great Britain turnesinin haberini veriyordu.Vikinglerin 878'de kuzey ingiltere yi işgalinden beri böyle büyük bir güç görülmemiştir. Dördüncü albümleri SIGN ON THE HAMMER'in desteği ile grup SPECTACLE OF MIGHT adlı turnelerinde her yeri ezip geçerken bütün Avrupa ManOwaR'ın sesini duymuştu bile. Bu olaydan sonra ManOwaR dünyanın en yüksek sesli grubu olarak Guinnes rekorlar kitabına geçti.

SIGN OF THE HAMMER'in hemen ardından grup FIGHTING THE WORLD isimli albümü piyasaya sürdü. ManOwaR bu albümlerinde bütün Avrupa da fırtınalar estirdiler. ManOwaR bu sel gibi sürüyü tatmin edebilmek için daha vahşi, daha gürültülü ve daha sert çalıyor, hayranları sahnede onlarla birlikte şarkı söylüyor hatta gitar çalmaya bile davet ediliyordu.

Grubun bir sonraki albümü KINGS OF METAL geniş hayran kitlesi tarafından grup üyelerine adanmıştı. Grup The Crown And The Ring parçasını 100 kişiden oluşan kilise korosuyla birlikte yapılan kaydı için Birmingham daki st.Paul katerdraline gitti. Bu görkemli yapıtta KINGS OF METAL daki diğer parçalarında olduğu gibi tam bir orkestranın özelliği vardı. Bu dönüm noktası olan kaydın ispatı için tam iki turne gerekti. Hayranları grubun yeni takdimi için tam 4 yıl bekledi. Bu zaman zarfı içinde ManOwaR New York ta kendi stüdyosunu kurdu, bu stüdyo ya besteci Richard Wagner'in evinden sonra Haus Wanfried adı verildi. Ordan grubun yedinci albümü THE TRIUMPH OF STEEL çıktı. Bu albümde 70 dakikalık metal gücünü duymak mümkündü. Homer'in The Illiad adlı eserinden esinlenerek yapılan Achilles Agony And Ectasy isimli şarkı tam 28 dakika sürüyordu. THE TRIUMPH OF STEEL albümü Almanya da listelere 39 numaradan giriş yaptı ve hiçbir single veya klip yayınlanmadan 8 numaraya kadar çıktı. Albüm Yunanistan da piyasaya sürüldüğünde ManOwaR hayranları yeni CD'yi ilk dinleyenler arasına girebilmek için Atinadaki en büyük müzik mağazasına hücüm ettiler.THE TRIUMPH OF STEEL albümüne talep o kadar çoktu ki aceleyle piyasaya daha fazla kayıt sürüldü. Atinadaki ilk konserlerinde grup 15.000 metal manyağına karşı çaldı.

Manowar sözlerinde bir çok konuyu işler, bunları kabaca sınıflandırırsak şöyle bir sonuç elde edebiliriz:

-Savaşlar/Kahramanlık :
Grubun en çok işlediği konudur.Eski zamanlardaki savaşları anlatan grup, bu şarkılarıyla coşturucu bir hava yaratmaya çalışır.Günümüzdeki kitlesel savaşlara hiç değinmeyen grubun, eski zamanlardaki bireysel savaşları anlatmasının nedeni, bireyin hayata karşı verdiği mücadeleye dikkat çekilmesinin istenmesidir.
Şarkılar:Manowar, Dark Avenger, Battle Hymn, Gates of Valhalla, Hatred, March for Revenge, Blood of my Enemies, Kill with Power, Hail to England, Thor, Mountains, Sign of the Hammer, The Oath, Violence and Bloodshed, Defender, Black Wind Fire and Steel, Heart of Steel, The Crown and the Ring, Kingdom Come, Hail and Kill, Warrior's Prayer, Achilles Agony and Ecstacy, Ride the Dragon, Spirit Horse of Cherokee, Burning, Power of thy Sword, Courage, Outlaw, King.

-Mistik Öğeler :
Manowar belli bir inanca bağlı olmadan bir çok mistik öğeyi şarkılarında kullanmaktadır.
Şarkılar:Gates of Valhalla, Revelation, Each Dawn I Die, Bridge of Death, Guyana, Ride the Dragon, Demon's Whip, Spirit Horse of Cherokee, My Spirit Lives on, Power.
Ayrıca Master of the Wind ve Kingdom Come parçalarında grup ölümü anlatmaktadır.

-Heavy Metal / Sahte Metale Karşı Mücadele :
Şarkılarında Heavy Metal'ı yücelten ve sahteciliği yeren, Heavy Metal'in para kazanmak amacıyla yapılmamasını vurgulayan grup, Sahte Metale Ölüm sloganıyla sahte metale karşı savaş açmıştır.Ayrıca dinleyicilerine olan saygısını hiçbir zaman yitirmeyen grup, bazı şarkılarını dinleyicilerine adamış ve onların büyüklüğünü anlatmıştır.
Şarkılar:Metal Daze, Manowar, Secret of Steel, Gloves of Metal, Army of Immortals, Black Arrows, All Men Play on 10, Fighting the World, Blow your Speakers, Carry On, Holy War, Kings of Metal, Blood of the Kings, Metal Warriors, Brothers of Metal, The Gods Made Heavy Metal, Number One, Today is a Good Day to Die, Warriors of the World

-Motosiklet :
Grup, tam dört albümünün açılış parçalarında bu konuyu işlemiştir.
Şarkılar:Death Tone, Warlord, Wheels of Fire, Return of the Warlord.

-Sex :
Grup sadece üç parçasında bu konuyu işlemiştir.
Şarkılar:Animals, Pleasure Slave, Lady Marmelade.

-Toplumsal Sorunlar :
ilk albümünde birkaç şarkıda bu konuya yer veren grup, diğer albümlerinde bu konuya fazla değinmemiştir.
Şarkılar:Fast Taker, Shell Shock.

Manowar'un adı ise Man Of War tamlamasından geliyor.Joey de Maio'nun bu konudaki açıklaması ise, hayatın her zaman bir savaş olduğu yönünde.Ayrıca Manowar eski bir savaş gemisi türü... *
metal işleri ile ilgili bölümde okuyan ve çalışanları motive etmek için günde üç kere hoparlörlerden yayınlanası şarkıları bulunan efsane heavy metal grubu.
(bkz: Kings of Metal)
Metal imparatorluğu kuracaklarına inanmış grup.
en maço tipli metal grubu. gaz şarkı yapmada üstad olmuşlardır artık. hail and kill ve blood of the kings gibi gaz sarkılarının yanında heart of steel adında bir şarkıları vardırki artık metalci milli marşı ünvanını almıştır kimi kesimlerce. *
dadaloğlu yada köroğlu eğer yaşasaydı bu grubun solisti olurdu
manowar (ç)
Gündemdeki Haberler