bugün

size sınırsız özgürlük tanıyan mini minnacık ama harika bir oyun. yer altında madenler ararken kendinize şatolar, saraylar kurmanıza imkan tanıyan gündüzleri bitkilerinizle uğraşıp, madeninizde kullanmak için eşyalarınızı hazırlayıp geceleri ortaya çıkan zombiler ve bilumum yaratıkla savaşmak yahut tuzaklar kurup evinizin duvarlarını sağlamlaştırabildiğiniz programcılık dehası bir oyun.
3d izometrik basit grafiklerine rağmen bir oyun nasıl olurda bu kadar sınırsız özgürlük tanır anlamakta zorlanacaksınız.

daha beta aşamasında bile değilken 35000 satan bir oyun.
alpha aşamasında yakında beta aşmasına geçmesi beklenen aşmış oyun.

videolara bakmadan geçmemenizi tavsiye ederim.
--spoiler--
http://www.dailymotion.co...ground-network_videogames

http://www.wegame.com/wat...-minecraft-island-castle/

neler yapabileceğinize güzel bir örnek:

http://www.youtube.com/watch?v=lwpk5zlkaem

üşenmemiş notre damme birebir yapmış bir arkadaş:

http://www.youtube.com/wa...cafgm&feature=related
--spoiler--
asıl bomba ise;
aşmış bir multiplayer desteği olan oyun.
survive modu şiddetle tavsiye ederim.

şu anda satış fiyatı 9.95 euro bittikten sonra 20 euro ya satılacak oyun.
--spoiler--
http://minecraft.net/
--spoiler--
satış rakamı 600 000 lere dayanmış programcısını dolar milyoneri etmiş aşmış oyundur.
youtube'da sürekli videolarının paylaşıldığı oyun. bir tanesi starship enterpriseı yapmış. artık kafasını nasıl bir yere çarptı bilemiyorum. şu kısa videoyu izleyin hak vereceksiniz.

[http://www.youtube.com/watch?v=kn2-d5a3r94 ]
yapımcısı notch a milyonlar kazandıran, ama oyun demesi çok zor olan yapım. notch her an, her saniye, bıkmadan, tek başına geliştirmektedir bu oyunu. bazen canlı canlı da yayınlar çalışmalarını.
içindeki yaratıkların süper garip olduğu oyun.

mesela oyunu peacefull seçeneğinde oynuyorum, gece canavarlar çıkmasın da dev sarayımı rahat rahat inşa edeyim, götümü kesmesinler diye.

evimi yapıyorum, meşalelerimi döşüyorum ışık olsun diye, ama bu meşaleler barışcıl hayvanları çekiyorlar, ışığı gören geliyor anuna koyum. kapıyı açık bırakmışım, bir bakıyorum eve öküz girmiş, möl möl bakıyor. çıkıyorum yukarı kata, etrafta ördek geziyor, merdivenden çıkıcam, bi bakıyorum domuz var bi tane ahahsdh.

yani diyeceğim şudur ki, kapılarınızı kapatınız abi. yoksa giriyorlar. köşeyi dönünce bir anda karşınıza çıkıyorlar bir de, korkutuyorlar.

bir de bu oyunu normal modda filan oynarken gece çıkan canavarlar nedense çok korkutuyor lan insanı. iskelet ya da zombi geliyor, eleman 3 piksel, ama resident evil yaratığı etkisi yapıyor bünyede, ayaklarım götüme vura vura kaçıyorum sonra.

bi garip.
enteresan oyun. yeni indirdim kurcalıyorum. hakkında yazılanlara şu an için hiç bir anlam veremiyorum.

geçen 2 saatten sonra gelen edit: olta yaptım lan sabah olsun balık tutacam.*

1 yil sonradan gelen edit: guzel gunlermis afedersiniz ama amina koyim. su 1 senede hayatimi siktim... olta ne lan! olta ne!!
sonunda aranan türk server'ının bulunduğu oyundur. incicraft. sağlam altyapı ile açılmış yeni bir server'dır. kendi aramızda oynamanın tadına varmamız için vardır. ip adresi ve bilgiler için benimle de iletişime geçebilirsiniz.

not: liseli yoktur.
komünizm temelli olmasına karşın yapımcısının paranın amına koyması oldukça ironik olan oyun.
bağımlı hale getiren ve aslında kendisinden nefret ettiren oyun. sanırım singleplayer haritamda tüm kömürleri buldum. öylece bekliyorlar. ne yakacaksam o kadar kömürle anlamadım. sigara içmeye bile elim gitmiyor bir süredir. kır orayıda kır burayıda. olmadı en iyisi buraya taş koyayım. kaybettiğim evlerin haddi hesabı yok. harita yapıp sonra da o haritayla ölmek ayrı bir güzellik katıyor hayata. böylece ne yapıyoruz kayboluyoruz.
Videolarına bakılınca göze çok saçma gelen oyun. Ama grafik her şey demek olsaydı world of go, machinarium gibi şaheserlerin yüzüne kimse bakmazdı.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.