1. 1.
  tiyatro kökenli bir yönetmen olan lumet filmlerini toplumsal ve politik temalar üzerine şekillendirmiş,toplam 6 kere oscara aday gösterilmiş fakat alamamıştır bu açıdan scorsese nin kaderdaşı da diyebiliriz kendisine
  2 ... panapa
 2. 2.
  al pacino'nun en cok saygi duydugu yonetmendir. al pacino'ya cok seyler katmistir.
  1 ... laz pacino
 3. 3.
  12 angry men, serpico, murder on the orient express, dog day afternoon, network bazı dikkat çekici filmleridir.
  1 ... el cordobeslerin yedincisi
 4. 4.
  serpico ve dog day afternoon' da al pacino ile iyi iş çıkarmış 1924 doğumlu yönetmen. italyan yeni gerçekçiliğinin önde gelen sinemacılarındandır. toplumsal gerçekçiliği pacino' yu başrole taşıdığı serpico ve dog day afternoon' da sorgulamıştır.
  ... legend of the stranger
 5. 5.
  "before the devil knows you are dead" adli muhtesem filmi izlenesi yonetmen.Philip Seymour Hoffman basroldedir.
  ... brutus
 6. 6.
  gün itibariyle hayatını kaybetmiş olan amerikalı yönetmen. sinema tarihine kırktan fazla film bırakan, bunlar arasında 12 angry men gibi kültlerinde olduğu bilinen usta yönetmenin mekanı cennet olsun.
  1 ... kabil
 7. 7.
  9 nisan 2011 itibariyle hayatını kaybetmiş duayen. ömrü hayatımda izlediğim en güzel filmin* yönetmeni olmasından sebep ayrıca üzüldüm. kendisi, imdb top 250 list'te 7. sırada olan bu filmi 33 yaşında çekmiştir. kariyeri boyunca çeşitli dallarda 5 defa oscar'a aday gösterilmiş olup hiç kazanamamasına rağmen ampas (Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi) tarafından 6 yıl önce kendisine yaşam boyu başarı ödülü verilmiştir. sinema anlayışını ise şöyle özetlemiştir; "bütün filmlerin amacı eğlendirmek olsa bile benim inandığım filmler daha ileri gider; seyirciyi kendi ya da başkasının vicdanını sorgulatır, bir düşünce uyarır, zihinde akan şuları düzene sokar."

  tanım: 12 angry men'i öksüz bırakan güzel insan.
  5 ... dufresne
 8. 8.
  öldü ölecek derken kariyerine bir film daha sıkıştırmış olan büyük üstad. (bkz: find me guilty)

  dünyaya hediyesi için: (bkz: 12 angry men)
  ... drygt
 9. 9.
  bugün ölüm yıl dönümü olan usta yönetmen.
  12 angry men, serpico, dog day afternoon gibi müthiş filmlere imza atmıştır.
  gerçek anlamda edebiyattaki toplumcu gerçekçi sanat anlayışının hollywood sinemasındaki yansıması gibidir.
  özellikle sırf adalet, vicdan, ön yargı gibi unsurları irdelediği, ön yargılarından sıyrılmış tek bir adamın kendisiyle tamamiyle ters düşünen diğer on bir kişiyi etkilemeyi başardığı, mükemmel tek mekan filmi 12 angry men ile bile unutulmayacaktır.
  toprağı bol olsun.
  1 ... jason deroglu
 10. 10.
  Deniro ile scorsese ne ise al pacino ile lumet te odur. Tabi en iyi filmi 12 angry man çok başkadır benim için, ön yargının ne kadar kötü olduğu bundan daha iyi anlatılamazdı bence.
  ... nicota