1. 1.
  1.Asya'nın yüksek dağlarında yaşayan bir tür erkek ceylanın karın derisi altındaki bir bezden çıkarılan güzel kokulu madde.Mis.
  ... italiano
 2. 2.
  divan edebiyatı şiirlerinde sürekli geçen unsurlardan. divan edebiyatında misk, sevgilinin saçının kokusudur, sevgili misk kokar. sevgilinin saçının içinde misk parçacıkları vardır.sevgili sabah uyanıp pencereyi açtığında , sevgilinin saçının kokusu rüzgarla aşığın burnuna kadar gelir. bu koku aşığı kendinden geçirir.
  divan edebiyatında miskin tasavvuf yorumu ise şöyledir. sevgilinin zülfü(saçları) alem-i mecazdır. sevgilinin lebleri(dudakları) ise alem-i hakikattır. sevgilinin saçları sevgilinin dudaklarını örter, tıpkı mecaz alemin gerçek alemi örtmesi gibi. işte sevgilinin saçlarındaki bu miskler de aşığın nefsini çelebilecek dünyevi unsurlardır.
  ... diyonsos
 3. 3.
  batı çin' de yaşayan özel bir geyik türünden elde edilir. geyiklerin karın boşluğunda bulunan bir torbada bu koku mevcuttur. geyik öldürüldükten sonra bu torba kurutulur.
  1 ... silte
 4. 4.
  kuran'a göre cennette bulunan özel bir koku.
  ... lucifer anarchos
 5. 5.
  çeçence: zavallı.
  -1 ... tritanrix
 6. 6.
  kürtçe, fare.

  (bkz: mişk)
  1 -2 ... garfield
 7. 7.
  faydaları çok olan, kutsal bir ağaçtır. kalbe ve hafızaya kuvvet verir, cesareti arttırır, romatizmaya iyi gelmektedir.
  ... okuzcicegi
 8. 8.
  15 16 haziran 1970 isci direnisinden hemen sonra 23 haziran 1970'te kurulan ve mhp'ye bağlı olan milliyetçi işçi sendikaları konfederasyonunun kısaltmasıydı. 12 eylül 1980 darbesinde kapatılmasına rağmen hakkında soruşturma açılmadığı için buraya bağlı genel-sen hariç 1984'te tekrar faaliyete geçmiştir. bu sendika 20 aralık 1987'de adını yurt-iş * olarak değiştirse de gücünü tamamen kaybederek 4 sendikalık bir örgüt durumuna düştüğü * için 28 eylül 1988 - 26 temmuz 1989 tarihleri arasında çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığınca tasfiye edilmiştir.
  1 ... cemali
 9. 9.
  Misk salgısına koku veren ana madde muskon organik bileşiğidir. Ceylan dışında, bazı farklı hayvanlardan da üretilebilir. misk kedisi ve Asya kıtasında yaşayan bir tür keçi, en bol olan ve en çok kullanılan türüdür. Bugün sentetik olarak da üretilen misk özellikle Orta doğu ve islam kültüründe fazlasıyla bilinen ve değer verilen bir kokudur. Misk, parfüm yapımında esans ruhu olarak, koku ve renk vermek için kullanılır.

  Misk kedisi'nin amonyak, reçine, yat ve uçucu sıvı yağlardan meydana gelmiş salgısı, hayvanın karın derisinin altında bulunan ve kuyruğuna yakın bir deliği olan çift cepli bir bez tarafından salgılanır. hayvanın bahsi geçen deliğine bir kaşık sokularak koyu sarı renkteki ve pelte kıvamındaki kokulu maddeyi çıkartılır.
  1 ... vicious blue
 10. 10.
  hacı misinin çok daha hafif haldeki kokusu. ağır bir kokusu yoktur.
  ... hercaimenekse