bugün

(bkz: #10462521)
öyle ya da böyle istemeden herkes dizinin reklamını yaptı.
bu hafta rating rekoru kırması kimseyi şaşırtmaz sanırım.
bir kaç tane batı özentisinin padişahlarımızı lekelemeye çalıştıkları dizi. fazla tudors usülü...
ilk bölümünde dünyanın yaygarasının çıkarıldığı dizi. Yahu bu kadar Osmanlı tarihi meraklısıyız da neden devlet desteği ile çekilen "Kösem Sultan" filmi gişede battı? Aynı yaygara neden "Harem Suare" filminde koparılmadı? Hem durun bir soluklanın yahu, daha dizinin ilk bölümü yayınlandı. Kanuni daha 30 yaşında bile değil. Ne Mohaç'ı ne prevezesi. Film değil ki bu! Padişahlarımızın gerek siyasi gerek özel zevkleri gereği harem kurdurdukları bilinen bir gerçek. Kanuni'den değil de bir din adamından bahsediyoruz sanki. Osmanlı topraklarını en geniş yüzölçümüne çıkaran padişah 3. Murat'tır. (2. selim'in oğlu, kanuni'nin torunu) Bakın bakalım kaç çocuğu olmuş. 102 çocuğu olduğundan bahsedilmektedir. Bu çocuklar nereden çıktı peki.

Günümüzün anlayışı ile o dönemdeki anlayışı kıyaslayamayız. Adam hanedanının devam etmesi için çok sayıda veliaht bırakmak istemiştir. O dönemde çocuk ölümleri daha sık ratlanır bir şeydi. Bu yüzden onu da eleştiremeyiz. Kanuni Babası Yavuz'dan aldığı Osmanlı topraklarını 2 katından fazlaya çıkarmıştır. Sayısız savaşa girmiş ve bir çok yerler fethetmiştir. Ama yine de onu sadece elinde kılıç, kelle kesen, ülkeleri fetheden bir savaşçı olarak görmek ona bu dizinin yaptığı iddia edilenden daha büyük bir haksızlıktır. Kanuni kendinden öncekiler ve sonrakiler gibi şair bir padişahtır. Böyle bir yönü de vardır.

Padişahlarımızın sadece fethettikleri, ele geçirdikleri yerler ile övünüyor ve ABD'nin günümüzde Irak, Afganistan işgal etmesine nasıl lanet ediyoruz bunu da anlamıyorum.
izlemedim, bir süre de izlemeyi düşünmüyorum ama bu kadar konuşulması, tartışılması amacına ulaşmasına yani daha da çok izlenmesine sebep olacaktır, bu da yapımcıların, kanalın tabii ki işine gelecektir. ben de izlersem meraktan izleyeceğim cidden.
bir sinema filmi kalitesinde dizi çekiyorlar, senaristi 2 yıl boyunca araştırma yapıyor, tarihçilerle çalışıyor hala daha dizide padişah ın içki içmesinden haremin ilk önce gösterilmesinden şikayet ediliyor. bu kadar yaygaranın, artık çok reyting almasından şikayetçi olacak diğer kanalların desteğiyle çıkartıldığını düşünmeye başlıyorum. burada yapılan bir belgesel değil bir dizi. hem de izlediğim kadarıyla içki içme olayı da yok. o içilen şerbet. ve mahpeyker sultan filminde de aynı sahne vardı. sinemaya gitmedikleri için bilmezler. dizi görsel olarak iyi hazırlanmış. beni rahatsız eden şey, haremde olan bir kızın, hemen padişah görür görmez onunla olması aralarında nikah mikah olmamasıdır. gerçekten de öyle miydi? bir de el etek öpme olayı. tarihçilerin de referansıyla hazırlanan bir şey büyük hatalar içermeyecektir.
alt tarafı bir dizi işte.niye bu kadar yaygara koptu anlamadım.
hayır ilk bölümünü izlemedim,ama bu kadar çok haberlere konu olduktan sonra merak etmmemek olmaz.çarşamba günü izleyeceğim.
bu kadar yaygaradan sonra açıp izlediğimiz ilk bölümünde gayet eğlendiğimiz dizidir...sonradan hürrem adını alacak alexandra karakterine ''alex misin, alexandra mısın nesin'' diye bağırıldığı sahneyi arkadaşım '' bir alex değil '' diye yorumladı ...sürekli kızı alex le kıyaslıyoruz artık...alex daha teknik ama kız daha mücadeleci...

(bkz: hürrem sultan vs alex)
en güzel cevabı ismet berkan vermi$ doğrusu : " yahu sizin uzaktan kumandanız yok mu ? "

http://www.hurriyet.com.t.../16730112.asp?yazarid=386
bu diziye yapılan eleştiriyi anlamak mümkün değil.. kafama takılan şu;

osmanlı da harem gerçeği olduğuna göre, bu olay dizi de canlandırılınca, kopan yaygara aslında diziye mi yoksa harem olan osmanlılara yapılmış oluyor?

ulan adamlar gerçeği filme çekmiş.. tepkiniz kime anlamadım ki?
sirf tims yapımı oldugu için izlenmez bu dizi
fethullah hoca efendi'nin bile taa okyanus ötesinden hakkında yorum yaptığı dizi.

"insan nikahlısıyla zifafa girdiği gibi, esir kadınla da zevciyet muamelesinde bulunabilir."

sanırım bu açıklama ile sempatizanlarına mavi ekran verdirecek hocaefendi.

sevişmeye devam. verin küsküyü cariyelere. ahahahahaha.

(bkz: şimdi onlar düşünsün)

ek;
(bkz: gülen den muhteşem yüzyıl açıklaması/#10468108)
kemalistlerin, komünistlerin, osmanlı düşmanlarının destek verdiği her şey gibi kötü bir dizidir. eğer bu saydığım zevat bir şeye olumlu bakıyorsa o şeyde bir ibnelik var. dizinin ilk bölümünü de internetten izledim. ruhum sıkıldı, daraldım, bunaldım. bu diziye çok kaliteli diyenlerin diziden, sanattan, tarihten, sinemadan bi bok anladığını da sanmıyorum.
peter prange.nin son harem adlı kitabının konusuyla hemen hemen aynı olan kitap. gerçi kitap okunmaya değmez ama dizi ilgi çekici şimdilik, tabi *okunu çıkarmazlarsa.
türkiye'nin tudors'u, rome'u, spartacus'u olarak değerlendirilmesi gereken dizidir. tarihi gerçeklik aranmamalıdır, keyfi çıkarılmalıdır.

http://www.halileohalilei...skun-olmayan-padisah.html
padişahlar sevişmez.

hadi dağılın şimdi.
Show TV'nin reyting uğruna tarihimizi, kültürel değerlerimizi yok etmeyi göze aldığı ve bunu yaparken de genç neslin en zayıf noktası olan cinsellikten yararlandığı utanç verici bir yapım. Batılıların içeri giremediklerinden dolayı ne olduğunu bilmedikleri "Harem Dairesi" için uydurdukları hikayelerin gerçekliği hakkında Osmanlı kaynaklarına bile bakılmadan aynen ekrana yansıtıldığı ve çok değerli Osmanlı Hanedanı'na iğrenç iftiraların atıldığı bir dizi. Küçük yaşlardan itibaren özel hocalarla islam dininin kurallarına uygun bir şekilde özenle yetiştirilen en büyük Osmanlı padişahlarından olan Kanuni Sultan Süleyman'a yapılabilecek en büyük hakaret. Belki de Osmanlı padişahlarının son derece dindar ve ahlaklı insanlar olmasına sinirleri bozulan, dine karşı mesafeli olan bir grup ahlaksızın kendilerini tatmin etme çabası. Dizinin oyuncularının da daha önce oynadıkları dizilerden gördüğümüz kadarıyla pek ahlaklı kişiler oldukları söylenemez. Oyuncuların bu toplumun tarihi veya kültürüyle ilgili pek bilgi sahibi olmadıklarını ve dertlerinin sadece para olduğunu yaptıkları bazı röportajlardan anlıyoruz. RTÜK'e gelen onbinlerce şikayete rağmen yayıncı kanal hala iyi bir iş yaptığını zannediyor ve bu diziyi yayından kaldıracak gibi görünmüyor. Allah ıslah etsin ne diyelim...
cariye ve birçok kavramının tamamen yanlış anlatıldığı dizidir.

osmanlı devletinde genç kızların saraya alındığı doğru. fakat ilk bölümde geçen "sizler padişahın malısınız" gibi bir kavram yoktur. padişah her gece seçtiği birini odasına alıp sabahında "şimdi çekilebilirsiniz" gibi bir tavırda bulunması da yoktur.

cariyeler saraya saray terbiye ve görgüsü almak üzere getirilir ve gidilen yerlere (gelin gitmek) saray görgüsünü götürmektir. bu cariyeler vezir vs. ile evlenirler. eğer dizideki gibi her beğendiğini odasına alan bir padişah olsaydı bu kızlarla evlenenler padişahtan sonraki ikinci adam olurlar ki böyle birşeyde yok.

ayrıca varsayımsal olarak böyle birşeyin olduğu durumlarda hiçbir padişah görevde kalamazdı çünkü şeyhülislam diye bir kavram var ve dinle müslümanlıkla alakası olmayan böyle bir durumun olması durumunda padişah alınırdı.

osmanlı padişahı devlet yöneten kişi olmasının yanında aynı zamanda hilafet görevi olan kişidir. halifedir.

dizide geçen haritayı yere serip kin ve nefret güden bir tavırda bulunması yanlış lanse edilmiştir. fetihlerin birinci amacı müslümanlığı yaymaktır.

kendi geçmişi hakkında pek bilgili olmayan kişilerin bu tür dizilerle bazı şeyleri gerçek sandıkları doğrudur.

bende biliyorum dizinin karakterlerinin gerçek fakat olayların kurmaca olduğunu fakat bunlara inanacak pek çok insan biliyorum.

kanuni sultan süleyman, muhteşem süleyman bizim tarihimizin bir parçasıdır pek çok alim, bilimadamı, lider gibi. yanlış anlatılmamalı.

daha sonraki zamanlarda yurtdışına satılacak bu dizi. dahası bunu izleyenler de gerçek sanacak.
Dizi ne kadar iyi olursa olsun, biraz reklam; biraz da tarihe fazla mer
aklı olmayan, tarihi pek iyi bilmeyen ya da olayı daha kavrayamamış kişilerin, bütün bir hafta tartışmalarına konu olmuş dizi.
ümit kıvanç'ın (aşağıdaki harika yazı ile) yasaklanma planlarını eleştirdiği dizi:
.

--alıntı--

çiçeği burnunda bir televizyon dizisine “tepki yağıyor”muş. muhteşem süleyman’ı “kadın ve içki düşkünü” olarak gösterdiği gerekçesiyle, dizinin, hayır, kendisi de değil, fragmanı bile acayip galeyana sebep olmuş.

gerçi kadın ve aileden sorumlu bakan henüz diziyi, hattâ fragmanı bile izlemeden gazetecilerin gazına gelmiş, “aa, öyle olmaz” yollu sözler etmiş, dolayısıyla ben de hiçbirini izlemeden atıp tutabilirdim. yine de bir fragman bulup izledim. fragmanda kanuni süleyman, “biz artık bir balkan devleti olmayacağız, kara avrupa’sında at süreceğiz”, “akdeniz bir osmanlı gölü olacak” gibi sözler ediyordu. koca sultan tabiî, gelecekte icat edilecek laf klişelerini bile destursuz savurabilir. belki de türk millî eğitimi’ne haksızlık ediyoruz. tarih kitaplarındaki bütün o abur cubur, belki de sultanlardan alıntıdır.

tepkiler bir değil iki değil. bbp’liler sinema önünde gösteri yapmış, her zaman olduğu gibi “vatandaşlar”, rtük’e mesaj yağdırıp, osmanlı tarihinin “bu şekilde” anlatılmasına itiraz etmiş, vs.

anlayabildiğim kadarıyla, “tepkiler” denen garabet esas olarak iki mesele üzerinde odaklanıyor: müslüman osmanlı sultanını kadın ve hele içki düşkünü olarak göstermek kimin haddine!

e doğru, osmanlı sultanları, ağızlarına içki koymazdı. niye? çünkü islâm içkiyi yasaklamıştı. osmanlı’nın tek hususiyeti de müslüman olmasıydı. dünyaya müslümanlığı yaysın diye indirilmişti. hattâ osman bey, tarihî roman ve filmlerden öğrendiğimize göre, “islâm’ın kılıcı türkler olarak bir imparatorluk kuralım, üç kıtaya yayılsın, 600 sene hüküm sürsün,” diyerek aşiretin çadırlarını toplattırmış, gazaya kalkmıştı. (“e, bizden sonra da cumhuriyet kurulur artık...” diye eklediği de rivayet edilir.) tek amacı allah’ın buyruğunu yeryüzünde egemen kılmaktı. bu faaliyeti süresince içkiyi ağzına sürmemiş, eline kadın eli değmemişti. bu yüzden, ak sakallı bilge ihtiyarlar devreye girdi, şöyle dediler: “sultanım, biliyorsunuz biz müslüman’ız. dolayısıyla her fani ölümü tadacaktır. sözümüz meclisten dışarı, bizi bağışlayın, fakat sultan olmakla bu ilâhî kaideden yırtamayacağınızı istihbar etmiş bulunuyoruz. (osman bey, düşünceli, dışarı, uzaklara bakar...) allah göstermesin, size de emri hak vaki olduğunda yerinize geçecek bir erkek evladınız olmazsa bütün o imparatorluk vizyonu, mazallah, yalan olur. bu şartlarda da bunu bir kadın aracılığıyla temin etmekten başka çaremiz yoktur.” bunun üzerine osman bey sadece bir defalığına, o da zinhar elini sürmeden, bir kadınla mukaddes bir münasebet içersinde bulundu.

orhan bey de aynı telkinler neticesinde evlat sahibi olabildi. yoksa, kendine kalsa, havuz kenarında kur’an okuyup tövbe ederek ömrünü geçirir, başka hangi ülkeleri müslüman edeceği dışında herhangi bir mevzuya kafa yormazdı. yıldırım beyazıt, habercileri, “tam sûrenin ortasındayım, kesmeyin!” diye azarladığı için timur’un gelişinden vakitlice haberdar olamamıştı. fatih’in istanbul’u almaktaki tek amacının ayasofya’yı cami yapmak olduğu zaten bilinir.

harem ise tamamen uydurmadır. burası bir nevi kolejdi. soylu ailelerin kızları harem’e alınır, kafaya kitap koyarak düzgün yürüme, yabancı dil, raks, salsa, yüzme, dalma, sunuculuk ve eskortluk eğitimi alırlardı.

özel olarak kanuni’nin içki ve kadın düşkünlüğüne dair hiç ama hiçbir tarihî belge yokken bu muhteşem müslüman hükümdar hakkında sözde iddialar üretmek kimbilir neye hizmet etme amacı taşıyor? yeni şafak gazetesi bu karanlık noktayı hemen aydınlattı: halk tam “tarihiyle barışıyorken” birileri taş koyuyormuş. allahtan toplumca bu uyanık insanlara sahibiz. kanuni içki içmiş ve pek çok kadını elden geçirmişse, mazallah, bu toplum tarihiyle nasıl barışacak? çünkü, topluma sorsanız, “bizim padişahımız ortaokuldayken abayı yaktığı biricik aşkıyla ömür geçiren, evine bağlı, mazbut bir aile babasıdır” der. ben sordum, “aa! padişahlar kadın düşkünüyse asla tarihimizle barışmayız!” dediler. kimi harem’in kapalı spor salonu, kimileriyse 7/24 mevlit okunan, kubbeli, mukaddes bir mekân olduğunu biliyorlarmış.

dizinin fragmanında kanuni’yi biraz sert gördüm. dayı dayı konuşuyordu. hani biraz “asacağız keseceğiz” havası vardı sözlerinde. tabiî bunun tarihimizle barışma konusunda engel teşkil edeceğini sanmıyorum. yalnız bu sözleri işiten osmanlı ordusu tamamen ulvî amaçlarla, sadece ve sadece islâm’ı yaymak için at süreceği ülkelerde belki biraz, nasıl desem..., haşin davranmış gösterilebilir dizide. (nitekim böyle bir sahne de varmış sanırım. ayıp.) bu noktada sorun olabileceğinden endişeliyim. çünkü osmanlı o kadar toprağı zorbalıkla, zulümle fethetmemiştir. gidip kapılar çalınmış, “hey, mer’aba! size hak dinini getirdik!” denmiş, küffarın kahir ekseriyeti derhal secdeye kapanıp osmanlı’ya melekler nezdinde pek çok puan kazandırmış, gayrısı “kredi kartına taksit yapıyor musunuz” diye sormuş, kendilerine islâm’ın faizi haram kıldığı izah edilerek hüsnükabul gösterilmiştir. gâvurlar ayrıca kızlarını kadınlarını da harem kolejine alsınlar diye osmanlı’ya yalvarmış, beş yüz deve yükü ipek ile yüz bin kara kuruş savaş zarar ödentisi verebilmek için âdetâ yarışmışlardır.

diziye “tepki yağdıracak” olanlardan, ideolojilerini, önyargılarını onaylamayan, sırtlarını sıvazlamayan, kıçlarını okşamayan hiçbir lafı, tavrı, eseri içine sindiremeyen medya mensuplarından bir ricam var: yahu sahiden beş dakikalığına delikanlı olun ve çıkıp açık açık, “kardeşim bunlar bizim kurduğumuz masalları bozuyor, ideolojimizin toplumsal egemenliğini tehlikeye atıyor,” deyin. sizin mi “tarihle barışma” kaygınız var? sizin tarih dediğiniz, uydurduğunuz ve inanırken kendinizden geçtiğiniz yalanlardır.

osmanlı’nın amacı müslümanlığı yaymaktı. nah öyleydi! sultan içki içmezdi. nah içmezdi! sultanlar kadın düşkünü değildi. nah değildi!

kusura bakma, kibar okur, türkiye’de konu tarih ise seviye budur."

--alıntı--

ümit kıvanç
hakkında radyo televizyon üst kuruluna rekor sayıda şikayet ulaşmış dizidir. şikayet edenler haksız da değildirler. efendim ben kendi adıma zaten bu diziyi yapanlardan osmanlıya faydalı bir halt etmelerini beklemiyorum.soysuz vahdettin, seks düşkünü kanuni, II. abdulhamit zaten kızıl sultandı, zaten adnan menderes de amerikan köpeğiydi... falan filanlar arasında, insan düşünüyorda; türkler haricinde kendi geçmişini aşağılayan başka bir topluluk var mıdır? örneğin; almanlar bir alman televizyonuna geçip hitleri, lan nasıl olsa adam değildi diye düşünerek yalan yanlış bilgilerle anlatıyorlar mı? veya aynısını italyanlar yapıyor mu? ya boşver onlar italyanların ve almanların sorunu biz kendimize bakalım diyeceğiz. tamam kendimize bakalım ama eleştireceksek de doğru bilgiler üzerinden eleştirelelim. yoksa iş bok atmaya girerki bu diziyi çekenlerinde yaptığı tam olarak budur.
gırgırdan gelsin:
(img:#98973)
edit: niye eksilediğin lan yoksa en soldaki sen misin?
bir dizi için ortalık ayağa kalktı. rtük'e şikayetler(bu dizi için yapılan şikayetler geçen yıl yapılan toplam şikayetlerden fazla), kamuoyu oluşturmalar... ulan kitaplarda bu anlatılanların 10 kat beteri anlatılıyor. üç beş kişi çıkıpta vay be benim ecdadıma bunları diyemez, bunların yanlış olduğunu anlatmaya çalışalım topluma diyen yok. tabi tarihi dizilerden öğrenen bir toplum olduğumuz için bugune kadar anlatılanlara ters birşey söylenince damarları kalkıyor bazılarının. bu neticede bir belgesel değil bir dizi. olayı anlatmak senaristin bakış açısına kalmış. madem sende kendi doğru bildiğin şekilde bir dizi çek. ama neye en çok önem verdiğimiz ortaya çıkıyor. bizim için dünya maalesef televizyondan ibaret...
osmanlı ruhunun yeniden canlanmaya başladığı şu günlerde kasıtlı olarak ekrana getirilen ve osmanlı imajını yerle bir etmek isteyen ajan dizi.

ulan siz kim osmanlı ya laf etmek kim. sizin o kadın düşkünü gösterdiğiniz padişah at sırtında mohaç ta vefat etti. ulan utanır insan biraz be.
umarım yasaklanmaz ve finale kadar kazasız belasız gider. yok hayır seyretmeyeceğim. çünkü kaltesiz bir dizi olacağından şüphem yok. ancak bu dizi için özgürlük nutukları atanların benzer dizi ve filmler için yasakçı olmamalarını diliyorum.

yasaklansın diyenleri de yasakçılara havale ediyorum. inşallah sizin izlediğiniz bir şey için de yasak kampanyası açılır da aklınız başınıza gelir.
güncel Önemli Başlıklar