bugün

bazı insanların "bir şey", "bir nitelik", "farklı bir şey" sandığı ve fakat "toplum" olabilmiş her öbekte ister istemez -zaten- oluşan kendini kayırıp başkalarını aşağılama eylemine sahip olmaktır. etnolojik ve antropolojik olarak araştırıldığında çok berrak bir şekilde, milliyetçiliğin her topluma sinmiş bir baş belası ve içinde bulunduğumuz dünyanın boktan durumunun en büyük iki müsebbibinden biri olduğu anlaşılacaktır.

her neyse çok fazla ciddileşmeden konuyu kapatıyorum.

a toplumundaysam b toplumuyla aramda iki büyük bağ vardır başta: büyük görme ve küçük görme.

bu iki bağın da sonucu birdir: farklılaşma veya farklı gözükme.

a toplumu b'de gördüğü eksikliklerin kendisinde oluşmaması için uğraşırken b'nin kuvvetli yanlarının da kendisinde olmasını isteyerek iki çözüm türünden en az birine başvuracaktır: bu eksilerin kendisinde olmadığını göstermek (artıların da olduğunu göstermek elzemdir elbette) ve bu eksileri gerçekten gidermek. (artıları gerçekten edinmek)

al.
milliyetçilik milliyetçilik dediğin hemen hemen budur.
hatta ne hemen hemen'i la?
budur.

o yüzden adam ol.
otur sıfır.
önce ülkem ve milletim diyebilmektir.ben değil biz diyebilen,vatanı ve milleti karşılıksız seven insanlar milliyetçi olurlar.
oyunu mhp ye atan milliyetçidir diye saçma bir tabu ortaya çıkmış bu zamanlarda. var mı böyle bir saçmalık ya. kim neyin kafası ile kuruyor bu cümleleri. oyumu mhp ye atmıyorum. ne yani ben milliyetçi olmuyor muyum? oyunu mhp ye atan veya ceketinde ülkü ocakları rozeti ile dolaşan "çoğu kişiden" daha milliyetçiyimdir.
oyunu mhp'ye atmak yada atmamak milliyetçilik değildir elbet. fakat mhp yerine türk milliyetçiliğine açıkça düşman olan chp yada akp'ye oy atan kişi elbette ki milliyetçi olamaz. çünkü pkk'yı kobane'de korumak isteyen chp ve miliyetçiliği ayaklar altına aldığını iddia eden akp gerçeği var bu ülkede.
Bazılarının zoruna gitmektir. içinde mhp, Türk, misak-ı milli geçen bütün entryleri eksile babam eksile. Batıyor mu kardeşim anlamıyorum. Bu bayrağın altında yaşayan, bu devletin ekmeğini yiyen insanlar burda boş boş ahkam kesiyor. He canım he.
(bkz: milliyetçilikteki inanılmaz mantık hatası)
siyasi partilerde tam anlamıyla temsil edilmemek demektir.

akp chp yi geç zaten umurlarında değil anlıyorum. mhp nin de kuklalar tarafından yönetildiği aşikar. söylem yok politika yok oy artırma çözülüm sürecine karşı çıkanların oylarını toplama çabasına bile girmiyo adamlar. nah alırsınız seneye benden oy.
faşist olmak demek değildir.
doğumla gelen ve elinde olmadan tabi olduğu zürriyeti sahiplenmek demektir.
başka milletlerin de kendisiyle aynı haklara sahip olduğunu unutmamaktır.
milletinin çıkarlarına uygun davranırken insan olduğunu unutmamaktır.
tepki çekmemek adına ırkçılığa kılıf uydurmaktır. başka da birşey değil.
içtiği sigaranın izmaritini yere atanların bile sıfat olarak benimsediklerini düşündüğü şey.

af edersiniz bayım, az önce sigaranızın izmaritini ve boş kalan sigara paketinizi yere attığınızı gördüm. sigaranızı içtikten sonra da ağzınızda kalan o tarif edilemez tadı gidermek için de yere tükürdünüz. evet bayrak indirdiler ve siz de buna çok tepki gösterdiniz, evet ama hala en milliyetçi sizsiniz bayım. evet ağaçları kesmişler, sesiniz çıkmadı ama en milliyetçi ne gariptir ki hala sizsiniz. hes yapmışlar, vadilerin ırzına geçmişler, hiç sorun değil bayım. en milliyetçi sizsiniz. hırsızlık yapmışlar bayım, hayır hayır susmanız sizin milliyetçi olduğunuzu gösterir. susun bayım. siz hala bir şeylerin yolunda gitmediğinin kanıtı olan milliyetçilersiniz. haydi bayım. çekin bir fırt daha. ve atın o sigarayı yere.
olması gerekendir. yoksa ırkınız, diliniz, töreniz kaybolup gider.
Olunması gerekendir. Irkçılığa kılıf diyen zihniyetin peyda olmaması için keşke peder beyleri "kılıf" taksaydı.
198o'lerde son bulan akım. Bir takım devlet adamının kullanıp attığı insanların inancı.
saçmadır.
Şerefli olmaktır mesele parti değil diyenlere inat tek sözüm var chp atatürkün çizgisinden çıkmasaydı mhpyi kurmazdım diyen türkeşime her daim destek olup diyorum ki mhp= milliyetçilik.
milliyetçi olmayı halen ırkçı olmak diye tanımlayan varsa su katılmamış öküzdür.
2 kere bacaktan bıçak yiyip 2 kere kavgada burnun kırılmasına rağmen hiç korkmadan pkklı piçlerin peşinden kahramanca koşmaktır. kırık burunla nefes alıp vermektir bunun ne kadar kötü bir durum olduğunu sadece burnu kırık olanlar bilir. ameliyat olması dahilinde doktorun bir daha kavga etmemelisin lafı üzerine ameliyatı geri çevirmektir! fedakarlıktır, cesarettir vatanın için kendi canından vazgeçmektir sevdiklerine zaman ayıramamaktır sevdiklerinden uzaklaşmaktır, annenin her gün camdan oğlum ne zaman gelecek diye camda beklemesidir annenin kuran okuyarak çocuğuna zarar gelmesin diye dua etmesidir.

milliyetçi olmak zordur vesselam hemde çok zoru vesselamm.....
Tsk'nın "ülkesini en çok seven işini en iyi yapandır" (yanılmıyorsam böyleydi) düsturudur.
Milliyetçi olmak milletinin davasını bütün her şeyden üstün tutmak demektir.
Milliyetçi olmak fedakarlıktır.
Milliyetçilik insana para, karı kız, ya da "dünya üzerinde cennet"i vaat etmez, ama devamlı olarak fedakarlık bekler.
Maddi olarak da manevi olarak da.
Milliyetçilik insana yaşamı değil, ama ölümün sessiz güzelliğini içinde yatan ölümsüzlüğü vaat eder.
vatanı sevmek, ayyıldıza aşık olmaktır. haksızlıklara uğrayıpta vatanını avrupaya şikayet etmemektir. ırkçılık yapmadığın halde faşist damgası yemektir.
dünyanın en saçma ideolojisi.
kendi milliyetini sen seçiyorsun sanki. neyin milliyetçiliği?
Onurlu, Haysiyetli ve Vatansver olmayı gerektirir. herkes milliyetçi olamaz.
herkesin olamayacağı, tadamayacağı bir gururdur.

tek vatan,

tek bayrak,

tek millet.

bu neden zorunuza gidiyor anlam veremiyorum.
KORKMA DiNDAR OLMAK iLE GAYRi MiLLi TAVIRLARA GARK ETMENiN DAYANILMAZ SIĞLIĞI ARASINDA HERHANGi BiR DOĞRUSAL iLiŞKi YOKTUR
M.KEMAL'i DEĞERLi BiR MiLLi FiGÜR GÖRMEK, KAiNATIN EN YÜCE iNSANI HZ MUHAMMED (S.A.V) OLDUĞUNU KABUL ETMEMiZE ENGEL OLMAZ.
ALLAH'IN iLK EMRi "OKU"YU YERiNE GETiRMEKTEN ACiZ,iDRAK YOLLLARI KAPALI BiR GÜRUH ÇOĞUNLUĞUNU OLUŞTURUR.bunların öncüleri(DiN BEZiRGANLARI) avını bekleyen bir avcı;taaruza kalkışan bir denizaltı sinsiliğinde ''özel''günleri toplumsal ayrışma ve çözülmenin aracı olarak kullanırlar(özellikle de bugünlerde tarihsel bir ''zoka''atarlar ortaya ki kırk akıllı kuyuya gitsin)
2-birinci gruba malzeme vermede mahir,gardrop milliyetçiliği diye tabir edilen,eksen ve yörüngesi kalıplaşmış
kendini aydın sanan,aydıncıklar(
tarihi -anakronik(olay ve kişileri günümüzün değer yargıları ile yorumlama)bakışla mitolojik bir çerçeveden milli değerleri kutsarlar...
ve bu yüzden milli bir abarma,abartma ve ile Atatürk sevgisini bir milli bir hezeyana dönüştürüler...(bknz derin devlet,atatürk ayağına din düşmanlığı yapmak)
BU GRUB YÜZÜNDEN BiR ÇOK iNSAN ÖĞRENDiĞi BiR TAKIM TARiHSEL GERÇEKLiKLE KAFASINDAKi-M KEMAL iMAJI YERLE YEKSEN OLABiLMEKTE....OYSAKi M.KEMAL MiTOLOJiK BiR KAHRAMAN DEĞiL DOĞRU VE YANLIŞLARI iLE MiLLi BiR KAHRAMANDIR...AMA UNUTMAYALIM iNSANDIR VE BiR ÇOK HATASI DA OLMUŞTUR-ama gözbebeği cumhuriyeti ve demokrasiyi inşa için yapılan bu hatalar müshama edilebilir..son tahlilde faydaları çok daha fazla olduğundan gereken değeri vermede bir beis yoktur.
3-benim de içine dahil olduğum bu grup sapla samanı birbirne karıştırmaz,milli ve dini değerleri ayrı ayrı duygularla tek dimağda değerlendirebilir.Tarihi olay,olgu ve kişleri ait olduğu dönemin ikliminde değerlendirir,yüce Allah'ın işine karışıp din üzerinden ölçeklendirme yapmaz.
4-Bu grup birbirinden farklı ama ''tepki ve davranışları benzer''2 sınıfa ayrılabilir;
a-Kuzu veya ''koyun''diye tabir edilebilen okuma düzeyi düşük,verileni kolayca kabullenen özünde temiz,saf anadolu insanı....Kim güçlü ise bunlara yön verir,yeri gelir senin tarihin bu derler,tarihsel gerçeklerin bunlardır derler....resmi ideoloji ile paralel ama suni bir gerçeklik algısına sahip yurdum insanıdır.ve büyük çoğunluğu oluşturur.
b-diğer gruba zerre miskal benzememekle birlikte bunlarda ---isteyerek--yancılık ve yandaşlık eden zübükzadelerden oluşur,kim güçlü ise onun yanında ve onun gerçeklerinin azılı savunucularıdır....örnekleri,basın,siyaset ve iş dünyasında etkili kişilerdir.
iŞiN ASLI,SÖZÜN ÖZÜ;HEM DiNDAR HEM MLLiYETÇi HEM DEMOKRAT HEM MUHAFAZAKAR PEK TABii OLUNABiLiR.SAHiP OLDUĞUMUZ HERBiR DEĞER DiĞERiNi ÖRSELEMEZ GÖKKUŞAĞININ RENKLERi GiBi ÇEŞiTLi VE GÖSTERiŞLi;BiR ZiNCiR HALKASI GiBi SAĞLAM VE KENETLi DURMAMIZI SAĞLAR
-insanın karmaşık yapısı öngörülerek cı-cu eklerinin --yaftalama,etiketleme aracı olmaktan mümkün olduğunca çıkarmak GEREKiR DiYORUM.....
ülkü ocağına gidip kro kro takılarak akşama kadar çay içmektir.

kendinden başka her milleti ezik görmektir.

kitap okumaya karşı çıkmaktır.

insanları başka milletten diye öldürebilmektir.