bugün

agatha christie in bir romanı. konusu, şiddetli tipi yüzünden Doğu Ekspresi artık yoluna devam edemeyecek durumdadır. Yılın bu zamanlarında lüks tren tamamen doludur. Ertesi sabah yapılan kontroller sonucu tüm yolcuların sağsalim trende olduğu anlaşılır. Ancak defalarca bıçaklanarak öldürülen Amerikalı yolcunun kompartımanının kapısı içeriden kilitlidir. ve ipuçlarından yararlınarak katil bulunmaya çalışılır.
(bkz: şark ekspresinde cinayet)
sidney lumet'nin agatha cristie'nin aynı adlı romanından uyarladığı 1974 yapımı film.
bana kalırsa en enteresan sona sahip agatha cristie kitabı. önceden tahmin etmek neredeyse olanaksız.
agatha christie'Nin istanbul'da yazdığı romanı.
bir agatha christie klasiği.
katil kesinlikle sizin tahmin ettiğiniz kişi değildir.
agatha christie romanlarındaki sempatik hercule poirot'nun yerini otistik biri gibi davranan, konuşması ile itici gelen bir hercule poirot'ya bıraktığı film.
hercule poirot'un yamuk yaptığı kitap. bir yumurta kafadan başka ne beklenir ki?
insana "yuh" dedirtecek bir sona sahip olan agatha cristie romanı.
katiller 12 kişidir ve hercule poirot ağlaya ağlaya onları serbest bırakır. neden mi? çünkü öldürülen kişi bir katildir. daisy adında 5 yaşında bir genç kızı öldürmüştür.

katiller ifşa olduktan sonra poirotun iç dünyasında çatışmalar meydana gelir. yenen taraf ise katilin katline göz yummaktır. bir yerde haklıdır, bir yerde haksız...
bir solukta okunabilecek roman. sonunda göt olmak denilen şeyi tam manasıyla yaşatır.
müthiş bir agatha christie romanı. harika bir kurgusu ve dahiyane bir olay örgüsüne sahip.
katili buldum diyen bence yalan söyler zira bulmak adeta imkansızdır deyip susayım.

++

bi de yukarıda beyin özürlü biri kitap hakkında direk spoiler vermiş. sizin gibi beyinsizlerin üstüne kireç atıp, ıssız bir adaya gömmek lazım.!!
sanılanın aksinde, içerisinde türk düşmanlığı sergilenmeyen eser.. hele de, öykünün başında okuyucu kaybetme pahasına, hem de bir türk topraklarında bir otelde bu öykü yazılırken.. popüler kültürde, öykünün başında, recmedilen bir kadına değinilmesi algısı, muhtemel ki dimağlara aynı adla uyarlanan film versiyonlarından sebep kazındı. bunda, ingiliz senarist ve yönetmenlerin payı orijinal öyküde, böylesi bir anlatım yoktur. agath christie, türkiye ve türkleri sever.
agatha christie'nin neden bu denli ünlü olduğunu , bu kadar kısa bir romanda kanıtladığı eserdir.

harika , mükemmel , al oku.
sonunu buradan okumasaydım alıp okumak istediğim bir kitaptı.

spoiler'ı öğrenin, öğretin.
efsane bir oyuncu kadrosuyla gelecek sene karşımıza çıkacak film. kitap çok iyiydi, hakkını verseler bari.

johnny depp- samuel ratchett
Kenneth Branagh- hercule poirot
Judi Dench- Princess Dragomiroff
Daisy Ridley- Mary Debenham
Michelle Pfeiffer- Mrs. Hubbard
Michael Peña- Marquez

ayrıca henüz belli olmayan bir rolde penelope cruz var. bence kontes Helena Andrenyi rolünde olması muhtemel.
22 kasım 2017 de vizyona girmesi beklenen, agatha christie'nin aynı isimli romanından uyarlanan filmi. kenneth branagh filmin yönetmenliğini üstlenmiştir. Kadro harika, çok sevdiğim isimler var. Umarım hayalkırıklığı yaratmaz, zira roman'a da kadroya da yazık olur.

johnny depp
daisy ridley
michelle pfeiffer
penelope cruz
willem dafoe
manuel garcia rulfo
kenneth branagh
lucy boynton
olivia colman
josh gad.
--spoiler--
Kaplıyken ellerin kanla, düşünme kalırım diye hayatta.
--spoiler--

http://replikler.net/repl...-express-replikleri-2017/
imdb 6.7 vermiş ama güzel film.
Kenneth Branagh tarafından sinemaya uyarlanan Agatha Christie romanı. Daisy Ridley, Penélope Cruz, Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Judi Dench, Olivia Colman, Willem Dafoe gibi yıldız isimler olsa da pek fazla göremiyoruz bu isimleri. Hercule Poirot rolüyle Kenneth Branagh ve Caroline Hubbard rolüyle Michelle Pfeiffer ön plandalar. Romanı yıllar önce okumuştum pek hatırlamıyorum. O yüzden kitap mı film mi karşılaştırması yapamam ama vasat bir film olduğunu söyleyebilirim. 2. yarı klasik çözüm bölümü çok sıkıcıydı. Katili(katilleri) kitabı tam hatırlayamasam da 2. yarı çözdüm hemen. Sıkıcıydı benim için film. Özellikle son akşam yemeği temalı final sahnesinde ki oyunculuklar da çok kötüydü çok. iyi gişe elde ettiği için devamı gelecektir. Umarım yine bol yıldız isimle vasat bir film yapmazlar.
kitabını hiç okumadım.
filme gelince fena değil. ama filmin ortasında sonunu çözmüş olmak seyir zevkini kaçırıyor.
"insanlar ne derse desin, doğru ve yanlış vardır. Arası yoktur."
hikayesi, kurgusu ve olay örgüsüne hayran kalmamak elde değil. öyle güzel işlenmiş, mantığı, sistematiği öyle kurulmuş ki çözmeye çalışırken debeleniyor, debelendikçe sayfalar akıp gidiyor ve akışta olaya kaptırırken buluyorsunuz kendinizi. sonuna şaşırmamak elde değil. ve bu son sizi vicdanınızla baş başa bırakıyor.

safkan polisiye romanı okumak isteyenlere tavsiye ederim. polisiye tutkunları zaten okumuştur.

1974 ve 2017 yıllarında vizyona giren uyarlama filmleri henüz izlemedim. izledikten sonra güncellerim burayı.
orjinaline sadık kalınsa daha güzel olacak olan, başrolünde johnny depp, michelle pfeifferve daisy ridleynin olduğu suç ve gizem filmi. aslında filmden 12 angry men tadında bir beklentim var iken sonlara doğru işi dinler eleştirisine çevirdiler ve tadı kaçtı. biraz dinler tarihi biliyorsanız son sahnelerdeki tasvirler saçma sapan gelecektir. şunu da ekleyeyim, filmin sonunda adı geçip laf atılan nil , mısır cinayeti musa peygamberin kazara bir adamı öldürüp mısır'dan kaçışı oluyor.
dün 2017 tarihli filmini izledim, oldukça begendim şahsen. eseri güzel bir sekilde yansıtmışlar. bir de oyuncu kadrosu oldukça iyi o nedenle oyunculuk olarak da başarılı buldum.