1. 1.
  kot farkını ölçmeyi sağlayan halk arasında haydarda denilen sopamsı alet
  1 ... ulassbora
 2. 2.
  (bkz: kuvvet mira)
  ... eskisevgili
 3. 3.
  Arazi üzerinde seçilmiş bir işaret noktasının düşeyini gösteren, yön belirtmek için uzaktan gözlenen, geometrik biçimli tahta.
  1 ... mavigeceler
 4. 4.
  latince' de harika anlamına gelir. Ayrıca 1500' lü yılların sonunda keşfedilen ve 11 aylık dönemlerle gözden kaybolup tekrar beliren yıldız.
  ... akasha
 5. 5.
  janet & jak esim'in nefis albümünün adıdır.

  1.Pasharo de Ermozura
  2.Te Loare Odeha Ki
  3.Kuatro Muchachikas
  4.Mira
  5.Ay Senyora Novia
  6.Alta Alta Es La Luna
  7.Komo Guadro El Shabat/Ki Eshmera Shabat
  8.Me Siento Alegre
  9.Tres Ermanikas Eran
  10.Viejos Amores
  11.Te Tomi

  (bkz: copy paste degil alın teri)
  2 ... oxygene
 6. 6.
  yeni bir grup. Miray Kurtulus/Tan Tuncag ikilisinden mürekkep.

  son melodi adlı şarkılarının kliplerini ilk izlediğimde çarpıldım. süratle giden kamyonun freni patlayınca bir eve girmesi gibi bodoslama ve habersiz daldılar hayatıma.

  ruhumdaki tüm çöküntüleri/kuyuları kratere dönüştürme konusunda epeyce mahirler. tam 13 tane kuyuları var dipsiz. birinden diğerine savruluyorum. ruhumun tüm sızısına ortak oluyorlar giderek her şarkılarında.

  albümlerine öyle bir isim koymuşlar ki gel çarpılma: eve dönmeliyim. sadece albümün adı bile haleti ruhiyemi özetler nitelikte. çöküntülerimin/kuyularımın/yolculuğumun büyüdüğünü görmek sevindirici. *
  10 ... akustikcinayet
 7. 7.
  myspace sayfalarından;

  Türkçe downtempo-rock parçalar yapan Mira, ilk olarak Elec-Trip Records'in Istanbul Calling Vol. 2 albümündeki etnik ögeler tasiyan, nostaljik ;Bir Gün Gelir parçasiyla ses verdi. Televizyonlarda klibi dönen bu parçayla adindan söz ettiren Mira'nin ilk albümü Eve Dönmeliyim; yine Elec-Trip Recordsdan Oguz Kaplangi prodüktörlügünde çikti. Miranin bu albümden Son Melodi adli parçaya çekilen klibi önümüzdeki günlerde kanallarda yayinlanmaya basliyor.
  Miray Kurtulus müzik hayatina Galatasaray Üniversitesinde sinema ögrencisiyken çektigi kisa filmlere ve diger ögrenci filmlerine müzik yaparak basladi. Fransada görsel tasarim okuduktan sonra Türkiye’ye döndü. Bitter isimli cover grubunda r&b, soul parçalari söyledi. Bir yandan Norrda grubunun solisti Selen Hünerli ile birlikte yürüttükleri Nada projesi için Türkçe vokalli psychedelic elektronik parçalar hazirlayan Miray,de Tan Tunçag ile birlikte Mirayi kurdu.

  Tan Tunçag electronica ile akustik ögeleri birlestiren müzigiyle Londra'da çesitli klüplerde çaldi. Türkiye'ye döndükten sonra tiyatro oyunlari, filmler ve reklamlara müzik bestelemeye basladi. "Plaid", "Mouse on Mars", "The Orb" ve "Chemical Brothers" gibi pek çok uluslararasi sanatçiyla ayni organizasyonlarda sahne aldi. 2005 yilinda Deniz Cuylan ile birlikte Türkiyede genis kitlelerin electronica/rock ile tanismasini saglayan Portechoyu kurdu, 2006da ilk albümleri Undertone Elec-Trip Records imzasiyla basildi. Tan Tunçag hem Portechoya devam ediyor, hem de Miray Kurtulus ile Mira grubunda yer aliyor.

  Konserlerde gruba gitar ve klarnette Orhan Deniz, davul perküsyon ve glockenspiel'da Tunç Çakir eslik ediyor.

  http://www.myspace.com/mirawonderstar
  3 ... akustikcinayet
 8. 8.
  türkiye'de farklı ve iyi işler çıkabileceğinin kanıtı olan grup. ilk klipleri son melodi gerçekten çok başarılı bir şarkı. diğer farklı ve başarılı bir grup için

  (bkz: norrda)
  2 ... suicidal imbecile
 9. 9.
  arkasında 13 ışık yılı uzunluğunda kocamaaan bir kuyruk taşıyan kırmızı devdir. diğer bir adı omicron ceti olup değişken bir yıldızdır.
  ... breegeney miomola
 10. 10.
  Milan silah sistemine gece görüş kabiliyeti katmak için kullanılan kızılötesi kamera.
  ... yagmurcini