antalya'da lise çağına gelmiş her gencin sahip olması gereken şey. iki tekerli bi taşıtınız yoksa neredeyse ayıplanacaksınız yani. bu aletceğize değişik şeyler yapıp fiziğin sınırlarını zorluyorlar. hatta bunların 180 yapanının olduğunu duydum.
Gürültü bisikleti. Taşımacılıkta çığır açan iki tekerlekli makine. Lise ve dengi okullar gediklisi insan transfercisi. Su ve tüp tedarikçisi.
motorlu bisiklet.
halk dilinde mobilet olarak söylenen motorlu bisiklettir.
hatta en yaşlı halk üyeleri, şeytan icadı da derler.
bisiklet için ise;
(bkz: melespit)
mobilet, al tamir et... derlerdi eskiden... uğraşır durursunuz...
cıkardığı ses kadar hız yapabilseydi uçma ihtimali olan bir iki tekerlekli taşıt.
dünyanın en lüzumsuz icadı. halı sahada çok konuşup gol atamayan forvet gibi. çok bağırıp iş yapmayan politikacı gibi...
bir zamanların vazgeçilmezleri arasında, fransız motosiklet markasıdır.
bide eksozunu çıkarıp beynimizi sikenler vardırki araba ile yanından geçerken direksiyonu üzerine kırmak gerekir. (bkz: mobiletin eksozunu çıkarmak)
ege'de akdeniz'de, sakin yerlerde adamın aklını alan boktan makine. adamın küfür dağarcığını genişletir, iki kelime konuşturmaz, uyku uyutmaz. tam ucuz çin malı sıkutırlar çıktı sessiz sessiz gidip geliyolar ne güzel diye seviniyordum. onlarında ...na komuşlar. nedir bu eksoz söküp gürültü çıkarma merakı ya. ah bi anlasam..
meslek lisesinin vazgeçilmezi orjinalse kolay kolay bozulmaz her antalyalının sürmesi gereken canavar 2lt 100 km gidio scooterdan daha dengelidir scooter ufacık tekerleriyle yatmaz virajları dar alamaz.
şimdinin mondiallerinden, kanunilerinden daha sağlam marka. Özellikle 51 ve bionik 52 modelleri efsanedir. Ben de bir adet 52'ye sahiptim bir zamanlar. Otuz kmyi gördüğüm olurdu arada, adı da ökkeş dayı idi...
kullanmanın gayet kolay olduğu, kısa yol aracıdır. ehliyete veya kaska gerek yoktur.
nostaljiktir.
ege'de çok yaygın olan bir taşıma aracıydı vakti zamanında.
çekmediği yokuşluk yerlerde pedallarla takviye yapılırdı.
çocukluğumuz bunun gürültüsünde, bizden yaşça büyük abilerimizin yarışlarını izlemekle geçti.

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel

ayrıca yazar bünyenin asla kullanma şansı yakalayamağıdır.
şimdilerde yerini scooter ve türevlerine bıraktı.
fransız motorlu bisiklet markası.
yaz ayları köy yerinde benzini katıp turlanacak makina.