bugün

herhangi bir sosyal konu ve sorun üzeride uzman kişi veya kişilerle yapılmış konuşmaları yansıtan yazı türüdür.
özellikleri:
gazete ve dergi yazılarıdır.
görüşme yapılacak kişi uzman olmalıdır.
görüşmeler yorum katılmadan aynen kaleme alınmalıdır.
görüşme kayıt cihazıyla kaydedilir.
yüz yüze görüşmedir.
içten, samimidir, nezaket kurallarına uyulur.
mülakat metinleri, öğretici ve ufku genişleticidir.
mezun olduktan sonra işverenlerle sıkça yapılan görüşmelerdir.o kadar fazla yapılır ki, senelerinizi alır. artık profesyonel bir mülakatçısınızdır. * işverenin tecrübeniz var mı sorusuna, 2 yıllık mülakat tecrübem vardır efendim, diye cevap vermek pek anormal olmasa gerek.
http://ayamerdivenkurduk....nt/uploads/2009/04/ik.jpg
insan kaynakları çalışalarının zekalarının ölçüldüğü bi sınavdır. insana garip garip soru sorarlar.
Örnek: Diğer işinizden ayrılıp bize geçiyorsunuz, buraya başladıktan 2 ay sonra işi bırakmayacağınız nerden bilelim?
çok yakışıklı olmanınız size büyük bir artı sağlamadığı olay *. test ettim onayladım. ilk mülakatımızdı tabiki heyecanlı olacağız, kabul biraz da saçmalamış olabiliriz fakat iş için gayette yeterliydim. aman neyse artık önümüzdeki mülakatlara bakacağız.
ilkler unutulmazmış, sizi unutmayacağım garanti ik elemanları elbet çıkacaksınız bi gün karşıma.
(bkz: sizi bulacam oglum)
aileniz, hiç istemediğiniz bir firmaya "gir çalış" diye tutturduysa ve siz de orasını gerçekten istemiyorsanız çok eğlenceli geçen bir aşamadır. gerek sözlü gerek yazılı olarak çok geyik ve gayri resmi cevaplar verirsiniz. hem karşınızdaki piç alışkın olmadığı cevaplar alıp göt olur, hem de siz istemediğiniz bir yere girmekten geçerli bi sebep yüzünden kurtulursunuz.

+ne oldu görüşme?
-hiç anne ne olsun, "biz sizi ararız" dediler.
+he iyi.
-(evet iyi iyi)
http://kcressam.blogspot.com/2012/01/mulakat.html
görsel
is mulakatiysa eger bu hadise kesinlikle cv'ye calisilmalidir. dikkat tecrube konusuyor.
yüz yüze görüşülerek doğru kanıya varmaya çalışma. mülakatın olduğu yerler torpilin olduğu yerlerdir diye bilinir halk arasında.
cevap beklemenin dünyanın en kötü duygularından biri olduğu, işe başvuru süreci. kalifiye eleman olsanız da, lokasyon ve zamanlama gibi elinizde olmayan sebeplerden ötürü yine reddedilebilirsiniz. çok da takmamak gerek..
bir klasikle son bulur. (bkz: biz sizi ararız)
+ ee ne oldu bakalım senin iş olayları, buldun mu bişey?
- yaziliyi kazandım mülakata gircem şimdi
+ he torpil yani
- he amk torpil(iç ses)
Genelde insiyatife kalınmış gibi gözüken sınav biçimi.
adam kayırmacanın üst limitte olduğunu gösteren sıvanlardır..kardeşim adam puan aldı ise sırala üst sıradan altını ele gitsin..oluyor mu şimdi 71 puanla adamı kadroya alıp 90 puan alan bilmem nezadeyi elemek..ayıp desem olmuyo günah desem olmuyo..hakkı uygulamak allah ın adaletindendir..bunun tersini yapmak ise gaflettir.
iş başvurusunda bulunduktan sonra ilgili şirketin insan kaynakları departmanındaki kişiyle yapılan görüşmedir.
yiğit özgür'ün yaran bir karikatürünün ismidir.
Telefon mülakatında altta pijama üstte şık bi bluz evin bir köşesinde mülakat yapan gördüm.
görsel

ülkemizde hiçbir zaman torpilsiz kayırmasız olmadı, olmaz.
ismi torpille değiştirilmesi gereken olay.
adamı sınavdan çok geren, gereksizlikler bütünü. pek çok mülakata girmiş olsam da önümüzdeki hafta girecek olduğum beni hepsinden çok geriyor. hangi birine çalışayım, kafam bulandı. dua et bana sözlük.
mülakata çağrılan adaylara gayet kibar davranılan aşama.

yetkili; hoşgeldiniz
aday; hoşbulduk
yetkili; nasılsınız
aday; teşekkür ederim siz nasılsınız

sonra klasik muhabbet işte
* neden bu iş?
* neden bu şirket?
* kendinizi nerede görüyorsunuz?

vs vs vs vs vs vs..........
bir süre sonra git git insanı depresyona sokan durum..
arapça kökenli bir kelimedir. TDK, arapça yerine röportaj, buluşma, görüşme ya da günümüzde daha çok kullanılan iş görüşmesi kelimesi de önermiştir.

(bkz: iş görüşmesi)